TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
AnasayfaÜlkelerBulgaristan'da EğitimBulgaristan Üniversiteleri Kabul Koşulları
Bulgaristan Üniversiteleri Kabul Koşulları

Bulgaristan Üniversiteleri Kabul Koşulları

Bulgaristan’da eğitim için üniversitelerin kayıt koşulları kuruma göre değişiklik gösterir ancak bir yüksek eğitim kurumuna girmek için gerekli ana koşullar aynıdır. Bu yüzden, uluslararası öğrenciler başvurularını yapmadan önce uygun yeterliliğe, finansal desteğe, geçerli pasaporta sahip olduğundan ve sağlığının iyi olduğundan emin olmalıdır.

Diploma veya lise sertifikası

Bulgaristan’da bir yüksek eğitim kurumunda eğitim almak için gereken ilk belge, bir önceki eğitim seviyesinin başarıyla tamamlandığını gösteren bir Diploma ya da Sertifikadır. Başvuru sahibi öğrenci, özellikle ilgili derslerinde en az %62’lik başarıya sahip olmalıdır. Temel olarak belirli üniversite yönetimleri, öğrencilerini en başarılı adaylardan seçme hakkına ve yükümlülüğüne sahiptir.

Finansal garanti

Bulgaristan’da eğitim için ikinci koşul, öğrenci adayının Bulgaristan’daki eğitimini ve kaldığı süre boyunca yaşam masraflarını karşılayacak kadar mali güce sahip olduğunun kanıtlanmasıdır.

Bulgaristan Üniversiteleri özerk yönetime sahiptir ve yabancı öğrencilere uyguladıkları ücretleri kendileri belirlerler. Seçilen üniversiteye ve eğitim alanına bağlı olarak eğitim ücretleri yılda 2500 ile 8000 Euro arasında değişmektedir. Bu programa göre de değişebilmektedir (lisans, yüksek lisans veya doktora).

Bulgarca veya İngilizce hazırlık kursuna gidecek olanlar için genel ücret yıllık 1500 ile 4000 Euro arasında değişir.

Bulgaristan’da bir yabancı öğrenci için asgari yaşam maliyetleri; kampüs içinde bir öğrenci yurdu (iki kişilik oda), yiyecek, ulaşım ve diğer çeşitli harcamalar dahil olmak üzere yaklaşık olarak yılda 17000 Euro civarındadır.

Önemli bir nokta da; öğrenci işe çalıştırma olanakları son derece kısıtlıdır ve genellikle Bulgaristan devleti ve üniversiteleri yabancı öğrenciler için, değişim öğrencileri için sunulan birkaç istisnai durum dışında, burs imkanı sunmaz.

Sağlık durumu

Bulgaristan üniversite eğitimine kabul edilmek için üçüncü koşul, başvuran öğrencinin fiziksel ve akli sağlığının iyi olması ve bulaşıcı hastalık taşımamasıdır. Bu bir tıbbi sertifika ile kanıtlanmalıdır.

Pasaport

Bulgaristan yüksek eğitimine kabul edilmesi için öğrenci adaylarının geçerli bir pasaporta veya diğer seyahat belgelerine sahip olmaları gerekir.

Kaynak : Study in Bulgaria

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.