TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
Xavier 468×60 Amerika
AnasayfaÜlkelerAmerika'da EğitimYurtdışında Yaz Okulu
Yurtdışında Yaz Okulu

Yurtdışında Yaz Okulu

İşletme ve iletişim, siyaset ve ekonomi, diğer kültürleri ve ülkeleri daha iyi anlamak için giderek daha fazla global bir bakış açısı gerektirerek daha fazla uluslararası boyutlara gelmektedir. Bu bakış açısını kazanmanın yollarından biri de, bir ABD üniversite veya yüksekokulunda yaz boyunca eğitim almaktır.

Çoğu ABD yaz programları Mayıs ve Ağustos aylarındadır ve iki ila on iki hafta sürebilmektedir. Bu programlar sayesinde, İngilizcenizi geliştirmek, ABD kültürünü, politikasını ve geleneklerini öğrenmek ve ülkenin farklı yerlerini gezmek için sayısız fırsatlar yakalarsınız. ABD’nin görüntüleri filmlerde, televizyonda ve haberlerde bolca yer alıyor ancak bunların hiç biri, bire bir orada olmanın ve başka hiçbir şekilde göremeyeceğiniz yerleri gezmenin yerini tutamaz. Yaz aylarınızın tamamını ya da bir kısmını bir ABD kampüsünde geçirmek için birçok neden var:

  • ABD’de tam zamanlı bir eğitim için daha fazla hazırlık yapmak istiyorsunuz ya da buna ihtiyacınız var.
  • Seyahat ve kişisel gelişime önem veriyorsunuz.
  • ABD ve diğer ülkelerden öğrenciler ile tanışmak istiyorsunuz.
  • Konuşma ve akademik İngilizce becerilerinizi geliştirmenin bir yolunu arıyorsunuz.
  • Eğlenceli ve zorlayıcı deneyimler yaşamayı seviyorsunuz.
  • Geldiğiniz ülkedeki bir programda eşdeğer saydırabileceğiniz akademik kredi almanız gerekiyor.
  • Özel eğitim veya mesleki gelişim programına katılmak istiyorsunuz.

Yazın Kim Ders Alır?

Her yıl, dünyanın her yerinden yüz binlerce öğrenci, ABD üniversite ve yüksekokullarında eğitim almayı tercih ediyor. Bazıları dört yıllık eğitim ile lisans derecesi alırken, bazıları ise daha uzun süre kalarak yüksek lisans ya da mesleki okula katılıyor.

Bir diğer seçenek ise, evden daha kısa süreliğine ayrı kalacağınız ve aynı zamanda daha uygun maliyetli olan; yazın Amerika’da eğitim almaktır.

Eğer buna katılırsanız, yanınızda birçok arkadaşınız olacak. Genellikle, çoğu ABD öğrencisi yaz aylarında tam zamanlı olarak derslere katılmaz. Bunun yerine yaz aylarını seyahat ederek, tatile çıkarak veya gelecek yılın eğitim ücretlerine katkıda bulunmak amacıyla çalışarak geçirirler.

Ancak bu durum değişiyor. Çoğu üniversite artık yaz aylarında çok çeşitli programlar sunuyor ve birçok durumda öğrenciler diğer dönemlerdeki kadar ders alabiliyorlar. Bu nedenle, kampüsü uluslararası öğrencilerin yanında ABD’li öğrenciler ile de paylaşacaksınız.

Nerede Eğitim Almalı?

ABD’de eğitime gelince, size uygun ortamı göz önünde bulundurmak çok önemlidir. Kendinizi nerede hayal ediyorsunuz? Her zaman nereye gitmeyi hayal ettiniz?

Los Angeles, Santa Barbara, San Diego ve San Francisco gibi Batı Sahili şehirleri düzinelerce güzel yaz eğitim programları sunar. Washington ve Oregon’daki kampüslerde büyüleyici dağ ve nehir manzaraları oldukça yaygındır. Arizona ve New Mexico’da muhteşem çöl yerleşimleri vardır. Colorado, Montana ve Utah’ın dağlık yerleşimleri eğitim için zengin fırsatlar sunar.

Wisconsin ve Minnesota’da güzel göl bölgeleri ve Michigan’daki büyük şehir merkezleri de ayrı bir seçenek. Hareketli Orta Batı şehri Chicago güzel birçok eğitim seçeneği sunar. Pennsylvania ve Ohio gibi bölgelerde de giderek genişleyen kampüsler bulunur.

Güney doğu kıyısı boyunca uzanan Florida, Virginia ve Maryland veya büyük başkent Washington, D.C’de bir okulu tercih edebilirsiniz.

