TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
Xavier 468×60 Amerika
AnasayfaÜlkelerAmerika'da EğitimAmerikan Hukuk Okulu Deneyimi

Amerikan Hukuk Okulu Deneyimi

UNESCO’ya göre, yurt dışında eğitim alan Türk öğrencilerinin en çok gittiği ülke Amerika Birleşik Devletleri. Her yıl 10,000’den fazla Türk öğrenci eğitim almak için ABD’ye gidiyor ve geçtiğimiz yıl 100 kadarı hukuk derecesi edinmeye gitti. ABD’de bir Hukuk Okuluna başvuru yaparken göz önünde bulundurulması gereken birçok şey var; bunlar arasında Türk ve Amerikan hukuk eğitimi yöntemleri arasındaki farklılıklar, ABD’de sunulan hukuk eğitimi dereceleri, bunların mesleki hayatınıza nasıl katkıda bulunacağı ve bu okullara başvurunuzun başarılı olmasını sağlayabilecek etmenler yer alıyor.

Amerikan Hukuku Eğitimi

Türk hukuk eğitiminin aksine Amerikan hukuk eğitimi, dersler içerir ama bunun yanında daha birçok etmen de bulunur. Çoğu Amerikan profesörü Sokrat Yöntemini kullanır. Profesör, bir önceki akşamın okuma ödevindeki dosya çalışmasının analizlerini dinlemek üzere öğrencileri rastgele çağırır. Bu yöntem; Amerikan hukuku öğrencilerini derslere hakim olma kapasitelerini sınayarak mesleki geleceklerine hazırlar; onları hızlı ve doğru düşünmeye sevk eder.

Amerika Birleşik Devletleri’nde genel hukuk uygulandığı için ABD hukuki eğitim sistemi; yasaların uygulanmasını destekleyici becerilerin gelişimi üzerine odaklanır. Üniversiteler; öğrencilerin avukatlık becerilerini mahkeme benzeri bir ortamda sınamaları için sıklıkla dava dosyaları düzenler, mahkeme duruşmaları simülasyonları yapar. Öğrenciler; derslere hazırlanmak üzere okumalar, araştırma projeleri ve davalar ile görevlendirilirler. Amerikan hukuk okullarının amacı; öğrencilerin bir avukat gibi düşünmeye sevk etmek, mezunlarının mahkeme salonuna özgüvenli girmeleri ve başarılı bir kariyere ilerlemeleri için gereken deneyimi kazandırmaktır.

Türk ve Amerikan hukuk eğitimi sistemi arasındaki farklardan sonuncusu ise; hukuk okulunun olanakları ve sosyal yönleridir. Amerika’da okul tesisleri, hayatın sosyal yönüyle mesleki yönü arasında bir denge kurmaya yöneliktir. Davetli misafirler; çok çeşitli uygulamalı hukuki ve gerçek hayat konuları üzerine ücretsiz dersler ve sosyal becerileri geliştirici çalıştaylar sunarlar. Örneğin Stetson Law’da; öğrencilerin ders sonrasında spor, ortak ilgi alanları ve gönüllülük projeleri gibi aktivitelere katılmasını sağlamak amacıyla öğrenci kulüplerine yardım eden bir profesyonel çalışanları bulunuyor. Basketbol sahaları, futbol sahaları ve yüzme havuzları da öğrencilerin Amerikan üniversitelerinde faydalanabileceği tesisler arasında yer alıyor.

Baro sınavına girmeyi mi planlıyorsunuz?

ABD’de hukuk uygulamaları diğer ülkelere göre oldukça farklıdır. Öncelikle Amerika’da 50’den fazla yargı mercii bulunmaktadır. Her yargı mercii kimlerin baroya girmeye hak kazanacağı ve kimlerin belirli bir eyalette çalışabileceği konularında kanunlar çıkarır. Eğer bir başvuru sahibi eğitim programı sonrasında Amerika’da çalışmak istiyorsa, eğitim programına başlamadan önce sınavın koşullarını iyice öğrenmeli ve bir an önce sınav için hazırlanmaya başlamalıdır. Tüm eyaletlerin koşullarını öğrenmek için internet üzerinde National Conference of Bar Examiners’ Bar Admissions Guide (Baro Denetçilerinin Ulusal Konferansı Baro Kayıt Rehberi) edinin ve sonrasında seçtiğiniz eyaletin baro koşullarını ve son başvuru tarihlerini öğrenmek için eyaletin baro web sayfasını ziyaret edin.

