TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
Avustralya

Avustralya’da Eğitim

Avustralya’da eğitim almak mı istiyorsunuz? Hiç şaşırmadık! Burası dünyanın en gözde eğitim güzergahlarından biridir ve bunun nedenini anlamak hiç de zor değildir…

Avustralya’yı düşündüğünüzde aklınıza ne geliyor? Güzel kumsallar ve derin mavi okyanus mu, buz gibi bira mı, yoksa barbekü mü? Belki de en garip ve harika canlılardan (bunlardan bazıları sizi öldürebilecek kadar zehirli olan birkaç tür de vardır) bazılarını, kilometrelerce genişlikte insansız vahşi yaşamı veya delilik seviyesinde spor düşkünlüğünü düşünebilirsiniz.

Bu ortak tahminlerde büyük bir gerçeklik payı vardır. Avustralya’da gerçekten de Seksen Mil Plajı ve Doksan Mil Plajı olarak bilinen iki sahil (ve sadece anakarada bulunan diğer irili ufaklı 10,683 plaj) vardır. Avustralyalılar, özellikle de öğrenciler, hafta sonları bir içeceğin tadını çıkarır ve ılık hava da açıkta yemek pişirmek için mükemmel ortam hazırlar. Ancak ülkenin bütün bir portresi bundan ibaret değildir; tabi ki Avustralya’nın büyüleyici yüksek eğitim sistemini de atlamamak gerekir.

Avustralya’daki Üniversiteler

Sadece Amerika ve İngiltere QS Dünya Üniversite Sıralamaları’nda ilk 100’de daha fazla üniversiteye sahiptir. Bu da onların daha fazla nüfusa ve dolayısıyla çok daha fazla üniversiteye sahip olmasıyla doğru orantılıdır.

Grup Sekiz’in (Ivy League’in tam tersi olarak düşünebilirsiniz) yedi üyesi ilk 100’de yer alır ve toplamda 26 Avustralya üniversitesi, sıralamada ilk 700 içine girmiştir. Avustralya’daki üniversiteler; ülkeye en çok gelir getiren unsurlar kömür, maden ve turizm olduğu için, uluslararasılaşmaya bağlılıklarıyla da tanınırlar.

Sıcak bir karşılama, yüksek kalitede üniversiteler ve dünya çapında tanınan kaliteli yaşam tarzı sayesinde Avustralya; uluslararası öğrenciler için dünyanın önde gelen eğitim merkezlerinden bir haline gelmiştir. Son OECD rakamlarının açıklandığı 2010 yılında; bütün uluslararası öğrencilerin %6.6’sı Avustralya’da eğitim almıştı; yine sadece ABD ve İngiltere bundan daha yüksekti. Deniz aşırı ülkelerden Avustralya üniversitelerine gelen öğrencilerin yüzdesinde ise sadece Lüksemburg Avustralya’nın %21.2’lik puanını geçti.

Bu nedenle kendinizi; ev hasreti çektiğinizde çok büyük ihtimalle kendi ülkenizden birilerini bulabileceğinizi bildiğiniz kozmopolit bir ortamda bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Ancak biraz Avustralya kültürünü öğrenmek de çok daha iyi bir fikir olabilir.

Burada klişelerden çok daha fazlası var; ama tabi içinde güneşli plajların ve iyi vakit geçirmeye bağlılığın bulunduğu klişeler de kulağa hiç fena gelmiyor, değil mi?

Öğrenci Şehirleri

Avustralya’nın en iyi öğrenci şehirlerini keşfedin…

Sydney

Avustralya’nın en büyük şehrinin ismi söylendiğinde akıllarda; ülkenin en ünlü simgesi olan Sydney Opera Binası’nın gölgesinde plajlar, sörf ve eğlence görüntüleri canlanır. Ve tabi ki şehir parti hayat tarzı ile ünlüdür. Ancak büyük birçok şehir gibi gece hayatıyla tanınmasının yanında bohem, yaratıcı ve entelektüel bir yana da sahiptir.

Eğer bu sizin tarzınıza uygun bir ortam gibi görünüyorsa, o zaman Sydney’deki üniversiteler size bir sürü seçenek sunar. Avustralya’nın prestijli Grup Sekiz üniversitelerinden iki tanesi olan University of Sydney (dünya çapında 39.) ve University of New South Wales (52); Sydney’de yer alır. Bunlar yanında Go8 olmayan en iyi üniversiteler olan Macquarie University (233), University of Technology, Sydney (284) ve University of Western Sydney (601+) de bulunur.

