TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
Xavier 468×60 Amerika
AnasayfaÜlkelerAmerika'da EğitimCalifornia’da Eğitim

California’da Eğitim

Okul Seçimi

Bir okul seçimi yapmak kafa karıştırıcı olabilir, özellikle de büyük bir eyalette arıyorsanız. Bunu doğru yapabilmeniz için size yardım edelim.

Seçebileceğiniz yüzlerce okul varken, California’da eğitim almaya karar vermek hem heyecan verici hem de baş döndürücü olabilir. Düşünmeniz gereken birçok faktör varken hangi okulda eğitim alacağınızı seçmek oldukça zorlayıcı bir deneyim haline dönüşür. Doğru okulu bulmak için göz önünde bulundurmanız gereken bazı önemli faktörleri aşağıda sizler için listeledik.

Eğitim Programı

Hangi alanda eğitim alacağınızı düşünmek, okul seçimi sürecindeki ilk adımınız olmalıdır. Akademik hedefleriniz hakkında dikkatli düşünün ve bu hedeflere uyan okulu araştırmaya başlayın. Eğer İngilizce dil desteğine ihtiyacınız varsa, ESL destek kursları sunan bir okulu düşünün.

Konum

Kalabalık caddeleri ve parlak gökdelenleriyle bir şehir hayatını mı tercih edersiniz? Yoksa küçük kasabalarda bulabileceğiniz çekici, huzurlu bir atmosferi mi? Belki de ikisinin karışımını istersiniz? Ne tür bir yer istediğiniz fark etmez; konforlu şekilde yaşayabileceğiniz bir bölgede bulunan bir okul seçmek en önemlisidir. Kampüs içinde veya kampüs dışında konaklama seçeneklerine sahip bir okul mu istediğinizi de düşünmelisiniz.

Büyüklük

Bazı öğrenciler büyük bir okul ortamında başarılı olurlar. Bazıları ise küçük okulun samimi ortamını tercih eder. Bazıları ise ikisinin arasında bir yerde rahat eder. California büyük ve küçük ve ikisinin arasında yer alan birçok okul seçeneğine sahiptir. Seçtiğiniz okulun boyutunun sizin rahat edebileceğiniz ölçüde olduğundan emin olmak önemlidir.

Maliyet

Amerika’da yüksek eğitimin maliyetinin fazla olabileceğini hepimiz biliyoruz. Ne var ki; okullar arasında fiyatlar çok fazla değişebiliyor. Bir okul seçmeden önce oturup bütçenizi gözden geçirmelisiniz. Ayrıca muhtemel okullarınızın uluslararası öğrenciler için mali yardım sunup sunmadıklarını araştırmalısınız.

Aktiviteler ve Kampüs Hayatı

ABD’deki okulların kampüs hayatı ve sundukları aktivitelerin sayısı ve türü oldukça çeşitlidir. Kampüs içi konaklamaya sahip okullar çok çeşitli kampüs aktiviteleri sunar; bunlar arasında kulüpler, sosyal etkinlikler ve sporlar yer alır. Teknik ve iki yıllık okullar da aktiviteler sunar ancak bu okulların odak noktası teknik ve mesleki eğitim olduğu için kampüs içi aktiviteleri de diğer okullara göre farklılık gösterir.

Bunlar bir okulu seçerken göz önünde bulundurmanız gereken sadece birkaç unsur. Daha başka birçok unsur aklınıza gelebilir, bu yüzden dikkatle seçin ve sorularınız olduğunda kayıt danışmanlarıyla iletişime geçin.

Stajlar & Fırsatlar

Bir staj, paha biçilmez gerçek hayat iş deneyimi dünyasına erişim imkanı sunar; hem de burada, California’da eğitim alırken.

Uzmanlık alanınız ne olursa olsun, California’nın sınırları içerisinde başarı için sayısız fırsat bulursunuz. Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerine ev sahipliği yapan yaratıcı Silikon Vadisi, San Francisco Körfezi’nin güney kısmında yer alır. Eyaletin büyüyen tarım sanayisi ülkenin hayvan ürünleri lideridir ve dünyanın en büyük beşinci gıda ve tarım ürünleri tedarikçisidir. Eğitim, devlet, sağlık, imalat, mesleki ve teknik hizmetler, emlak, ticaret, taşımacılık ve kamu hizmetleri sektörleri de gelişmektedir.

California’nın sunduğu birinci kalite staj imkanları, öğrencilerin eğitim almak için burayı seçme sebeplerinden biridir. Öğrenciler eğitimleri esnasında veya sonrasında staj yapabilirler. Stajlar sıklıkla Amerika dışında bir yerde tam zamanlı işe geçişinizi sağlar, bazı durumlarda da Amerika içerisinde tam zamanlı bir işe geçişinizi sağlar.

Çeşitli vize türlerine sahip öğrenciler Amerika’da stajlar üzerinden uygulamalı eğitim fırsatlarını da tercih edebilirler. Düzinelerce hareketli şehre sahip California, özgeçmişinizi geliştirmek ve uygulamalı iş deneyimi kazanmak üzere bir staj yapmak için harika bir yerdir. Öğrencilerimizin birçoğunun eyalet dışında da stajlar bulduğunu duyduğunuza sevineceksiniz. Burada fırsatlar sonsuz!

Amerika Birleşik Devletleri’nde bazı stajlar ücretli, bazıları ise ücretsizdir. Staj ister maaşlı ister maaşsız olsun; her biri stajyerlerin hayatları boyunca faydalanmaya devam edeceği paha biçilmez deneyimler kazandırır. Aşağıda California’da ve ülke çapında bulabileceğiniz staj fırsatlarının kısa bir listesi yer alıyor. Çoğu yüksekokul ve üniversite staj bulmanız için size yardımcı olabilecek danışmanlık merkezlerine sahiptir. Aşağıdaki California ve ABD’de bulabileceğiniz fırsatların çok özet bir listesidir ve California’da bir öğrenci olarak sahip olacağınız fırsatlar hakkında birkaç örnek verir. California’ya geldiğinizde staj pozisyonu araştırmak için çok daha fazla kaynağa sahip olacaksınız.

California

Amerika Birleşik Devletleri

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.