TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
AnasayfaÜlkelerAvustralya'da EğitimAvustralya’da Eğitim için 10 Neden
Avustralya’da Eğitim için 10 Neden

Avustralya’da Eğitim için 10 Neden

Avustralya’nın sadece 23 milyonluk nüfusuna rağmen Amerika ve İngiltere’den sonra dünyanın en çok uluslararası öğrenci ağırlayan üçüncü ülkesi olduğunu biliyor muydunuz? Bu durum dünyanın en iyi 100 üniversitesi içinde Avustralya’nın yedi üniversitesi bulunduğunu düşününce pek de sürpriz değildir! 1,200 eğitim kurumunda sunulan 22,000’den fazla kurs ile Avustralya, benzerleri olan Almanya, Hollanda ve Japonya’nın üstündedir ve Universitas 2016 U21 Ulusal Yüksek Eğitim Sistemleri Sıralamasında sekizinci sırada yer alır.

Bunlar güçlü akademik referanslardır ancak eğitim kurumlarımız, yalnızca onlara ülke çapında ev sahipliği yapan şehirlerimiz kadar üst sıralarda bulunmaktadır. Avustralya; dünyanın öğrenciler için en iyi 30 şehri içinde beş şehre sahiptir. Bu sıralama; öğrencilerin eğitim güzergahı seçerken göz ününde bulundurduğu son derece önemli unsurlar olan öğrenci çeşitliliği, uygun maliyet, yaşam kalitesi ve işveren hareketliliği konularını baz alır. Ayrıca Avustralya Hükümeti tarafından her yıl uluslararası burslara aktarılan AUD 200 milyondan daha fazla fon sayesinde, Avustralya eğitiminin gelecek kariyer fırsatlarınızda yaratacağı etkiyi gelip deneyimlemenizi daha da kolay hale getiriyoruz.

İlgilendiğiniz belirli bir eğitim alanı var mı? Doğal Bilimler & Matematik, Yaşam & Tarımcılık Bilimleri, Klinik Tıp & Eczacılık ve Fizik gibi eğitim alanlarında en az bir Avustralya üniversitesi dünya çapında ilk 50 içinde yer alır; böylece Avustralya’nın sizin için en iyi seçeneklere sahip olduğundan emin olabilirsiniz.

Bu etkileyici eğitim başarısı düşünüldüğünde, günümüzde sayısı 2,5 milyonu bulan uluslararası öğrenci mezununun Avustralya’daki eğitimlerinden sonra dünyada fark yaratmaya başladığını görmek şaşırtıcı olmaz. Bu öğrencilerin bazıları, dünyanın en parlak zekaları arasında yer alır. Avustralya, 15 Nobel ödülü sahibi yetiştirmiştir ve her gün dünya çapında 1 milyardan fazla insan, kendi hayatlarını ve başkalarının hayatlarını iyileştirmek için Avustralya icat ve keşiflerini kullanmaktadır. Bunlar arasında penisilin, IVF, ultrason, Wi-Fi, Biyonik Kulak, rahim ağzı kanseri aşısı ve Uçuş Kayıtlar Cihazı Kara Kutu yer alır.

Neden siz de dünyanın en parlak zekalarıyla birlikte eğitim almak istemeyesiniz ki?

Avustralya Eğitimi Hakkında

Avustralya; 1,200’den fazla eğitimi kurumu ve 22,000’den fazla kurs seçeneğiyle, uluslararası öğrenciler için çok çeşitli eğitim fırsatları sunar.

İlk öğretim ve liseden, mesleki eğitim ve pratiğe (VET), İngilizce dil kurslarından yüksek eğitime (üniversiteler dahil) kadar tüm seviyelerde eğitim alabilirsiniz.

Ne tür eğitim aldığınız veya ne kadar süre eğitim aldığınız fark etmeksizin Avustralya’nın kanunları, uluslararası öğrencilerin korunmasını ve kaliteli eğitimi garantilemektedir.

2007’de Yabancı Öğrenciler için Eğitim ve Uygulamalı Eğitim Sağlayıcılar ve Kayıt Mercileri için düzenlenen National Code of Practice (National Code) ve Education Services for Overseas Students (ESOS) Act 2000; uluslararası öğrenciler için eğitim ve uygulamalı eğitim sağlayıcıları için ulusal çapta sürekli standartların korunmasını sağlar.