Melbourne

Avustralya’nın kültürel ve zengin kültür başkenti olarak bilinen Melbourne, Sydney’i biraz fazla kalabalık bulan kişiler için iyi bir alternatiftir. Sydney’i Los Angeles olarak düşünürsek burası San Francisco gibidir. Ancak burası gösterişçi bir bilgelik balonu da değildir; Melbourne’un sakinleri spora düşkünlükleri ile bilinir ve burada asla gece hayatı eksikliği çekmezsiniz.

Şehir ayrıca Avustralya’nın mimari açıdan en iyi korunan şehirlerinden biridir. Melbourne’daki üniversiteler de iki tane Go8 kurumu üyesini içerir: University of Melbourne (dünya çapında 36.) ve Monash University (61). Bunların yanında Royal Melbourne Institute of Technology (246), La Trobe University (375), Deakin University (401-450) ve Swinburne University of Technology (451-500) de yer alır.

Brisbane

Avustralya kıtasının doğusunda bulunan ve ülkenin üçüncü en büyük şehri olan Brisbane; halkının sıcakkanlılığı ile bilinir. Bu da şehrin büyümesinde (Avustralya’nın en hızlı büyüyen şehridir) en önemli faktör olarak görülmektedir. Tabi ki sıcakkanlılık şehrin oluşması için tek başına yeterli değildir. Burada ayrıca hareketli müzik sahneleri, dünya standartlarında kültürel merkez çeşitliliği ve tabi ki sayısız plaja erişim imkanı bulunur.

Brisbane’deki üniversiteler arasında en öne çıkan, 2012/13 QS Dünya Üniversite Sıralamalarında 46. sırada yer alan University of Queensland bulunur. Sıralamaya giren diğer üniversiteler, Queensland University of Technology (281) ve Griffith University’dir (368).

Perth

Eğer istediğiniz şey sessiz bir hayatsa, Perth sizin listenizde ilk sıraya yerleşebilir. Bu şehir Avustralya’nın batı kıyısındaki izole edilmiş bölgede yer alır ve yüksek seviyede el değmemiş ve sakin plajlara sahiptir. Şehrin kendisi de kalabalık değildir ve huzurludur. Eğer ilginizi tüm gece boyunca parti yapmaktan ziyade kafeler, parklar ve huzurlu plajlar çekiyorsa; o zaman siz ve Perth adeta cennetteki gibi bir eşleşme olabilirsiniz.

Perth’deki üniversiteler arasında University of Western Australia (79), Curtin University (258) ve Murdoch University (401-450) bulunur. Ayrıca Perth, Avustralya’nın iki özel üniversitesinden biri olan Notre Dame University’ye de ev sahipliği yapar.

Adelaide

Avustralya’nın ana şarap üretim bölgesinin tam ortasında bulunan Adelaide; Güney Avustralya bölgesinin başkentidir. Bu listede yer alan tüm şehirler gibi Adelaide de bir kıyı şehridir; bu yüzden Avustralya’nın plajlarının karakterini taşıyan altın ve mavi tonlarının yanında bölgenin üzüm bağlarının meydana getirdiği yoğun yeşilliğe de sahiptir.

Beklendiği gibi şehir, yemek ve içecek tutkunları için mükemmel bir yerdir. Ayrıca şehrin hemen yakınlarında bulunan birçok doğal koruma alanı sayesinde doğa ve vahşi yaşam severler için de iyi bir seçenektir. Adelaide’deki üniversiteler arasında en üst sırada University of Adelaide (102) gelir, onu University of South Australia (293) ve Flinders University (342) takip eder.

Avustralya üniversitelerine giriş ve ücretler Avustralya’daki üniversitelere başvuran uluslararası öğrenciler için; federal veya eyalet çapında bir başvuru sistemi bulunmamaktadır; bu yüzden üniversiteye doğrudan başvuru yapmanız gerekir. Başvurular genellikle online yapılır ve belirli bir ücret karşılığındadır.

Avustralya üniversiteleri elbette ki ucuz değildir; uluslararası öğrenciler için ortalama fiyatlar US$20,000 üzerinde değişmektedir. Bu fiyat üniversiteden üniversiteye ve konudan konuya değişir; örneğin beşeri bilimlerde okuyan bir öğrenci, tıpta okuyan bir öğrenciden ciddi oranda daha az ödeyecektir. Eğer masraflar sizin için önemli bir konu olacaksa, araştırma yapmanız tavsiye edilir.

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.