TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
Xavier 468×60 Amerika
Louisiana’da Eğitim

Louisiana’da Eğitim

Louisiana’da dört devlet üniversite sistemiyle birçok özel eğitim kurumu bulunur ve Derin Güney deneyimi yaşamak isteyen uluslararası öğrenciler için gözde bir güzergahtır. Louisiana’da derece eğitimi alabileceğiniz devlet sistemlerinden bazıları şunlardır:

 • University of Louisiana Sistemi
 • Southern University Sistemi
 • Louisiana State University
 • Louisiana Community ve Technical College Sistemi

Louisiana’daki lisans dereceleri, seçtiğiniz yeterliliğin türüne bağlı olarak genellikle 2 ile 4 yılda tamamlanır. Bir ön lisans derecesi normalde iki yıl kadar sürerken daha zorlayıcı olan bir lisans derecesini tamamlamak için dört yıl gerekir.

Her ne kadar ABD’nin ‘Derin Güney’ bölgesinin tam kalbinde yer alsa da Louisiana komşusu olan eyaletlerden oldukça farklıdır – bunun en büyük nedeni Avrupalı, Karayipli ve Afrikalı esintilerini taşıyan eşsiz bir kültürel karışıma sahip olmasıdır.

Eski bir İspanyol ve Fransız kolonisi olan Louisiana, 19. yüzyılda Batı Afrika’dan büyük çapta göç alan bir bölgeydi. Eyalet bir bütün olarak kültürel çeşitliliği ve hareketliliği ile tanınır hale geldi. Bu durum özellikle de efsanevi kültürel zenginliğin erime potası olan en büyük şehri New Orleans’da görülebilmektedir.

Dünya çapında caz müziğin doğum yeri olarak bilinen New Orleans, ABD ve hatta dünyadaki en zengin kültürel çeşitliliğe sahip eşsiz yerlerden biridir. Ziyaretçiler için karmakarışık gibi görünebilir ama burada kalanlar yaşama sevinciyle dolu, canlı ve işlevsel bir metropolü keşfederler; hiç unutamayacağınız bir deneyimdir.

New Orleans bir şekilde gözleri üzerine çeker ama tabi ki Louisiana’da keşfedilmeyi bekleyen daha birçok şey vardır.

Louisiana’da Eğitim

Açık hava aktiviteleri ve doğa tutkunları burada kamp, kır yürüyüşü, kano, avcılık, balıkçılık, kuş izleme ve golf gibi popüler uğraşılar sunan kıyı bölgeleri, yuvarlak çiftlikler, ormanlar, bataklıklar, göller ve nehirler bulabilirler.

New Orleans, kültürel tatlar konusunda kesinlikle tekeli elinde tutar. Bunun yanında eyaletin başkenti Baton Rouge veya daha küçük şehirler olan Houma, Lafayette, Lake Charles ve Shreveport gibi şehirlerde keşfedilecek ve keyfini çıkaracak birçok şey bulunur.

Louisiana’nın en büyük şehri, 343,829’luk nüfusuyla New Orleans’dır. New Orleans, şehrin on bir adet iki ve dört yıllık derece programı sunan kurumlarında kayıtlı 50.000’i aşkın öğrenciyle yüksek eğitim için büyük bir merkezdir.

Louisiana’da eğitim alan uluslararası öğrencilerin avantajlarından biri, ülkenin en ünlü geleneklerine ve kutlamalarına kolaylıkla katılabiliyor olmalarıdır. Mardi Gras, New Orleans’da her yıl kutlanan eksantrik ve heyecan dolu bir gelenektir. Mardi Gras kutlamaları Ocak ile Şubat ayları arasında birkaç hafta kadar sürer ve şehir çapında kutlama yürüyüşleri, maske takma, kostüm giyme, dans ve partileri gibi eğlenceleri içerir. Caz ve Miras Festivali (Caz Fest), New Orleans ve Louisiana’ya özgü müzik ve kültürü kutlayan bir başka yıllık gelenektir.

Louisiana’daki uluslararası öğrenciler ülkenin en iyi şehirleri ve üniversitelerinde eğitim alma fırsatına sahip olurlar. Sıcak iklimi, eşsiz kültürel etkileşimi ve Louisiana’nın ünlü festivalleri; uluslararası öğrencilere Amerika’da yüksek eğitim aldıkları sürece birçok mükemmel, eşsiz ve unutulmaz deneyimler yaşama şansı sunar.

Louisiana: Kısa bilgiler

 • ABD’nin güney kısmında yer alır; kuzeyde Arkansas, doğuda Teksas, batıda Mississippi ve güneyde Meksika Körfezi’ne komşudur
 • Başkenti Baton Rouge ve en büyük şehri New Orleans’dır
 • Louisiana’dan çıkan ünlü isimler arasında caz müzisyeni Louis Armstrong, yazar Truman Capote ve rapçi ‘Lil Wayne’ yer alır
 • Tennessee Williams’ın Pulitzer ödüllü oyunu “A Streetcar Named Desire” (1947) New Orleans’da geçmektedir
 • Eyaletin resmi olmayan mottosu “laissez les bons temps rouler”dur – ‘iyi zamanların sürmesine izin ver’ anlamına gelen bir Kajun-Fransız deyimidir
 • Baton Rouge’da bulunan Louisiana State University futbol takımının evi olan Tiger Stadyumu; dünya çapında en büyük 20 stadyum arasında yer alır
 • Eyaletin birçok festivali arasında yer alan Kaçakçılık Günleri Festivali’nde, bir korsan gibi giyinmeniz ve ‘Arrrgh!’ kelimesini bol bol kullanmanız gerekir.
Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.