TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
AnasayfaÜlkelerBulgaristan'da EğitimBulgaristan, Eğitiminiz için İdeal Yer
Bulgaristan, Eğitiminiz Için İdeal Yer

Bulgaristan, Eğitiminiz için İdeal Yer

Bir Avrupa diploması istiyorsanız neden yan kapınızdaki– komşunuz Bulgaristan’dan bunu almıyorsunuz? Hiç aynı yerde Avrupa diplomasının yanında bir de Amerikan diploması alabileceğinizi düşünmüş müydünüz? Bu nasıl mı mümkün oluyor? Bulgaristan, Doğu Avrupa’nın ilk Amerikan tarzı, İngilizce eğitim veren, sosyal bilimler kurumuna ev sahipliği yapıyor – American University in Bulgaria.

Bulgaristan

Bulgaristan’da eğitim, Avrupa Birliği’nde eğitim anlamına gelir; mükemmel kalitede eğitimin ve hayatın avantajlarını yaşarsınız. Bulgar yüksek eğitim sistemi ve Bulgaristan üniversiteleri ile tüm Avrupa Birliği ülkeleri arasında geçişin ve bağlantıların artması, Bulgaristan’daki ve tüm Avrupa’daki üniversitelerin hem içinde hem de dışındaki zengin kültürel çeşitlilik; başarılı bir küresel kariyer inşa etmenizi sağlar.

2007’den bu yana AB üyesi olan Bulgaristan, gelişen ticaret merkezlerinde güçlü yenilikçilik kültürü yatan, modern ve ileri görüşlü bir ülkedir. Ülke, Avrupa’daki en zengin çeşitliliğe sahip ülkelerden biridir. Nispeten küçük olması ve geniş otoban ağı sayesinde bir gün içinde deniz kıyısından kayak merkezlerine seyahat edebilirsiniz. Birçok doğa yürüyüş parkuru, koruma altına alınmış tarihi mekanları, spaları, doğa turizmi ve macera sporları için sunduğu fırsatları ile Bulgaristan; heyecan verici, konuksever ve uygun maliyetli bir yerdir.

Bulgarlar konukseverlikleriyle bilinirler. Uluslararası öğrenciler Bulgar kültürüne çok kolay uyum sağlar; eğlence, heyecan ve yaratıcılıkla dolu öğrencilik hayatlarının tadını çıkarırlar. Arkadaş canlısı yerel halk, yabancı öğrencileri ülkeye gelir gelmez evinde gibi hissettirirler.

Blagoevgrad

Bulgaristan’ın güzel güneybatı kıyısında, 1991 yılında kurulan American University in Bulgaria’nın da bulunduğu Blagoevgrad yer alır.

Eğer Blagoevgrad’ı şimdiye kadar duymadıysanız, harika sürprizlere hazır olun. Rough Guide to Bulgaria, kasabaya ‘güneybatı Bulgaristan’ın en harika yeri’ adını vermiştir. Bu küçük, hareketli üniversite kasabası (80,000’lik nüfusun 20,000’i öğrenci!), başkent Sofya’ya çok yakın konumdadır (arabayla 1 saat uzaklıkta, otobüsle kolay erişim imkanı).

Blagoevgrad, ülkenin güneybatı bölgesinin önemli kültür ve ticaret merkezidir. Kasabada herkese göre bir şey vardır: Güzel bir mimari üzerine kurulmuş canlı kültürel ortamda, restore edilmiş tarihi meydanları dolduran kafeler ve barlar. Dahası, bunların etrafını saran muhteşem doğası; milli parkları ve koruma alanlarıyla korunan ve ülkenin en değerli hazinelerinden biri olarak kabul edilir. Pirin Milli Parkı dünya çapında tanınmıştır ve UNESCO’nun Dünya Kültürel Mirasları Listesinde yer almaktadır.

