TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
Xavier 468×60 Amerika
AnasayfaÜlkelerAmerika'da EğitimDoğru Üniversite Seçimi
Doğru Üniversite Seçimi

Doğru Üniversite Seçimi

En uygun üniversiteyi seçmede göz önünde bulundurulması gereken birçok faktör bulunmaktadır. Hedefimiz; akademik geçmişinize, eğitim hedeflerinize ve kişisel başarılarınıza en iyi karşılık gelen üniversiteyi bulmada yardımcı olmaktır.

Öğrenciler bir ABD yüksekokulu/üniversitesine başvururken, her kurum farklı seçim ve kayıt standartları uygular. ABD kurumları son derece çeşitlidir. En basit ayrımların bazıları; kurum tipi (devlet ya da özel), öğrenci nüfusu büyüklüğü, derece türleri, maliyet ve bulunduğu yerdir.

Aşağıda Üniversite Derece Seviyeleri, İki-Dört Yıllık Geçişli Eğitim Seçenekleri, Sıralamalar, ve Kurum Tipleri hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz:

Üniversite Derece Seviyeleri

Lisans Eğitimi

Community ya da Junior College
Öğrencileri belirli bir kariyere ya da eğitime hazırlayan iki yıllık lisans derecesi, 4 yıllık Lisans derecesine de devam ettirilebilir.
Dereceler: Sanat Ön Lisansı (AA), Bilim Ön Lisansı (AS)

Geçiş Süreci Öğrenciler dört yıllık üniversite ya da yüksekokula geçiş yapmak için başvurabilir. Dört yıllık kurum community college’da kazanılan kredilerin büyük çoğunluğunu eşdeğer olarak kabul eder. Bazı community college’lar aynı eyaletteki dört yıllık kurumlarla geçiş anlaşmalarına sahiptir. Bu durumda community college, eğitimin ilk iki yılını verir ve dört yıllık kurum da eğitimin geri kalan yıllarını verir.

Dört Yıllık Üniversite
Belirli bir eğitim dalında (anadal) lisans derecesine ulaşmak üzere üniversite ve ders koşullarını karşılamanızı sağlar.

Dereceler: Sanat Lisansı (B.A.), Bilim Lisansı (B.S.), Güzel Sanatlar Lisansı (B.F.A.), Sosyal Hizmetler Lisansı (B.S.W.), Mühendislik Lisansı (B.Eng.), Eğitim Lisansı (B.Ed.) veya Felsefe Lisansı (B.Phil.) Beş yıllık Profesyonel Mimarlık programları ise Mimarlık Derece Lisansı (B.Arch.) verir.

Kayıt Koşulları:

 • Derslerin Kalitesi
 • Öğrenci Genel Not Ortalaması (GPA)
 • Sınıf sıralaması
 • Standartlaştırılmış sınav sonuçları (SAT veya ACT sınavları)
 • Diğer koşullar (müfredat dışı aktivitelere katılım, kişisel ön yazı ve mülakat)

Yüksek Lisans Eğitimi

ABD’de bir Lisans derecesi ya da başka bir ülkede bunun eşdeğerini tamamladıktan sonra alınan bir ila üç yıllık eğitimden oluşur.

Dereceler: Sanat üzerine Master (MA), Bilim üzerine Master (MS), İşletme üzerine Master (MBA), veya diğer daha az popüler master dereceleri: Eğitim üzerine Master (MEd), Güzel Sanatlar üzerine Master (MFA), Sosyal Hizmetler üzerine Master (MSW), Mühendislik üzerine Master (ME), Profesyonel Yöneticilik üzerine Master (MPA).

Kayıt Koşulları:

 • Eğitim Dalı (Anadal)
 • Öğrenci Genel Not Ortalaması (GPA)
 • Kişisel Ön Yazı
 • Tavsiye Mektupları
 • Profesyonel Deneyim
 • Standartlaştırılmış sınav sonuçları (GMAT®, GRE®, veya MAT)

Doktora Eğitimi

Ek bir eğitim yılından sonra ya da bazı durumlarda master derecesinin tamamlanmasını takiben devam eder ve öğrenciler Doktora Derecesi alırlar.

Dereceler: Felsefe Doktorası (Ph.D.) Sanat Doktorası (D.Arts), Eğitim Doktorası (Ed.D.), Din Bilimleri Doktorası, Tıp Doktorası, Eczacılık Doktorası, Fizik Tedavi Doktorası, Hukuk Doktorası.

Kayıt Koşulları:

 • Eğitim Dalı (Anadal)
 • Öğrenci Genel Not Ortalaması
 • Kişisel Ön Yazı
 • Profesyonel Deneyim
 • Standartlaştırılmış sınav sonuçları (GMAT®, GRE®, MCAT, LSAT, veya MAT)

İki-Dört Yıllık Transferli Eğitim – Harika bir seçenek!