Kuzey doğu bölgesinde ise tepelik yerleşimler ve New England’ın kasabaları; Boston, Philadelphia ve New York’un şehir üniversiteleri yer alır.

Her şeyden önemlisi, kendinizi en rahat hissettiğiniz yerde en iyi şekilde öğreneceğinizdir. Kendi kişisel özelliklerinizi gözden geçirmeyi ve bunu yaparken de aşağıdaki kriterleri aklınızda bulundurmayı unutmayın:

Büyüklük: Üniversite veya program ne kadar büyük? Binlerce öğrencisi olan büyük bir üniversite kampüsü size çekici geliyor mu? Yoksa birkaç yüz öğrencili daha küçük bir programı mı tercih edersiniz?

Yer: Büyük bir şehir merkezinde mi, küçük bir kasabada mı, yoksa orta boyutta bir şehirde mi eğitim almak istiyorsunuz?

Boş zaman aktiviteleri: Yaz üniversite kampüsünüz, okulun spor salonu ve spor kompleksi, yüzme havuzları, tenis kortları ve golf sahalarını kullanabileceğiniz çeşitli boş zaman aktiviteleri sunabilir. Ayrıca çevre bölgeye bağlı olarak, spor, tekne turu, kır yürüyüşü veya kamp gibi çeşitli eğlenceli aktiviteler de arayabilirsiniz. Bunlarla birlikte, konserler, müzeler, açık hava ve kapalı sinemalar ve yaz festivalleri gibi kültürel aktivitelere kolay ulaşımın olup olmadığını da öğrenin. Bu etkinlikler en az akademik programınız kadar eğitici olabilmektedir.

Maliyet ve Konaklama: Maliyetler okula göre çok geniş bir yelpazeye yayılmaktadır. İlginizi çeken programların kesin maliyetlerini mutlaka öğrenin. Ayrıca fiyatlara oda ve yemeğin dahil olup olmadığını da öğrenin. Çoğu ABD broşürleri ve web siteleri eğitim ve konaklama fiyatlarını ayrı ayrı listeler.

Öğrenci Nüfusu: Bazı kampüslerde yaz dönemleri; bilgisayar bilimi, öğretmen eğitimi veya spor kampları gibi özel ilgi grupları tarafından yönlendirilir. Sizin seçtiğiniz program kampüsü, yetişkinler ya da lise öğrencilerine yönelik özel yaz kurumları ile paylaşabilir. Bazı topluluklarda, öğrencilerin çoğunluğu şehrin çeşitli yerlerinde kalmaktadır ve okula gelmek için evden ya da iş yerinden bir vasıtaya binmek durumundadır. Bazı üniversitelerde ise konaklama imkanı vardır. Böylece öğrencilerin çoğunluğu kampüste yaşar. Eğer sizin için kampüs içinde ya da dışında kalmak önemli ise, başvurmadan önce bir araştırma yapın.

ABD’deki eğitim süreciniz yalnızca ders kitaplarından ve insanlarla tanışmaktan ibaret değildir. Yaz ayları, ülkenin diğer bölgelerini gezip keşfetmek için harika zamanlardır. ABD büyük bir ülke olmasına rağmen, eğitim aldığınız kampüsün dışındaki yerleri ve şehirleri gezmek için kolaylıkla plan yapabilirsiniz. Sonuç olarak, ülkenin özellikle ilginizi çeken bir bölgesinde yer alan bir üniversite ya da programa katılmak isteyebilirsiniz.

Ne Eğitimi Almalı?

Yaz programları akademik kredi almanızı sağlayan fırsatlar sunar. Öğrenciler genellikle hali hazırdaki akademik programlarını tamamlayıcı dersleri seçerken, bazıları ise meraktan ve eğlence için ders seçmektedir.

Birçok ABD üniversitesi ve yüksekokulu, yaz dönemi boyunca çok çeşitli programlar sunmaktadır. Sanat, bilim ve beşeri bilimler gibi düzenli akademik derslerin yanında; misafir bilimciler tarafından verilen özel yoğun dersler, eğitim ile alan gezilerini birleştiren çalışma atölyeleri, bilimsel araştırma fırsatları ve özellikle derecesiz adaylar için sunulan kurslar bulunmaktadır.

ESL mi, Yoğun İngilizce mi?

