TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
AnasayfaÜlkelerAvusturya'da EğitimAvusturya’da Üniversite Eğitimi ve Yüksek Öğrenim
Avusturya’da Üniversite Eğitimi Ve Yüksek Öğrenim

Avusturya’da Üniversite Eğitimi ve Yüksek Öğrenim

Avusturya’daki yüksek öğrenim kurumlarına baktığımızda toplamda 22 Devlet Üniversitesi, 21 Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (Fachhochschule) ve 13 Özel Üniversitesi bulunuyor. Statistik Austria verilerine göre 2012/13 akademik yılında Avusturya’daki Üniversitelerde 88.440’ı yabancı öğrenci olmak üzere toplamda 372.895 öğrenci okumaktadır. Üniversite seçiminizi yapmadan önce Üniversiteler ve Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri arasındaki eğitim farkını göz önünde bulundurup amaçlarınıza yönelik uygun öğrenim müfredatı sunan bir yüksek öğrenim kurumunu tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Üniversite ve Uygulamalı Bilimler Üniversitesi

Öncelikle Uygulamalı Bilimler Üniversitelerinin üniversite statüsünde olduğunu ve Türkiye’deki Meslek Yüksek Okullarıyla karıştırılmamasını söylemekte yarar var. Uygulamalı Bilimler Üniversitelerinin amacı öğrenciyi özel sektöre veya iş piyasasına hazırlamak olduğu için ağırlıklı olarak uygulamalı öğrenim ve daha az teorik temellere dayanan dersler sunmaktır. Akademik kariyer hedefi olmayan ve spesifik bir alanda uzmanlaşmak isteyen öğrenciler Uygulamalı Bilimler Üniversitelerinin öğrenim programlarını yakından inceleyebilirler.

Bundan farklı olarak Üniversiteler daha çok teoriye dayalı ve daha kapsamlı ve geniş yelpazede yüksek öğrenim programları sunmaktadır, örneğin Tıp, Diş Hekimliği, Hukuk, Eczacılık vb. bölümler sadece Üniversitelerde bulunmaktadır. 2011/12 akademik yıl kış dönemin kayıt verilerine bakıldığında Avusturya’daki öğrencilerin %84’nün Üniversiteleri ve %11’nin Uygulamalı Bilimler Üniversitelerini tercih ettikleri görünmektedir. 

Öğrenim Seçenekleri ve Koşulları

1999 yılında başlatılan Bologna Süreci ile tüm Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Avusturya’daki üniversiteler de üç aşamalı derece sistemini sahiplenerek lisans öğrenimi (Bachelor) için 3 yıl (Tip, Diş Hekimliği, Hukuk, Eczacılık, Öğretmenlik gibi bolümler için 4 yıl), yüksek lisans öğrenimi (Master) için 2 yıl ve Doktora öğrenimi (PhD) için 3 yıl süre belirlemiştir. Avusturya’daki devlet üniversitelerin tamamının YÖK denkliği olmasına rağmen tercih öncesinde YÖK’ün denklik biriminin web sayfasında yayınlanmış olan tanınan okullar listesini  öğrencilerin incelemelerini tavsiye ediyoruz.

Lisans Öğrenimi

2011/12 kıs döneminden itibaren Avusturya’daki bazı üniversiteler çok talep gören lisans programları için (örneğin Tıp, İşletme/Ekonomi, Biyoloji, Psikoloji, İletişim, Eczacılık, Mimarlık) bir takım zorluklar getirmiştir. Özellikle çok talep edilen ve yeterli sayıda kontenjan bulundurmayan bazı bahsedilen lisans programları için başvuru koşulu olarak öğrencinin başvuru esnasında ilgili Üniversitenin uyguladığı giriş sınavlarında başarılı olma zorunluluğu getirilmiştir. Giriş sınavların tarihleri başvurmak istediğiniz lisans programına göre değişmektedir ve ilgili Üniversitenin web sayfasından duyurulmaktadır.

Yerine getirmeniz gereken diğer koşul ise LYS’ ye girip okumak istediğiniz 4 yıllık örgün eğitim veren lisans programının aynısına veya benzerine yerleştirilmiş olmak. Almanca Dil yeterliği olarak C1 istenmektedir, ancak Avusturya’daki üniversiteler Almanca bilmeyenlere hazırlık okuma imkânı tanımaktadır. Bu sağlanan Almanca hazırlık kurslarına 2-3 dönem devam edip Almanca yeterlilik sınavını başarıyla geçmek zorunludur. Hazırlığı başarılı bir şekilde geçtikten sonra öğrenci lisans öğrenime normal bir şekilde başlar ancak öğrenime devam edebilmesi için bazı bölümler ilk dönem içerisinde STEOP olarak adlandırılan “Eğitime Giriş ve Oryantasyon Aşaması” ve dahilinde sunulan sınavları geçme zorunluluğu getirmiştir. Yabancı öğrenciler için STEOP ciddi bir engel oluşturmaktadır çünkü ilk dönem ilgili sınavlarda başarılı olunmaması durumunda Avusturya yabancılar yasasına göre öğrencinin oturma izninin iptal edilmesi söz konusudur. Hangi lisans programlarında STEOP uygulandığı konusunda ilgili üniversitenin web sayfasından bilgi alabilirsiniz.

Türkiye’de hâlihazırda lisans eğitimi alan öğrenciler Avusturya’da aynı veya benzer bir bölüme geçiş yapabilirler.

Yüksek Lisans Öğrenimi

Türkiye’de herhangi bir bölümden mezun olan öğrenci yine aynı bölümde yüksek lisans yapabilir. Başvuru şartı olarak bazı bölümler ALES belgesini yeterli bulurken bazıları ise Türkiye’de bir yüksek lisans programına kayıt yaptırmanızı vb. ek şartlar isteyebilir. Avusturya’daki üniversitelerde yüksek lisans programları ağırlıklı olarak Almanca sunulsa da bazı programları İngilizce eğitim vermektedir ve İngilizce dil yeterliği olarak TOEFL’dan en az 90 veya IELTS’ dan min. 6.5 almanız yeterlidir.

Doktora Eğitimi

Doktora eğitimi almak isteyenlerin çalışmak istedikleri tez konusunu yüksek lisans programından mezun oldukları ilgili alanda belirleyip eğitim görmek istedikleri ilgili Üniversiteden bir danışman profesör bulup direk Üniversiteye başvuru yapmaları gerekmektedir. Ayrıca ilgili Doktora programının dil yeterliğini de sağlamadıkları takdirde hazırlık kurslarına katılabilirler. Ancak Doktora programları gerek konu ve içerik gerekse kabul şartlarının özelliği açısından farklılık gösterdiğinden durumlarını değerlendirmek üzere ilgili okulun web sayfasından bilgi almaları veya bizimle iletişime geçmeleri önerilir.

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.