Neden öğrenciler community college ya da junior college seçiyorlar?

 1. Dört yıllık üniversite bulunan neredeyse bütün kasabalarda bir de iki yıllık yüksekokul bulunmaktadır. İki yıllık yüksekokul genellikle community college ya da junior college olarak bilinir. Burada bir Ön Lisans derecesi ve/veya dört yıllık üniversitede bir lisans derecesini kazanmak üzere geçiş kredileri alabilirisiniz.
 2. Genel olarak, community veya junior college’larda eğitim maliyetleri dört yıllık bir üniversiteye göre çok daha uygundur ve bunun sonucu olarak da öğrenciler için ilk iki yıl önemli bir tasarruf sağlamaktadır.
 3. Community ve junior college’larda sınıflar nispeten daha küçüktür.
 4. Çoğu akademik programda öğrenciler, ilk iki yılda benzer temel müfredatı ve dersleri görürler. Bu noktada başta iki yıllık yüksekokula mı gidecekleri ya da doğrudan dört yıllık üniversiteye mi gideceklerine karar verirler.
 5. Gerekli olan en düşük genel not ortalaması (GPA) ve diğer kayıt koşulları, çoğu dört yıllık üniversiteye oranla community college’da daha düşüktür. Community college’larda bazı durumlarda “açık kayıt” olur; bunun anlamı kayıt için gereken tek koşulun öğrencinin liseden mezun olmasıdır.
 6. Çoğu eyalet, iki yıllık ve dört yıllık kurumları arasında önceden belirlenmiş geçiş planlarına ve bağlantı anlaşmalarına sahiptir. Community college’daki akademik danışmanlar, öğrencinin akademik programına bağlı olarak ders çalışma planı önerir. Bu planlar yalnızca yüksekokulun ön lisans derecesini tamamlama koşullarını karşılamak için değil, aynı zamanda dört yıllık üniversiteye geçiş yapılabilecek en fazla krediyi almaya yönelik olarak tasarlanır.
 7. Üniversitelerin geçiş yapana öğrencilerden istediği genel not ortalaması genellikle, yeni başvuru yapan öğrencilere oranla daha düşüktür. Düşük not ortalamasına sahip lise mezunları, community college’da başarılı bir eğitim aldıktan sonra üniversiteye kabul edilmek için ikinci bir şans daha elde ederler.

Dört yıllık üniversiteye geçiş yapmak için gereken akademik şartlar nelerdir?

Öğrencinin başarıyla geçiş yapması için gereken akademik koşullar, her dört yıllık üniversiteye göre değişmektedir. Öğrenciler akademik danışmanlarla görüşerek istedikleri dört yıllık üniversitenin geçiş koşullarını belirtirler. Eğer öğrenci, community college’da önceden belirlenmiş sayıda krediyi tamamlamışsa (genellikle 30 kredi saati ya da 10 adet 3 kredilik ders) ve en düşük not ortalamasını yakalamışsa (dört yıllık üniversitenin koşullarına bağlı olarak genellikle 2.0/4.0 ve 2.5/4.0 arasında), dört yıllık üniversite öğrenciyi geçiş öğrencisi olarak kayıt için değerlendirmeye alır. Lütfen unutmayın ki, girdiğiniz tüm yüksekokul ve üniversitelerden alınan resmi transkriptler, üniversiteye kayıt için başvuru sırasında VERİLMELİDİR.

Hangi geçiş sistemleri var?

Kurumlar arasındaki geçiş koşulları değişkendir. Üniversite geçişlerini basitleştiren eyalet çapında çalışmalar var. Aynı toplulukta ya da akademik uzmanlık alanında bulunan kurumlar arasında belirli anlaşmalar var. Öğrenciler, aldıkları derslerin geçişi yapılabilir maksimum sayıdaki dersler olduklarından emin olmak için community college’ın akademik danışmanıyla sıkı bir iletişim içinde olmalıdır.

Sıralamalar

ABD’de ilk 10, 20, 50 ve hatta 100 üniversiteyi resmi olarak sıralayan bir liste yoktur, ABD hükümeti de üniversiteleri sıralamamaktadır. Her yıl, yayınlanan birçok dergi ve rehber kitap sübjektif yüksekokul “sıralamaları” yayınlar. Bu resmi olmayan sıralamalar, yüksekokul/üniversiteleri yerine veya akademik alanlarına göre (Mühendislik, Bilgisayar Bilimi, İşletme gibi) sınıflandırmaktadır. Ayrıca okulları “yerel” veya “ulusal” kategorilere de bölebilmektedirler. Bazı sıralamalarda, akademik standartlar ve genel saygınlık göze alınması gereken en önemli faktörler olmamaktadır.

