TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
Avustralya'da Eğitim

Avustralya’da Eğitim

Yaşam

Avustralya, eğitim alırken yaşayabileceğiniz dünyadaki en iyi yerlerden biridir. Yaşam standardı, masraflar rekabet düzeyinde olmasına rağmen dünyanın en iyileri arasındadır. Çalışmaya ara verdiğiniz zamanlarda, deneyiminizi zenginleştirecek kültürel festivaller, konserler ve müzelerden önemli spor etkinliklerine kadar çok geniş aktivite seçeneğiniz olacaktır.

Eğitim

Avustralya’daki eğitim mükemmellik açısından güçlü bir uluslararası itibara sahiptir. Üniversitede, okulda, mesleki veya İngilizce dil kurumunda nerede eğitim alıyorsanız alın, gelecekteki başarınız için sağlam bir temel oluşturacak kaliteli bir eğitim alacaksınız.

Gelişme

Avustralya’da yaşamanın ve eğitimin faydalarını hem kişisel hem de akademik anlamda göreceksiniz. Avustralya’daki yıllarınız size kariyerinizde başarılı olmanız için en iyi platformu sunacaktır ve sizi iş alanının zorluklarına hazırlayacaktır. Gelişen, sadece fikirleriniz olmayacak – sınıfta geçirdiğiniz zaman sizi bir birey olarak da değiştirecek.

Neden Avustralya’da eğitim?

Avustralya’da kendi amaçlarınıza uygun bir yol seçme özgürlüğüne sahipsiniz. Bunun için sunulan binlerce kurs var.

Hangi kursu seçerseniz seçin, eşi benzeri olmayan bir eğitim deneyimi kazanacaksınız. Avustralya’da okumak yenilikçi, yaratıcı ve özgür düşünceyi teşvik eder. Takım olarak çalışmayı, diğer kişilerle etkin bir şekilde iletişim kurmayı ve dünya çapında başarıyı yakalayabilmeniz için sizlere gerekli olan pratik beceriler ve entelektüel yetenekleri geliştireceksiniz.

En önemlisi, bildiklerinizi nasıl kullanmanız gerektiğini öğreneceksiniz. Öğretmenleriniz sizleri özgün düşünmeniz ve günlük hayatta meydana gelebilecek problemlere çözüm bulmanız için teşvik edecekler. Mezun olmanızın ardından, sahip olduğunuz nitelikler sizin hem Avustralyalı hem de uluslararası işverenler tarafından aranılan biri olmanızı sağlayacak.

Avustralya eğitim sistemi sağlam bir uluslararası üne sahiptir. Etkili yapısı ve yenilikçi gelişmeleri ile tanınmaktadır. Kendi eğitim sistemlerini geliştirmeye kararlı birçok ülke, tavsiye almak için Avustralya’ya başvurmaktadır.

Avustralya aynı zamanda yaşamak için en iyi yerlerden biridir. Öğrencilerin yaşayabileceği, eğitim alabileceği ve gelişebileceği genç, dinamik ve arkadaş canlısı bir ülkedir. Kısacası eğer kaliteli bir eğitim ve yaşam tarzı istiyorsanız, yanıt Avustralya.

Mükemmeliyet

Avustralya eğitimin her alanında mükemmeliyet bakımında uluslararası bir üne sahiptir.

Avustralya’nın nitelikleri, uluslararası tanınma

Avustralya üniversiteleri eğitim ve araştırma konusundaki kaliteleri ile oldukça tanınmaktadır. Alanında uzman olan ve seçtiğiniz alanda size en iyi şekilde eğitim verebilecek olan öğretmenlerden eğitim alacaksınız. Diğer alanlara da uygulayabileceğiniz güçlü akademik beceriler geliştireceksiniz ve yaratıcı ve özgür düşünmeyi öğreneceksiniz.

Avustralya’nın bilim insanları ve araştırmacıları dünya çapında çığır açıcı olaylar ve teknolojik gelişmelerden sorumludur. Bizim başarılarıyla tanınan bilim adamlarımız sekiz Nobel ödülünün de dahil olduğu sayısız uluslararası ödül kazanmıştır.

İş ve eğitimin buluşma noktası

Avustralya’nın mesleki eğitime olan yaklaşımı yenilikçilik ve kalite bakımından dünya lideridir. Becerilerinizi sınıf dışında gerçek ve simule edilmiş iş yerlerinde uygulama şansını elde edeceksiniz. Bu size diğer mezunların yanında çok büyük avantaj sağlayacak.