Öğrenci vizesine sahip bir uluslararası öğrenci olarak, ‘Commonwealth Register of Institutions and Courses for Overseas Students’ (CRICOS)’a kayıtlı bir kurumda ve kursta eğitim almanız gerekir. CRICOS kaydı, eğitim aldığınız kurumun ve aldığınız kursun uluslararası öğrenciler tarafından beklenen yüksek standartları karşıladığını garantiler. Eğitim kurumlarını ve sunulan kursları Study Australia web sayfasından araştırabilirsiniz.

ESOS Act ve National Code ile birlikte, yüksek eğitim ve VET kurumları için oluşturulan düzenleyici ve kaliteyi denetleyen organizasyonlar da bulunmaktadır. Bu devlet organizasyonları; eğitim kurumlarının kaydından/kayıt yenilemesinden ve kursların akreditasyonlarından/akreditasyon yenilemelerinden sorumludur. Bu organizasyonlar:

 • Yüksek eğitim – Tertiary Education Quality and Standards Agency (TEQSA)
 • VET – Australian Skills Quality Authority (ASQA)

Bu yüzden hangi tür kurs almak istediğiniz, ne kadar süre eğitim almak istediğiniz veya nerede eğitim almak istediğiniz fark etmeksizin; Avustralya’da yüksek kalitede ve başarılı bir eğitim deneyimi yaşayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Avustralya’da Eğitim Maliyetleri

Avustralya’da eğitim maliyetleri, seçtiğiniz eğitim kurumuna ve eğitim seviyesine göre değişmektedir.

Bir uluslararası öğrenci olarak eğitim ücretlerinizi, eğitime başlamadan önce ödemelisiniz. Web sayfasından Kurs Arama özelliğini kullanarak kursları görebilir ve eğitim ücreti gibi ayrıntıları öğrenebilirsiniz. Seçtiğiniz kurs için kurs materyalleri veya kurumun tesislerine erişim gibi ek masraflar da bulunabilir.

Aşağıdaki liste, farklı türden yeterlilikler için kurs ücretleri hakkında tahmini bir fikir verecektir.

 • Okul – $7,800 ile $30,000 arası
 • İngilizce dil eğitimi – Kurs süresine bağlı olarak haftalık yaklaşık $300
 • Mesleki Eğitim ve Pratik (Sertifika I’den IV’e, Diploma ve İleri Diploma) – $4,000 ile $22,000 arası
 • Üniversite Lisans Derecesi – $15,000 ile $33,000* arası
 • Yüksek Lisans Master Derecesi – $20,000 ile $37,000* arası
 • Doktora Derecesi – $14,000 ile $37,000* arası

* Not: Bu tahmini rakamlar veterinerlik veya tıp eğitimi gibi yüksek değerli eğitimleri içermemektedir. Bu eğitimlerin maliyetlerini öğrenmek için lütfen eğitim kurumunun web sayfasını ziyaret edin.

Tüm maliyetler yıllıktır ve Avustralya Doları (AUD) cinsindendir.

Avustralya’da Yaşam

Avustralya’da yaşamak yeni bir deneyim olacaktır ancak eğitim kurumunuzda ve diğer organizasyonlardan Avustralya’da hayata uyum sağlamayı kolaylaştıran destek hizmetleri bulunur.

Avustralya’nın dünyada dördüncü en mutlu ülkesi olması (Prosperity Index 2016) ve dünyada öğrenciler için en uygun 30 şehirden beşinin Avustralya’da yer alması (Top University Rankings 2016) sayesinde burada geçireceğiniz zamanı en iyi şekilde değerlendireceğinizden emin olabilirsiniz.

Avustralya’da hangi tür eğitim aldığınız veya burada birkaç ay mı yoksa birkaç yıl mı geçireceğiniz fark etmeksiniz, biraz araştırma ve planlama yapmak güvenli ve başarılı bir eğitim deneyimi yaşamanızı sağlayacaktır. Göz önünde bulundurmanız gereken önemli konular ve planlamalar şunları içerir:

 • Gidiş tarihinizi planlamak
 • Avustralya’ya varış
 • Destek hizmetlerine erişim
 • Bekleyen vize koşulları
 • Eğitim alırken çalışma imkanı
 • Yaşam maliyetleri ve konaklama ayarlama
 • Sağlık ve güvenlik
Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.