TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
Xavier 468×60 Amerika
AnasayfaÜlkelerAmerika'da EğitimYüksek Kaliteli ABD İngilizce Dil Programı için Anahtarınız: CEA Akreditasyonu
Yüksek Kaliteli ABD İngilizce Dil Programı Için Anahtarınız: CEA Akreditasyonu

Yüksek Kaliteli ABD İngilizce Dil Programı için Anahtarınız: CEA Akreditasyonu

Amerika’da dört binden fazla İngilizce dil program ve okulu vardır. Bunların bazıları özel işletmelerdir. Bazıları ise üniversitelere ve yüksekokullara aittir. Kimileri İngilizce dil eğitimi dışında, öğretmenlik eğitimi ve diğer dillerin eğitimini de verir. Kimileri büyük şehirlerde, kimileriyse kırsal kesimlerde bulunur. Bazıları öğrencileri üniversite veya yüksekokula giriş için hazırlarken, diğerleri belli bir iş, hatta sporla ilgili özel İngilizce programları verir. Seçebileceğiniz çok sayıda tipte, büyüklükte ve yerde okullar vardır. Bütün bu seçenekler arasında, size en uygun okulu nasıl seçeceğinizi bilemiyor olabilirsiniz.

İngilizce öğrenmek için iyi bir yer seçerken sormak isteyebileceğiniz sorular nelerdir?

 1. ABD’den çok uzakta yaşayan bir öğrenci, yüksek kaliteli ve web sayfasında duyurduğu bütün programları gerçekten sağlayan bir İngilizce dil program veya okulunu nasıl ayırt edebilir?
  Cevap: “Commission on English Language Program Accreditation (CEA)” tarafından ‘akredite edilmiş’ bir İngilizce dil program veya okulu bulmaya çalışın.
 2. CEA nedir?
  Cevap: CEA, ABD’de ve dünya çapındaki İngilizce dil okulları ve programlarını değerlendiren bir akredite kurumudur. CEA, ABD’nin Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmıştır. Bu, eğitim bakanlığının akredite eden kurumlar için düzenlediği bütün ağır gereksinimleri tamamen karşıladığı anlamına geliyor.
 3. “CEA tarafından akredite edilmiştir” ne anlama gelir?
  Cevap: “CEA tarafından akredite edilmiştir” bir İngilizce dil programı veya okulu, bağımsız ve harici bir kuruluş olan CEA tarafından dikkatlice incelenmiş olduğu anlamına gelir. CEA’nın okulun veya programın kalitesini ölçtüğü ve onayladığı anlamına gelir.
 4. Bir İngilizce dil programının veya okulunun CEA tarafından akredite olabilmesi için neler yapması gerekir?
  Cevap: CEA tarafından akredite edilmiş İngilizce dil programı veya okulu, “standart” olarak adlandırılan 52 özel gereksinim ile değerlendirilir. Bu standartlar, müfredat, öğretim üyeleri, öğrenci hizmetleri, öğrenci başarıları, yönetim ve tesisler gibi bir İngilizce dil okulunun en önemli alanlarını içerir. Bu standartlara uyan okul veya programlar öğrencilerin İngilizceyi en iyi ve hızlı şekilde öğrenmelerini amaçlayan dürüst organizasyonlardır.
 • Öncelikle, program 52 standardı ayrıntılı olarak nasıl başaracağını belirttiği bir çalışma dosyası hazırlaması gerekiyor.
 • Daha sonra üç kişilik bir değerlendirme ekibi programa katılır ve birkaç gün dikkatlice inceler ve hakkında detaylı bir rapor yazar.
 • Delege olarak adlandırılan diğer bir grup organizasyonun yazmış olduğu çalışma doyasını ve raporu inceler ve buna göre okul veya programın akreditasyon alıp alamayacağına karar verirler.
 • Bu özenli akreditasyon süreci yaklaşık 2 yıl sürmektedir. Bu süreç içinde program, genellikle akademik hizmetlerinde kendilerini geliştirirler.
 • Eğer program CEA tarafından akreditasyon alabilirse, bu İngilizce dil okulunun veya programın yüksek standartlara eriştiğini ve web sitesinde belirttikleri bütün hizmet ve promosyonları sağlayabildikleri anlamına gelir.