Gelişmek için harika bir yer

Avustralya’daki öğrenciler İngilizce, Matematik, Fen ve Sanat derslerini de içeren sekiz ana eğitim alanında üstün akademik standartlar sağlayan ulusal bir ders programını takip ederler. Öğretmenler kendilerini öğrencilerin entelektüel, kişisel ve duygusal gelişimlerini teşvik etmeye adamışlardır.

İngilizcenizi geliştirin

Avustralya’da İngilizce öğrenmek size İngilizcenizi her gün kullanma ve geliştirme imkanı sunar. Avustralya’daki İngilizce Dil Kurumları video tesisleri, kütüphaneler ve kısa sürede akıcı bir şekilde İngilizce konuşmanızı sağlamak için yardım edecek bilgisayar destekli programlara sahiptir. Belirli bir ihtiyacınızı karşılamak için uygun olan bir programı bile bulabilirsiniz.

Avustralya teknolojik açıdan gelişmiş bir toplumdur ve bu sayede mükemmel tesisleri olan bir kurumda eğitim göreceksiniz. Avustralya’daki sınıflar en son teknolojiyle donatılmıştır ve birçok sınıfta diz üstü bilgisayarların kullanımına izin verilmektedir.

Uluslararası tanınma ve yenilik

Avustralyalı bilim insanları ve araştırmacılar işletme ve sanayi alanındaki birçok gelişmeden sorumludur ve tıp bilimine de önemli katkılarda bulunmuşlardır. Yıllardır süregelen araştırmaları dünyanın her yerinde yaşamakta olan pek çok insanın yaşamlarında önemli etkilere sahiptir ve sekiz Nobel ödülünün dahil olduğu prestijli uluslararası ödüller almışlardır.

Avustralyalılar dinamik ve yenilikçi olarak tanınırlar. Avustralya güneş enerjisi araştırmalarında öncü olmuştur ve Avustralyalı bilim insanları diğer potansiyel enerji kaynaklarını araştırmaktadır. Avustralya’da teknoloji alanındaki ilerlemeler, uluslararası alanda kabul görmüş bir uçak iniş sistemini, kara kutu kayıt cihazını, biyonik kulak naklini, kalp pilini ve bilgisayar donanım ve yazılımını içermektedir. Avustralya aynı zamanda dalga-kıran okyanus katamaranları, güneş enerjisiyle çalışan otomobilleri ve devrim yaratacak orbital motor gibi birçok yeni teknolojinin öncüsüdür.

Niteliklerin tanınması

400,000’den fazla uluslararası öğrenci 2009 yılında, bir Avustralya eğitim kurumuna kayıt olmuştur. Mezun olduğunuz zaman, kazandığınız nitelik uluslararası işverenler ve dünya çapındaki lider eğitim kurumları tarafından tanınacaktır.

Bunun sebebi Avustralya’daki tüm eğitim nitelikleri tek bir ulusal sistemin dahilindedir – Australian Qualifications Framework (AQF). AQF, okulu, mesleki ve üniversite eğitimini bir çatı altında toplayarak, Avustralya’nın herhangi bir yerinde başka bir AQF seviyesine geçişinizi kolaylaştırır.

AQF aynı zamanda denizaşırı devletlerin de eğitiminizi tanımasını kolaylaştırır. Uluslararası işverenler bunu gördükleri zaman, modern, demokratik ve teknolojik açıdan gelişmiş bir toplumda birinci sınıf eğitim olduğunu anlıyorlar.

Avustralya’nın diğer ülkelerden kazandığınız nitelikleri tanımak için de bir sistemi var. Avustralya Hükümeti kuruluşu, National Office of Overseas Skills Recognition (NOOSR) Avustralyalı kurumların denizaşırı nitelikleri tanımasına yardımcı olur. Bu da sizin daha önceki çalışmalarınızın tanınmasına olanak sağlar.

Eğitim masrafları

Avustralya’nın kaliteli eğitim ve seçkin yaşam kalitesinin tadını çıkarmak için mükemmel yer olduğu şüphesizdir. Bunu daha da iyi bir hale getiren şey ise Avustralya’daki yaşam masrafları ve eğitim ücretlerinin Birleşik Krallık ve ABD’ye göre çok daha uygun olmasıdır.

Avustralyalılar dünya üzerindeki en yüksek hayat standartlarından birine sahiptir – pahalı fiyat etiketleri dışında. Avustralya’da ortalama bir uluslararası öğrenci, konaklama, yiyecek, kıyafet, eğlence, ulaşım ve telefona haftada 360 AUD harcamaktadır. Tabi ki bu örneğin yaşadığınız yer, yaşam tarzınız ve hatta dersinize göre değişebileceğiniz unutmayın. Yaşam masrafları ile ilgili daha detaylı bilgiyi kurumunuzdan edinebilirsiniz.

