TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
Avustralya'da Eğitim

Avustralya’da Eğitim

Avustralya’da Sydney Opera Binası, ragbi oyuncuları ve kangurulardan çok daha fazlası bulunuyor. Burası aynı zamanda dünyanın en iyi üniversitelerinin evi.

University of Sydney’in Uluslararası Ofis müdür yardımcısı Jay Jayatilaka’ya göre Avustralya, uluslararası yüksek eğitim açısından birçok avantaja sahip. “Avustralya’nın uluslararası yüksek eğitim merkezi olarak çekici bir yer olmasının birçok nedeninden bazıları arasında: yüksek kalitede eğitim kurumları, güçlü bir ekonomi, harika bir yaşam tarzı, bölgedeki ülkelere yakınlık, güzel iklim, çok-kültürlü bir toplum ve mezuniyet sonrası öğrencilere ikamet izni yer alıyor.” diyor Jayatilaka.

Neden Avustralya?

Her yıl Avustralya, dünyanın her yerinde 150’den fazla ülkeden yarım milyon uluslararası öğrenci ağırlıyor. Sekiz üniversitesinin 2010 QS World Universities Rankings®’de ilk 200’de yer alması ve uluslararası eğitim aktivitesinin tek başına AU$19.1 milyon ihracata ulaşmış olması sayesinde Avustralya zaten gayet parlak. Ancak bu büyük rakamlar sizi kuşkuya düşürmesin; Avustralya’da rakamlar kaliteyi geçmiş durumda değil. 2010 Aralık ayında yapılan bir ankette, uluslararası öğrencilerin tamamının %85’i Avustralya’daki eğitim ve genel yaşam deneyimlerinden yüksek ölçüde memnun olduklarını belirtmiştir.

Bu etkileyici anket sonucu; yalnızca geçen sene yerli öğrencilerin gördükleri muamele sebebiyle birkaç yüksekokulun kapanması sonucu bazı öğrencilerin açıkta kalmasıyla ortaya çıkan kötü reklamlara rağmen, uluslararası öğrencilerin bu ülkeye olan inancını ortaya koymaktadır.

“Avustralya birçok uluslararası öğrenci için gözde bir eğitim merkezidir”

Katı kontroller

Avustralya hükümetinin ortaya koyduğu ileri görüşlü ve kararlı yaklaşım, öğrenci refahının endişelerini çözmede büyük rol oynadı. Education Services for Overseas Students (ESOS) Kanun İyileştirme Antlaşması 2011, sisteme biran önce uygulanması için 8 Nisan 2011’de kanunlaştırıldı. Kanun, denizaşırı öğrencilere eğitim sunan kurumların kayıt için gereken koşullarını katılaştırdı (denizaşırı öğrencilere eğitim sunan bir kurum Commonwealth Register of Institutions and Courses for Overseas Students’a (CRICOS) kayıtlı olmalıdır [www.cricos.deewr.gov.au]) ve eğitim sağlayıcısına verilen lisansın süresi en fazla beş yıl olmak üzere sınırlandırıldı. Bu sayede eğitim sağlayıcılar daha iyi gözden geçirilecek ve uluslararası öğrenciler için riskler en aza indirilecek. ESOS Kanun İyileştirme Antlaşması 2011, ayrıca eğitim sağlayıcıların uyumsuz davranış kapsamını genişletti ve suçlu bulunmaları halinde ağır para cezaları ödemeleri kararlaştırıldı. Commonwealth Ombudsman’ın rolü; eğitim sağlayıcının öğrencilerin isteklerine ve/veya endişelerine yeterli cevabı verememesi durumunda öğrencilere uzman danışmanlık ve bağımsız yol göstericilik yapması için genişletildi. Ayrıca eğitim sağlayıcılarını düzenlemek, standartlar belirlemek ve kalite kontrolü yapmak üzere birçok bağımsız kuruluş oluşturuldu.

Bu ölçüler, yalnızca Avustralya hükümetinin öğrenci haklarını korumadaki kararlılık seviyesini göstermekle kalmadı; aynı zamanda Avustralya’nın dünyanın her yerinden uluslararası öğrenciler için favori konumunu geri kazanmasını sağladı.

Eğitim programları

Avustralya 37 devlet ve iki özel üniversiteye sahiptir. Bu okullardaki yüksek lisans dereceleri; finans, mühendislik, mimarlık, astrofizik ve astronomi gibi çok çeşitli alanlarda sunulmaktadır.

