TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
Xavier 468×60 Amerika
AnasayfaÜlkelerAmerika'da EğitimNew Mexico’da Eğitim
New Mexico’da Eğitim

New Mexico’da Eğitim

New Mexico’nun eşsiz nüfus çeşitliliği, yeni gelenler için heyecan dolu fırsatlar ve deneyimler sunar. Yabancı kökenli doğumların %8.2 olduğu ve insanların %36.5’inin evlerinde İngilizceden farklı bir dil konuştuğu bu çok-lisanslı yerde, New Mexico’da eğitim alan uluslararası öğrenciler, hiç zorlanmadan yaşayabilirler; ayrıca burası farklı kültürlere ve hayat şekillerine yabancı değildir.

Colorado, Arizona, Utah ve Oklahoma, Teksas eyaletleriyle ve Meksika ülkesiyle sınır komşusu olan New Mexico, Güneybatı Amerika’nın seyahat merkezidir. Kurak çöller, yüksek ovalar, Rio Grande Nehri ve karlı Rocky Dağları ile New Mexico’nun sahip olduğu çok şey vardır.

Eyaletin ekonomisi petrol ve gaz üretimi gibi güçlü endüstrilerle, federal hükümet projeleriyle ve turizm & hizmet sektörüyle desteklenmektedir. New Mexico’da geniş bir fosil yakıt rezervi bulunur ve yenilenebilir enerji için de birçok coğrafi avantaja sahiptir. Bu sayede Çevre Bilimleri, Yeryüzü Bilimi & Jeoloji ve Kimya ile ilgilenen öğrenciler için çok çeşitli heyecan dolu eğitim alanı sunulmaktadır. Federal hükümetin harcamalarının da askeri operasyonlar ile bağlantıları bulunur; zira eyalet birkaç hava kuvveti üssüne ve diğer özel askeri bölgelere ev sahipliği yapar. ABD hükümeti nüfusun %25’inden fazlasını istihdam eder.

Turizm, ağırlama ve ticaret ile ilgilenen uluslararası öğrenciler; New Mexico turizm sektörünün yeni teknolojileri kullanan lideri olduğunu ve burada gelişim ve fırsatlar için ciddi bir potansiyel olduğunu duyduklarında oldukça sevinecektir. New Mexico popüler bir emeklilik bölgesidir ve bazı şirketler uzay turizmi gibi heyecanlı bir sektöre giriş için de ilgi göstermektedir. University of New Mexico’nun Tıp Okulu, Amerika’daki temel bakım odaklı tıp okulları arasında ilk 50 içinde yer alır. Buna ek olarak, çevre dostu hizmetlere, alternatif tıbba ve terapiye artan yerel ilgi sayesinde bu alanlar da; gelecek sakinler için karlı birer eğitim alanı ve ticaret konusu olabilir.

Yaratıcı tasarımları veya sanat gözü olanlar, New Mexico’nun başkenti Santa Fe’de parlayacaktır, çünkü burası ilhamın bir vahasıdır. Ünlü sanatçı Georgia O’Keeffe, huzuru New Mexico’nun çöllerinde bulmuş ve çöl hayatının muhteşem elementlerini resmetmiştir. Galeriler ve sanat koleksiyoncularının cenneti olan ünlü Kanyon Yolu ile bu şehir; New York’tan sonra Birleşik Devletler’in en büyük ikinci sanat merkezidir.

New Mexico’nun açık ara farkla en geniş ve ülkenin en hızlı büyüyen şehri olan Albuquerque, 887.000 üzerinde metropolit bir nüfusa sahiptir. Şehir New Mexico Teknoloji Koridoru’nun merkezindedir ve yüksek teknolojili ticari aktivitelerinin ve devlet kurumlarının ana merkezidir. Bu da yeni teknolojiler geliştirmek ve bu sektördeki en büyük isimlerle çalışmak isteyenler için birçok fırsat demektir. 2006 yılında Forbes Dergisi çöl metropolünü ticaret için en iyi şehir seçmiştir.

Ayrıca Albuquerque, eyaletin en büyük lider üniversitesi olan University of New Mexico’nun ev sahibidir. Eastern New Mexico University gibi yüksek eğitim kurumları; Çin, Kanada, Almanya, Hindistan, Meksika ve daha birçok ülkeyi içeren 20’den fazla ülkeden gelen uluslararası öğrenci nüfusunu ağırlar. New Mexico’da eğitim alanların fonlaması da hiç bu kadar kolay olmamıştı. University of New Mexico gibi kurumlar; belirlenen son başvuru tarihine kadar başvuran ve kabul edilen tüm öğrencilere sunulan özel tasarlanmış Uluslararası Öğrenci bursları veriyorlar. Bu kaynağın yanında, eyalet hükümeti de eyalet sınırları içinde herhangi bir devlet üniversitesinde 4 yıla kadar yardım sunan Rekabetçi Burslar gibi programlarla dışarıdan öğrenci getirme çalışmaları yürütmektedir. Bu finansal fırsatlara ek olarak eyaletteki üniversiteler; ENMU’nun Uluslararası Öğrenci İlişkileri Ofisi veya UNM’deki gibi öğrencilerin yönettiği çok çeşitli kültürel kulüpler ve organizasyonlar sunuyor. Bunlar arasında Afgan Öğrenci Birliği, Çin Öğrenci Arkadaşlık Birliği, İsrailliler Birliği ve daha birçoğu yer alıyor.

New Mexico’nun kişisel gelişim için sunduğu fırsatlar sınır tanımıyor. Bu ister tıp, bilim ve teknoloji gibi yoğun eğitim olsun; ister macera dolu açık hava aktivitelerinin keşfi veya çöl güneşi altında birinin sanatçı ruhunu ortaya çıkarmak olsun; New Mexico mükemmel bir ortam olabilir.

Eğer biraz farklı bir şeyler arıyorsanız, New Mexico’ya bakın.

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.