Eğer anadiliniz İngilizce değilse, dil becerilerinizi geliştirmek için birkaç ayınızı bir ABD üniversitesinde geçirmekten daha iyi bir yol yoktur. Bir programı seçmeden önce, kendinize tamamen İngilizce olarak verilen üniversite derslerini anlayabilecek kadar yeterli İngilizceye sahip olup olmadığınızı sorun. Sınıf tartışmalarına katılabilecek kadar iyi mi? Sınıf görevlerini hazırlayacak kadar? Düzenli yazılı sınavlara girecek kadar? (Çoğu okul, kayıt sürecinin bir parçası olarak TOEFL koşulu koymamaktadır. Bu gibi durumlarda, anadili İngilizce olmayanlardan hangi kriterleri istediklerini öğrenmek için yaz programı ofisi ile görüşmek isteyebilirsiniz.)

Dil seviyenize bağlı olarak, İngilizce eğitimi ile akademik dersleri birleştiren yoğun İngilizce dil programlarına katılmak isteyebilirsiniz. Ya da akademik eğitiminizin yanında Yabancı Dil Olarak İngilizce (ESL) kursuna katılabilirsiniz.

Bloomington’da Indiana University’deki Yoğun İngilizce Programı (IEP), tüm seviyelerden öğrenciler için tasarlanmıştır. Akademik eğitim ve iş ya da profesyonel iletişim için gereken sözel ve yazılı becerilerin gelişimine odaklanmıştır.

İngilizcenizi geliştirmenin en iyi yollarından biri anadili İngilizce olan insanlarla pratik yapmaktır. Bu nedenle University of California Irvine’in Konuşma/Kültür, İş İngilizcesi ve Yoğun İngilizce yaz programları; Disneyland ve Universal Stüdyoları gezisi, sörf yarışmalarını ve X Oyunlarını izleme, Catalina Adası’na tekne turu, Laguna Plajı “Pageant of the Masters Festival of Arts”a katılma ve daha birçok aktivite içerir. Amaç İngilizceyi orijinal yolla pratik etmektir.

Programlara Başvurma

Birçok okulun, yaz programları için, düzenli akademik yıl programlarında uyguladıkları gibi resmi bir kayıt prosüdürü yoktur. Eğer yalnızca yaz için başvuruyor ve bir derece eğitimi almak istemiyorsanız, kayıt işlemleri daha kolaydır.

Bir programa başvurmak için ilk adım; ilgilendiğiniz her okulun Yaz Dönemleri ofisine doğrudan yazı yazın.

Yaz dönemi kursları hakkında bir katalog, bir başvuru formu ve tabi ki konaklama hakkında bilgi isteyin. Bu bilgiler genellikle Şubat veya Mart’ta edinilebilir. Bunun yanında; kurslar, konaklama ve nasıl başvurulacağı hakkında bilgi genellikle kurumun web sitesinde de bulunabilmektedir.

Başvuru sürecinizin bir parçası olarak, yaz boyunca ABD’de eğitim almak için bir vizeye ihtiyacınız olup olmadığı bilgisini de edinin. (Eğer onların düzenlemelerine uygunsanız, ABD üniversiteleri size, vize işlemleriniz sırasında ABD elçiliğine götürmeniz için Uygunluk Sertifikası—eski adı I-20—belgesi sağlarlar.) Eğer vizeye ihtiyacınız varsa, elçiliğin işlemlerinizi yapması ve uçuş tarihinizden önce size göndermesi için yeterli bir zaman ayarlayın. (Ulusal Güvenliği Departmanının en son getirdiği düzenlemeler nedeniyle, son yıllarda vize işlemleri hiç olmadığı kadar uzun zaman almaya başlamıştır.) Bazı elçilikler, bu işlemler için bir randevu almanızı ve bir miktar ücret ödemenizi gerektirmektedir. Ülkelere göre vizeler ve elçiliklerin istediği belgeler ile ilgili detaylı bilgileri şu adresten öğrenebilirsiniz: http://travel. state.gov/visa/visa_1750.html

ABD yaz ve tam zamanlı akademik programlarıyla ilgili bilgiyi yerel eğitim danışmanlık merkezlerinizden de öğrenebilirsiniz. Burada, eğitimli danışmanlar bir yaz programı seçmenize yardımcı olacaklardır. Bunun yanında, çoğu eğitim ve yurt dışında eğitim kuruluşları, Avrupa ve Asya’nın büyük şehirlerinde ofislere sahiptirler.

Hangi kursları seçtiğiniz ya da hangi üniversiteye gittiğiniz önemli olmaksızın, bir yaz eğitim programı ile ABD’yi ziyaret etmek ; hayatınız boyunca unutamayacağınız harika bir deneyim olacaktır.

Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.