Bir yüksek lisans derecesi genellikle bir ila iki yıllık tam zamanlı eğitimden oluşurken, doktora derecesi üç ila beş yıl gerektirmektedir. Esnek eğitim seçenekleri sunan mesleki eğitim programları, daha kısa sürelidir ve böylece birçok öğrencinin ilgisini çeker. Avustralya’nın Vocational Education and Training (VET, Mesleki Eğitim ve Öğrenim) sistemi, her yıl birçok ülkeden sayısız uluslararası öğrenciyi kendine çekmektedir. VET programları NSW Technical and Further Education Commission (TAFE NSW), özel yüksekokullar ve bazı üniversiteler tarafından sunulur. Bu programlar, turizm, servis sektörü, spor, aşçılık ve uçak bakımı gibi çok farklı alanlarda öğrencilerin piyasa ihtiyaçlarına uygun şekilde beceri kazanmalarını sağlar.

Yoğun araştırma

Master ve doktora seviyesinde araştırma yapmak en temel konudur. Avustralya üniversiteleri, ülkelerinden sekiz Nobel Ödülü çıkarmanın haklı gururunu yaşar. Bu nedenle üniversitelerde yenilik ve araştırmanın teşvik edilmesi hiç de şaşırtıcı değildir. Australian National University (ANU) rektör yardımcısı Profesör Ian Young şöyle söylüyor: “ANU’da, araştırdığımız şeyleri öğretiyoruz. Dünyanın önde gelen bilim adamlarından eğitim alacaksınız. Ayrıca lider üniversiteler ile kurduğumuz bağlantılar, işbirliği ve değişim programları da sunmaktadır. Eğitim odaklı araştırma kurumu olan ANU, öğrenim ve araştırmanın yan yana bulunduğu bir ortam sağlamaktadır.”

Başvurular

Uluslararası öğrenciler, seçtikleri üniversite ya da programlarına internet üzerinden ya da posta yoluyla başvurabilirler. Son başvuru tarihleri ve giriş koşulları kuruma (ve kursa) göre değişiklik gösterdiği için, öğrencilerin önemli tarihleri ve kayıt koşullarını araştırması çok önemlidir.

Çoğu Avustralya üniversitesinde akademik takvim Şubatta başlar ve Kasımda biter. Çoğu üniversitede Şubattan Hazirana ve Temmuzdan Kasıma olmak üzere iki sömestir vardır. Ancak bazı üniversiteler yıl boyu eğitim sunmak adına üç sömestir uygulamasına başlamıştır. Mesleki eğitim ve öğretim için akademik takvim Ocakta başlayıp Aralıkta biter.

Vize koşulları

Avustralya uluslararası öğrencilere vize verirken dört değerlendirme seviyesi kullanır: vatandaşı olduğu ülke ve seçtiği kurs, değerlendirme seviyesini belirler. “Değerlendirme seviyesi bir ve ikideki vize başvuru sahipleri için öğrenci vizesi vermek kolaydır ve nispeten hızlıdır,” diyor University of Melbourne’de Uluslararası Hizmetler genel yöneticisi Judith Heron. “Ancak seviye üç ve dörde tabi olan başvuru sahipleri için daha fazla koşul vardır ve tamamlanması daha uzun sürmektedir.”

Öğrencilerin ayrıca İngilizce yeterliliklerini kanıtlamaları gerekir. Avustralya Hükümeti Göçmen ve Vatandaşlık Departmanı sadece IELTS sınavını tanımaktadır, ama bazı üniversiteler TOEFL sonucunu da öğrencinin yeterliliğini gösteren bir kanıt olarak kabul etmektedir.

Burslar

Avustralya Hükümeti tarafından, her yıl yaklaşık 5.000 uluslararası öğrenciye toplamda 200 milyon Dolarlık burs verilmektedir (üniversitelerin verdiği diğer burslar hariçtir). Avustralya Hükümeti saygıdeğer Avustralya Ödülleri de vermektedir; bunlar arasında AusAID Kısa Kurs Ödülleri, Başbakanın Pasifik-Avustralya Ödülleri, Avustralya Bölgesel Kalkınma Bursları (ARDS), Avustralya Liderlik Ödülleri Yardımları, Avustralya Liderlik Ödülü Bursları ve Anne Wexler Bursları yer alır.

Öğrenci hayatı

Avustralya’daki kampüs hayatı son derece hareketlidir ve herkes için birçok aktiviteyle doludur. Hemen her üniversitede 100’ün üzerinde kulüp ve topluluk ile mutlaka bir ilgi alanı bulunur. Tiyatro, workshop, münazara, müzik, spor, film, satranç, yüz boyama, fotoğrafçılık, resim, kitap veya seyahat olsun; uluslararası öğrenciler eğitimleri boyunca istedikleri kadar kulübe girmeye teşvik edilirler. Kampüslerin ilgi çekici kafelere, tiyatrolara, sanat galerilerine yakın konumu; öğrencileri daha fazlasını keşfetmek için cesaretlendirir.

Eşsiz bir deneyim

Avustralya’da eğitim bir diploma edinmekten çok daha fazlasıdır; eşsiz bir deneyimin tadını çıkarmaktır. O zaman ne bekliyorsunuz? Avustralya’da eğitim eğlencelidir!

 

Yazar: Kanika Tandon

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.