Kasabada 2.5 km uzunluğundaki ağaçlıklı yürüyüş yoluna, büyüleyici tarih müzesine ve zengin aktivite programına bayılacaksınız. Kulüpler, opera, restoranlar ve yılda 100’den fazla tiyatro gösterisi şehrin insanlarına canlı bir hayat sunar.

Bulgaristan’ın en göz kamaştırıcı doğal güzelliklerini görmek de oldukça kolaydır: Sandanski spa kasabası, Rila yedi gölleri ve dünya standartlarında iki kayak merkezi yakın mesafededir. Kasaba etrafında bisiklet maceralarına atılabilirsiniz; doğa yürüyüşü severler de yürüyerek nefes kesen manzaraları seyretmeye gidebilir.

Üniversite Kampüsü

AUBG öğrencileri Bulgaristan’ın en modern tesislerinin avantajlarını, üniversitenin kampüsü “Skaptopara”da yaşarlar: yüksek teknolojili sınıflar, ileri teknolojili bilgisayar laboratuvarları, konforlu yurtlar, Güneydoğu Avrupa’nın en büyük İngilizce kütüphanesi ve eşsiz bir Öğrenci Merkezi. 10,000 metrekarelik America for Bulgaria Öğrenci Merkezi, en iyi ABD kurumlarında sunulan öğrenci hizmetleri yelpazesine sahiptir. Bunlar arasında kariyer merkezi, danışmanlık ve rehberlik merkezi, sağlık merkezi yer alır. Merkezde ayrıca sahne sanatları merkezi, profesyonel bir spor salonu, yemek tesisleri ve kafeler bulunmaktadır.

Böylesine dinamik ve güzel bir atmosferde yaşamanın yanında, AUBG öğrencileri kendilerini adeta bir dünya turunda hissederler çünkü öğrencilerimiz 40’tan fazla ülkeden gelmektedir. Güvenli, huzurlu ve konforlu kampüsümüzde ömür boyu süren arkadaşlıklar kurulur, zihinler kültürel çeşitliliğe ve ortak saygıya açık hale gelir. Yerel halk kültürel açıdan zengin sıkı topluluğumuza değer verir ve öğrencilerimizi evlerinde gibi hissettirirler.

AUBG’den mezun olduğunuzda destekleyici, bağlantılı ve küresel bir iletişim ağının parçası olmaya devam edeceksiniz. Mezunlarımızın büyük çoğunluğu, mezun olduktan hemen sonra ekonomik, sosyal ve siyasi alanlarda veya kar amacı gütmeyen organizasyonlarda kariyerlerine başlarlar. Her yıl mezunlarımızın yaklaşık %35’i dünyanın her yerinde en iyi üniversitelerde master ve doktora eğitimlerine devam etmektedir. Bulgaristan’ın 2014’te yayınlanan resmi üniversite sıralama sistemi; AUBG mezunlarının, Bulgaristan’daki diğer üniversitelerden mezun arkadaşlarına göre daha kolay iş bulduklarını ve daha yüksek maaşlar aldıklarını ortaya koymuştur.

Neden Blagoevgrad’da eğitim:

 • Şehrin hemen yanında Dünya Standartlarında 2 Kayak Merkezi
 • Yakın mesafede ünlü spa merkezi
 • Nefes kesen sayısız doğa yürüyüşü parkuru
 • Yakın çevrede bisiklet maceraları
 • Her 4 kişiden biri öğrenci
 • Bulgaristan’ın başkentine arabayla 1 saat mesafede
 • Yunanistan’a arabayla 1 saat mesafede
 • Yılda sergilenen 100’den fazla tiyatro gösterisi
 • Kasabada yemek yenecek 100’den fazla mekan
 • Makedonya’ya 30 km
 • Gezebileceğiniz 2.5 km’lik yürüyüş yolu
 • UNESCO Dünya Mirasları Bölgesine 30 km
 • Blagoegrad’ın Tarih Müzesinde sergilenen 160,000 parça eser

Pavel Topalov- American University in Bulgaria
Admissions Counselor and Recruitment Coordinator
[email protected]
www.aubg.edu

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.