TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
Avustralya'da Gezi

Avustralya’da Gezi

Devasa bir alana yayılan ve çok çeşitliliğe sahip olan bu harika kıtayı keşfetmenin birçok yolu vardır. Aşağıda biri bilindik diğeri ise ayak basılmamış iki örnek güzergah verilmiştir.

Doğu Yakası Gezisi: Sydney ve Caims Arası

Seyahati seven kalabalıklar Avustralya’nın bu güneşe bakan doğu yakasını görmek için sahil temalı yolu takip ederler. Sydney‘den yola çıkarak Pasifik Otobanı boyunca merkezi ve kuzey New South Wales kasabaları ile kıvrılan kırsal sahil bölgelerini görebilirsiniz. Port Stephens‘ın huzuru ile dolup taşarak, su sporları cenneti Myall Göller Bölgesi Milli Parkı‘nı ve çarpıcı Dorrigo Milli Parkı‘nın platoları üzerinde uzanan yağmur ormanlarını görebilirsiniz. Byron Körfezi‘nin vahşiliğine ve ününe tanık olun ardından Sörfçüler Cenneti parti kasabası üzerinden Queensland eyaletinin başkenti Brisbane‘e uzanın.

Ardından Bruce Otobanı sizi daha kuzey kıyılara götürecektir. Doğaseverler Hervey Körfezi’ndeki balina izleme cennetini ve daha kuzeydeki huzur dolu Whitsunday Adalarını, Büyük Bariyer Resifi’nin mercanlarını ve tüplü dalışın cenneti Cairns’i ziyaret etmelidir.

Kıtayı Aşmak: Cairns ve Perth arası

Aşağıda tropiklerden Hint Okyanusu’na kadar uzanan 4.560 kilometre uzunluğundaki çetin yoldan daha az seyahat edilmiş bir yol yok gibidir. Avustralya taşrasındaki bu ayak basılmamış yol birçok potansiyel tehlike barındırmaktadır; bu yüzden gittiğiniz her yer hakkında iyi bilgi edinin ve hazırlığınızı tam yapın. Cairns‘den yola çıkın ve batıya, Carpentaria Körfez bölgesindeki en büyük kasaba olan Normanton‘a doğru gidin ve ardından Matilda Otobanı’ndan çetin bir madencilik kasabası olan Isa Dağı‘na doğru güneye inin. Güneybatıda sınır taşra kasabası Urandangi‘yi geçtikten sonra kimisine göre göz alıcı bir ıssızlığa sahip uzun ve kemikleri çatırdatan yollarla dolu Plenty Otobanı‘na bağlanın (4 Çeker araç tavsiye edilir). 500 kilometre kadar sonra Stuart Otobanı’na geleceksiniz ve ardından da terkedilmiş şehir merkezi Alice Springs‘e.

Lasseter Otobanı sapağı sizi inanılmaz Uluru‘ya (Ayers Rock) ardından da gözlerinizi alamayacağınız Kata Tjuta (Olgalar) kaya oluşumlarına götürür; bunun ötesinde Büyük Merkez Yolu başlar. 2 çeker araçlar için uygun olan ve atripleks, spinifeks ve çöl meşesi ile bezeli bu ıssız yol 750 kilometre boyunca uzanarak sizi küçük bir altın madeni kasabası olan Laverton‘a oradan da 400 kilometre sonra bundan daha büyük bir altın madeni kasabası olan Kalgoorlie-Boulder‘a çıkarır. Sonunda okyanus sizi Perth‘teki Scarborough ve Cottesloe sahillerinin önünde karşılayacaktır.

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.