Vize koşulları

Öğrenci vizesi almadan önce, yaşam masraflarınızı, eğitim ücretinizi ve kursunuz süresince seyahatinizi karşılayabileceğiniz kadar paranızın olduğunu göstermeniz gerekecek. Yaşam masraflarınızın bir kısmını okurken çalışarak azaltabilirsiniz; ancak alacağınız ücreti tek gelir kaynağınız olarak düşünmemelisiniz.

Denizaşırı Öğrenci Sağlık Sigortası (OSHC)

Diğer bir koşul ise öğrenci vizenizin süresi boyunca Overseas Student Health Cover (OSHC) güvencesi altında olmanızdır. Aynı zamanda kendi kaza ve mülk sigortanızdan da sorumlu olacaksınız. Kayıp bagaj, uçak bileti iptali ve acil bir durum halinde geri dönmeniz ihtimallerine karşı kendi ülkenizden ayrılmadan önce bir seyahat sigortası edinmeniz iyi olabilir.

Eğitim ücretleri

Uluslararası bir öğrenci olarak eğitim ücretlerinizi belirli bir şekilde ödemelisiniz.

Bazı kurumlar, eğitim ücretlerinin dışında kütüphane, laboratuar veya spor tesisleri gibi diğer öğrenci hizmetlerinden de masraf alabilir. Geziler, kitaplar ve kırtasiye masrafları da düşünülmesi gereken diğer harcamalar arasındadır. Aynı zamanda kursunuz, laboratuar önlüğü veya fotoğrafla ilgili gereçler gibi belirli ve önemli bazı materyaller gerektirebilir.

Eğitim ücretlerini nasıl ve ne zaman ödemeniz gerektiğini hakkında kurumunuz sizlere bilgi verecektir.

Okurken çalışmak

Avustralya’da uluslararası bir öğrenci olmanın diğer bir avantajı da okurken aynı zamanda yarı zamanlı çalışma izninizin (haftada 20 saate kadar) olmasıdır.

Çalışma izni

26 Nisan 2008’de veya bu tarihten sonra öğrenci vizesi alan kişiler vizeleriyle birlikte çalışma iznine de sahip olacaklar. Ancak eğer vizeniz 26 Nisan 2008’den önce verildiyse, ayrı olarak çalışma izni almak için Department of Immigration and Citizenship (DIAC)’e başvurmanız gerekir. Ayrıntılı bilgi için bakınız DIAC web sitesi.

Eğer çalışma izniniz varsa, eğitiminiz devam ederken haftada 20 saate kadar çalışabilirsiniz. Ancak Avustralya’daki kursunuza başlamadan önce çalışmaya başlayamazsınız. Eğer ailenizle birlikte geliyorsanız, siz kursunuza başlar başlamaz onlar da haftada 20 saate kadar çalışabilirler. Eğer Master veya Doktora seviyesindeki bir programa başvurduysanız, ailenizin çalışma saatleri sınırsız olacaktır. Eğer siz veya aileniz ön görülen bu kuralları ihlal ederseniz, vizeleriniz iptal edilebilir.

İşvereninize, vizenizde çalışma izniniz olduğuna dair göstermeniz gereken herhangi bir damga mevcut değildir. Vize bilgileriniz elektronik olarak DIAC’da tutulmaktadır ve istenildiği takdirde Visa Entitlement Verification Online (VEVO) sistemi yoluyla bu bilgilere ulaşılabilir. İşverenler, bankalar ve hükümet hizmetleri de sizin onayınız dahilinde internet üzerinden VEVO’yu kullanarak bu bilgilere erişebilirler. VEVO’ya nasıl ulaşabileceğinize dair bilgi almak için lütfen DIAC web sitesini ziyaret ediniz.

Uluslararası öğrenciler için iş çeşitleri

Uluslararası öğrenciler genellikle perakende satış, otelcilik ve idare gibi işlerde çalışmaktadır. Yaptığınız işe ve yaşınıza bağlı olarak saatte 6-15 AUD kazanabilirsiniz. Pazar günleri veya resmi tatillerde çalışarak daha da fazla kazanabilirsiniz.

Eğitim gördüğünüz alanda veya ana dilinizi öğretmek için daha genç öğrencilere özel dersler vermek para kazanmak için iyi bir yol olabilir. Öğrenci eğitmenler saatte ortalama 40 AUD kazanabilir.

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.