Eğer uygun üniversiteyi bulmak için sıralamaları kullanan bir öğrenci iseniz, sıralama listesi hazırlanırken kullanılan kriterleri kontrol etmeyi ve kendi eğitim hedeflerinizle kıyaslamayı unutmayın. Yayınlanan sıralamalar, resmi olmamasına rağmen okul araştırmasında iyi birer başlangıç noktası olabilmektedir. Yüksekokul deneyimi sayıların çok daha ötesinde manevi deneyimlerden oluşur. Bir sıralama listesi, öğrencinin akademik ve sosyal ihtiyaçlarına karşılık veren üniversiteyi bulmasında kullanabileceği birçok gereçten yalnıza bir tanesidir. ABD’deki popüler sıralama listeleri arasında; US News & World Report “En İyi Yüksekokullar,” Fiske Guide to Colleges ve Carnegie Classification of Institutions of Higher Education yer alır.

ABD Yüksek Eğitim Kurumu Tipleri

Sosyal Bilimler

Sosyal bilimler enstitüleri, öncelikli ilgi alanı sosyal bilimler (liberal arts) lisans eğitimi olan yüksekokullardır. Britannica Ansiklopedisi sosyal bilimleri şöyle tanımlar: “profesyonel, mesleki veya teknik müfredatın aksine, genel bilgi ve genel entelektüel dağarcığı geliştirmeyi amaçlayan yüksekokul veya üniversite müfredatı”. Sosyal bilimler enstitüleri devlet ya da özel kurumlar olabilmektedir.

Özel

Özel bir eğitim kurumu, genel olarak eyalet ya da federal hükümetlerden maddi destek almayan, bunun yerine mezun bağışları, fakülte araştırma fonları ve eğitim ücretleri ile desteklenen kurumlardır. Bu büyük bağışlar ve özel fonlar, genellikle öğrencilere ve öğretim görevlilerine daha fazla kaynak bulma imkanı sağlar. Amerikalı öğrenciler, teknolojik kaynakları, araştırma tesisleri, modern, elektronik, yüksek kaliteli yurtları ve yemek salonları, küçük sınıfları ve bunun gibi özellikleri sebebiyle özel kurumları tercih eder. Özel üniversiteler, alanında tanınmış öğretim görevlilerini çekebilmekte ve bünyesine katabilmektedir. Öğrenciler, alanlarında tecrübe sahibi öğretim görevlilerinden faydalanır ve bu sayede sınıf deneyimleri zenginleşir. Sıra dışı veya yaratıcı akademik programlar bu özel üniversitelerde bulunabilmektedir. En rekabetçi ve en seçici ABD yüksek eğitim kurumları özel okullardır; örneğin US News & World Report ABD’nin 2009 yılındaki en iyi beş üniversitesini şöyle sıralamıştır (sırasıyla): Harvard University, Princeton University, Yale University, Massachusetts Institute of Technology ve Stanford University.

Devlet

Bir devlet eğitim kurumu, genellikle Eyalet Üniversitesi olarak adlandırılır ve eyalet ve/veya federal hükümetlerden fon alırken, bunun yanında eğitim ücretleri ve özel fonlar da bütçelerine katkıda bulunur. Bu kurumlar eyalet çapında geçerli olan kayıt koşullarını uygulayabildikleri gibi kendilerine ait kampüs koşulları da olabilmektedir. Fakülte araştırma fonları, Eyalet Üniversitesi öğretim üyeleri için oldukça önemlidir ve öğrencilere sayısız araştırma fırsatları sunar. Bu devlet üniversiteleri genellikle, öğrencilere ön lisans derecelerinden doktora ve doktora sonrası eğitim programlarına kadar çok çeşitli programlar sunan büyük bölümlere sahiptir. Devlet/Eyalet üniversiteleri temel olarak özel kurumlara oranla daha uygun maliyetlidir ve aynı zamanda kendi aralarında oldukça rekabetçilerdir.

ABD yüksek eğitimde sayısız seçenek sunar. Öğrenciler, büyük ya da küçük, devlet ya da özel, küçük kasabada ya da büyük şehir yerleşkelerinden seçimlerini yapabilirler. Bir diğer tercih ise, liseyi tamamladıktan hemen sonra dört yıllık bir kuruma girmek ile, ilk iki yıl için bir community ya da junior college’a girmek ve sonrasında dört yıllık bir üniversiteye geçiş yapmak arasında yapılır. Community college seçeneği, öğrenciye lisans derecesini istedikleri yüksekokul ya da üniversitede tamamlamalarına olanak sağlarken aynı zamana birçok avantajı da sunduğu için Amerikalı öğrenciler arasında oldukça popülerdir.

Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.