Hukuk Derecesi Türleri

Muhtemel bir hukuk öğrencisi, mesleki hedeflerini gözden geçirmeli ve izleyeceği doğru hukuk derecesini nerede uygulamaya başlayacaklarını planlamalıdır. Üniversiteler iki çeşit hukuk derecesi sunmaktadır: Hukuk üzerine Master derecesi (LL.M. olarak bilinir) ve Hukuk Doktorası derecesi (JD. Olarak bilinir).

Hukuk Üzerine Master/LLM

Uluslararası öğrenciler, çoğunlukla LLM derecesi için başvuru yaparlar çünkü eğitimin süresi sadece bir yıldır. Eğer bir öğrenci kendi ülkesinde çalışmayı veya Birleşmiş Milletler gibi uluslararası bir organizasyonda çalışmayı planlıyorsa, bu eğitim derecesi tam ona göredir. Her ne kadar LLM eğitimi, mezunlarının birkaç baro sınavına girmek için hak kazandırsa da, LLM programları öğrencileri sınavda sorulan bütün konulara hazırlamak üzere tasarlanmamıştır; bu yüzden öğrencilerin baro sınavını başarıyla geçme şansları düşüktür. Ancak son derece motive olmuş ve çalışkan öğrenciler; sıkı şekilde çalışırlarsa başarılı olabilirler.

Hukuk Doktorası /JD

Amerikan doktorası; ABD’de çalışmak isteyen ve baro sınavına hazırlanan öğrencilere yardımcı olur. Ders eğitimi genellikle üç yıla yayılmıştır ve lisans derecesi değil, meslek derecesi olarak kabul görür. Diğer ülkelerin birçoğunun aksine ABD’de, JD programına başvurmadan önce bir öğrenci dört yıllık lisans derecesini almış olmalıdır. Lisans derecesinin ana dalı önemli değildir; öğrenciler edebiyat, tarih, bilim, işletme, siyaset veya başka bir ana daldan mezun olmuş olabilir. Öğrenciler zorunlu müfredatı tamamladıktan sonra kendi derslerini seçebilir ve isterlerse belirli bir konu üzerine müfredat dışı dersler alabilirler. Bazı programlar; öğrencilerin ihtiyaçları ve ilgi alanlarına cevap verebilmek adına, JD ve LLM’in bir bileşimini veya resmi odaklanmayı içerebilir.

Türkiye’de veya başka bir ülkede hukuk eğitimi almış ve bir yerde çalışabilecek Türk öğrenciler için birkaç üniversite hızlandırılmış 2 yıllık doktora programları sunmaktadır. Bu programlar genellikle LSAT puanı gerektirmez ve üniversiteye kabul edilen, doktora programıyla ilgilenen başvuru sahiplerinin eğitim süresinden bir yıl tasarruf etmelerini sağlar. Ayrıca bu derece programları, öğrencileri çoğu eyalette baro sınavlarına girmeleri için hazırlar. Üniversite; başvuru sahibinin yabancı akademik transkriptini inceler ve LLB derece programında alınan belirli dersler için müfredat dışı kredi verir. Transfer edilen bu krediler, eğitim programının iki yıla düşmesini sağlar.

Başvuru için Bazı İpuçları

Çoğu üniversite için başvuru dönemi Kasım ayında başlar ve kuruma bağlı olarak en erken Şubat ayında veya en geç Temmuz ayında sona erer. Vize işlemlerini yapması gereken tüm uluslararası öğrenciler, mümkün olduğunca erken başvuru yapmalıdırlar. Bir programa başvuru yapmadan önce üniversitenin istediği belgelerin listesini inceleyin. Aşağıda en çok istenen belgelerin listesi yer almaktadır. Başvuran kişiler gerekenleri net bir şekilde anlamalı ve eğer soruları varsa programın temsilcisiyle görüşmelidir.