Başka neleri düşünmelisiniz?

Artık CEA tarafından akredite edilmiş İngilizce dil okulu veya program seçmenin önemini bildiğinize göre, bunun dışında önemli olan diğer konuları da düşünebilirsiniz. Farklı hedefleri olan öğrencilere yardımcı olmak için tasarlanmış birçok farklı CEA tarafından akredite edilmiş İngilizce dil programı veya okulu bulunmaktadır. Sizin için önemli olan şeylerin bir listesini çıkarın. Tabi ki maliyet, konum, program, seviye ve iklim gibi konuları değerlendireceksiniz, ama lütfen akredite edilmiş İngilizce dil programının diğer önemli noktalarını unutmayın.

Kurslar ve Sınavlar: CEA tarafından akredite edilmiş olan bir program veya okulda, dönemler, seviyeler ve sınıflar öğrencileri yararlanabileceği şekilde tasarlanmıştır. Öğrenciler sınav ile değerlendirilir ve buna göre seviye ve sınıflara yerleştirilir. Her bir sınıfın kendine özel bir amacı ve hedefi bulunmaktadır. Ayrıca buna göre bütün kitaplar ve eğitim metotları öğrencinin amacına ulaşmasına yardım etmektedir. Müfredat günceldir. Uygun ve yardımcı materyaller, eğitim metotları, teknoloji ve değerlendirme sınavları kullanılır. Sınıflar, sınıf içerikleri ve değerlendirmeler iyi organize edildiği zaman sizde daha kolay ve daha hızlı öğrenebilir ve muhtemelen derslerinizden daha fazla keyif alabilirsiniz.

Öğretim Üyeleri: CEA tarafından akredite edilmiş program ve okullardaki bütün öğretmenler eğitim verdikleri öğrenciler ve dersler için gerekli eğitime ve tecrübeye sahiptir. Güncel İngilizce öğretim metotları ve materyalleri hakkında düzenli olarak bilgilendiriliyorlar. Değerlendirme ekibinin okula veya programa ziyaretleri sırasında bütün öğretmenlerin resmi eğitimi, tecrübesi ve mesleki gelişim aktivitelerini inceliyorlar. Ayrıca ders sırasında sınıflarında izliyor ve mülakat yapıyorlar. Akredite bir okulda, iyi eğitimli ve ne yaptığını bilen öğretmenler bulacaksınız.

Öğrenci hizmetleri: CEA tarafından akredite edilmiş bir program veya okul, oryantasyon, akademik veya kişisel danışmanlık, konaklama ile ilgili yardım, sosyal ve kültürel aktiviteler ve bu hizmetleri ücretleri gibi öğrencilere verdikleri hizmetleri açık bir şekilde belirtir. CEA standartları, akredite edilmiş bir programda öğrencilerin söz edilen bütün hizmetlerden faydalanmasını ve eğitimi sırasında ihtiyaçları olan yardımı sağlamaktadır.

Şimdi ne yapmalı?

Sorularınız cevaplandığına göre, şimdi başlayalım! İhtiyacınıza uygun okul veya programı bulmak ve CEA tarafından akredite edilmiş ABD ve dünya çapında okul veya programlar hakkında daha fazla bilgi almak için CEA web sitesine yani www.cea-accredit.org adresine gidin ve “For Students” kısmını tıklayın. Böylece eğitim almak istediğiniz bir yerdeki programı tıklayıp, programın ayrıntılarına bakabilir ve size uygun olup olmadığını örenebilirsiniz.

CEA tarafından akredite edilmiş İngilizce okulları ve programları web sitelerinde ve reklamlarında tam ve doğru bilgi verdikleri için her zaman güvenebilirsiniz. Eğer akredite bir programa katılıyorsanız, çok iyi bir eğitim alacağınızdan emin olabilirsiniz. Paranızın karşılığını en iyi şekilde alacaksınız. Tek yapmanız gereken çok iyi çalışmak ve yaşayacağınız tecrübenin keyfini çıkartmak.

Yazan: Debbie Sandstrom, University of Illinois/Chicago ve Rebecca Smith-Murdock, bağımsız EFL/ESL danışmanı. Her ikisi de CEA Komisyonunun üyesidir.

www.cea-accredit.org

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.