TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
AnasayfaÜlkelerBulgaristan'da EğitimBulgaristan’da Öğrenci Konaklaması
Bulgaristan’da Öğrenci Konaklaması

Bulgaristan’da Öğrenci Konaklaması

Üniversitelerin çoğu, ilk gelen ilk yerleştirilir mantığı ile öğrenci hostel (yurt) konaklaması sunar. Öğrenciler üniversiteye kabul edildikten ve fakültelerine kayıt yaptırdıktan sonra hostel konaklamasına başvuru yapma hakkına sahip olur. Aylık öğrenci hostel konaklaması üniversiteye göre değişiklik gösterir ancak genel olarak aylık 35 ila 70 Euro arasındadır.

Öğrenci hostel konaklaması son derece ucuz olsa da çoğu uluslararası öğrenci üniversitenin ana binasının yakınlarında özel bir daireyi tek başına ya da paylaşımlı kiralamayı tercih eder. Özel daire kiraları aylık 150 Euro’dan 300 Euro’ya kadar değişir.

Özel konut kiralamaya karar veren yeni öğrencilere, en azından ilk dönem boyunca kirayı bir arkadaşıyla paylaşmasını öneririz. Böylece ciddi boyutta konaklama masraflarından kısmış olurlar ve yeni yaşam tarzlarına alışana kadar kendilerini çevrelerinden izole etmekten de kurtulurlar. Öğrenciler ilk yıllarını yaşadıkları şehri keşfetmekle geçirmelidir, bu sayede gelecekteki konaklama seçeneklerini de görmüş olurlar.

Önemli : Ev sahibi ile bir kontrat imzalamak Avrupa Birliği üyesi olmayan öğrenciler için zorunludur. Bu kontrat aynı zamanda uzun süreli kalma vizesi başvurusunda göçmenlik bürosunun istediği belgelerden biridir. Öğrenci hostellerinde kalan öğrenciler için bu belge üniversite tarafından otomatik olarak verilir.

Bulgaristan’da öğrenci konaklamaları uluslararası öğrenciler için oldukça ucuzdur. Tüm öğrencilere üniversite civarında bir konaklama bulmalarını tavsiye ederiz.

Kaynak : Study in Bulgaria

Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.