Tipik JD programlarının çoğu, başvuruyu tamamlamanız için bir LSAT puanı istemektedir. LLM ve hızlandırılmış JD programları için genellikle LSAT puanı aranmamaktadır. LSAT sınavları; öğrencinin karmaşık materyalleri okuma ve anlama becerisini, sorunları çözmek için kritik düşünme yeteneğini, tebliğler arasındaki ilişkileri anlama ve mantıklı sonuçlar üretme becerilerini test eder. Birçok alıştırma materyali online olarak paylaşılmaktadır.

Amerikan hukuk okuluna başvuranlar, İngilizce yeterliliklerini kanıtlamalıdır. Hukuk eğitimi için gereken yüksek seviyede okuma çalışmaları ve eğitimde kullanılan interaktif Sokrat Yöntemi sebebiyle; yeterli dil seviyesi olmadan bir hukuk okulunda başarılı olmak oldukça zordur. Bunun için en yaygın sınav TOEFL’dir ancak IELTS sınavı da yüksek eğitimde gün geçtikçe yaygın ve kabul görür hale gelmektedir. Başvuru sahipleri, kabul edilen sınavları ve eğitim programı için gereken en düşük puanı, girmek istedikleri eğitim kurumundan öğrenmelidir. Çoğu programın koşulu TOEFL’da 80-100 ve IELTS’te 5.5-7.5 aralığındadır.

Çoğu durumda başvuru sahipleri kişisel niyet mektubu da yazmalıdırlar. Niyet mektubu yazarken öncelikle kurum tarafından sunulan yönlendirici yazıyı okumalıdırlar. Bir deneme yazısındaki gibi uzun cümleli öz geçmiş yazısı hazırlamaktan kaçınmanız önerilir. Eğer üniversite; başvuru sahibinin niyet mektubunda özellikle bir soruyu cevaplamasını talep etmiyorsa, başvuru sahibinin kendisini kişiliğinden bahsederek açıklamasını istiyor demektir. Hayalleri ve arzuları nelerdir? Hukuk eğitimleriyle gelecekte neler yapmak istiyorlar? Geçmişlerinde onları bu eğitime sürükleyen deneyimleri neler? Niyet mektubunun en iyi örneklerinde başvuru sahibi; eğitim kurumunu daha önceden bildiğinin, karakterinin ve hedeflerinin üniversite ile bire bir uyumlu olduğunun kanıtını sunar.

Bunlar, bir Amerikan hukuk okuluna başvururken göz önünde bulundurulması gerekenlerdir. Öğretim tekniği farklı olacaktır ve eğitim zorlayıcı olabilir ama eğitimi tamamladığında bu hukuk öğrencisi; uluslararası hukuku daha iyi kavramış hale gelir, yeni bir iletişim ağı, birçok diğer beceri ve başarının yanında gelişmiş bir İngilizce yeterliliği kazanmış olur. American Bar Association (Amerikan Barolar Birliği) tarafından akredite edilen ABD’deki hukuk programlarını görmek ve detaylı bilgi almak için www.LSAC.org adresinden Law School Admission Council’in sayfasını ziyaret edin.

Megan Crowley
Uluslararası Hukuk LL.M. Programı Koordinatörü
Stetson University, College of Law
www.stetson.edu

Megan Crowley; Tampa Bay, Florida’daki Stetson University College of Law’da Uluslararası Hukuk LLM Programı Koordinatörüdür. Kendisi; Eckerd College’dan Uluslararası İşletme ve Modern Diller üzerine lisans derecesine sahiptir ve ayrıca Monterey’deki Middlebury Institute of International Studies’den Uluslararası Politika Çalışmaları üzerine master derecesi bulunmaktadır. On yılı aşkın süredir; uluslararası öğrencilerin kayıt işlemleri ve öğrenci vizesi işlemleri alanında çalışmaktadır.

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.