TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
AnasayfaÜlkelerAvusturya'da EğitimNeden Avusturya’da Eğitim
Neden Avusturya’da Eğitim

Neden Avusturya’da Eğitim

Avusturya’nın küçük bir ülke olduğu gerçeği sizi yurtdışında üniversite değerlendirmenizdeki ülke tercihlerinizde yanıltmasın. Times Higher Education (THE)’nin yaptığı dünyanın en iyi ilk 400 üniversite barındıran anketlerde Avusturya’daki üniversitelerin karşımıza çıkıyor olması ve Viyana kentinin yüksek yaşam kalitesi bakımından en ön sırada yer alıyor olması ülkeyi cazip kılan nedenlerden bazılarıdır.

Bilim ve Sanat tarihine kısa bir göz attığımızda Avusturya dünyaya bir çok değerli bilim insanı ve sanatçı kazandırmış bir ülke olarak karşımıza çıkıyor. Modern Sosyal teorilerde psikanaliz öğretisini geliştirmiş olan Sigmund Freud ve 20. Yüzyılın en önemli filozoflarından Ludwig Wittgenstein Avusturyalıdır. Sadece bilim alanında değil, Joseph Hayn ve Wolfgang Amadeus Mozart gibi önemli besteciler bu ülkede dünyaca bilinen eserlerini üretmişlerdir. 2015 yılında 650. Yılını kutlayacak olan ve THE Rankinglerinde 170. sırada yer alan Viyana Üniversitesi toplamda 9 Nobel ödülüne sahip bilim insanı çıkarmış bir Üniversite olarak tarihe geçmiştir. Ayrıca Avusturya Avrupa’nın coğrafi ve kültürel olarak merkezinde yer almakta olup Viyana da Avrupa’nın kültür ve sanat başkenti olarak bilinmektedir. Bunun ötesinde Viyana bir çok çokuluslu şirketin ve uluslararası kurumun (Birleşmiş Milletler. AGIT, çeşitli AB Kurumları) ev sahipliğini yapmaktadır.

En Güvenilir Ülkeler Arasında

Birleşmiş Milletlerinin “2013 Global Peace Index” raporundaki istatistiklerine ve 153 ülke arasından yapılan en güvenilir ülke sıralamasına göre Avusturya 4. sırada yer almaktadır. Ayrıca uluslararası camiada bilinen danışmanlık kurulusu Mercer’in küresel boyutta yaptığı analizlere göre Viyana dünyanın en yaşanabilinir kenti olarak ilan edilmiştir.  Yüksek yaşam kalitesi ve doğal güzellikleri ile öğrenciler için şüphesiz huzurlu ve güzel bir ortamda yüksek öğrenim görme olanağı sunuyor. Son olarak elbette en çok aileleri sevindirecek diğer bir unsur Avusturya’nın mesafe olarak Türkiye’ye yakın ve sezon dışında uygun uçak biletlerin bulunuyor olmasıdır.

Karşılanabilinir Eğitim Ücreti ve Yaşam Masrafı

Avusturya’daki üniversitelerde uygulanan harç ücretleri   Türkiye’deki vakıf üniversiteleri ve İngiltere, Kanada, ABD gibi ülkelerdeki harç ücretleri ile kıyaslandığında, dönemlik 744,42 Euro harç ödemesi ile çok cazip gözükmektedir. Bunun ötesinde, Eurostat istatistiklerine göre yaşam masrafı bakımından Avusturya diğer 27 Avrupa Birliği Ülkesine göre %5,8 ile ortalamanın biraz üstünde yer alsa da, (Fransa’da  %9,1, İsviçre’de %58 seviyesindedir) genel olarak bir öğrencinin aylık yaşam masrafı 750-1000 Euro arasında olması masrafların karşılanabilir olduğunu göstermektedir.

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.