TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
Xavier 468×60 Amerika
ABD’de Lise Eğitimi

ABD’de Lise Eğitimi

ABD’de bir yatılı okul seçmek zor bir görev olabilir, özellikle de dünyanın diğer ucundaysanız. Yatılı okullar öğrencilerin Amerika’daki hayata alışmalarını sağlar, onları ABD üniversitelerinde eğitime hazırlar ve öğrencinin yalnızca akademik becerilerini değil aynı zamanda karakterini, yeteneklerini ve kritik düşünme becerisini de geliştiren derinlemesine bir okul deneyimi sunar.

Konu yatılı okul eğitiminin avantajlarına geldiğinde liste oldukça uzundur ancak aşağıda yatılı okulların öğrenciler üzerindeki olumlu etkilerinden birkaç tanesini bulabilirsiniz:

  1. Özgürlük – Yatılı okula giden öğrenciler çoğunlukla daha fazla sorumluluk sahibi olur ve etraflarında olan bitenler hakkında daha fazla bilinçli olurlar. Öğrenciler temel işleri ve akademik zorlukları kendi başlarına yapmayı öğrenirler. Ayrıca üniversite hayatının zorluklarına daha iyi hazırlanmış olurlar ve öğrenci yurdu hayatına da alışmak için daha uzun süreleri olur.
  2. Akademik Ortamın Sınaması – Yatılı okullar genellikle daha küçük olur ve öğrenci deneyimi için daha kişiseldir. Örneğin Lake Mary Prep; standart, onur ve STEM derslerine özel olarak odaklanan İleri Yerleştirme (Advanced Placement) (AP) Capstone programı sunar. AP programı her öğrencinin kendi ihtiyaçlarına uygun olan çeşitli zorluk seviyelerine sahiptir. Günlük zorlanmalar ve sınıfta uygulamalı eğitim, öğrencilerin gelişmesini ve akademik açıdan bir sonraki seviyeye geçmelerini sağlar.
  3. Kültürel Çeşitlilik – Yatılı okullar genellikle dünyanın her yerinden öğrencileri ağırlar. Her öğrenci sınıfa olduğu kadar spor takımlarına, kulüplere ve organizasyonlara çeşitlilik ve yeni bakış açıları katar. Öğrenciler farklı geçmişlerine rağmen benzer özelliklerinin keyfini çıkarır ve başka bir şekilde edinemeyecekleri yeni bakış açılarıyla farklılıklarını anlamayı öğrenirler.
  4. Topluluk Atmosferi – Yatılı okullara giden öğrenciler; başka bir okulda sahip olabileceklerinden çok daha küçük kampüslerin ve toplulukların birer parçası olurlar. Küçük sınıflar, öğretmenlerle kişisel ilişkiler ve akranlarıyla güçlü bağlar öğrencilere bireysel büyümenin değişimini, üniversite ve kariyer hayatı arzularını kışkırtan gelişimi sunar.
  5. Amerikan Hayatına Dalış – Uluslararası öğrenciler için Amerikan eğitimine başlamak, eğitim ve kariyer yollarının gidişatını değiştirebilir. Amerikan kültürüne ve sınıflarına uyum sağlayarak öğrenciler Amerikan üniversitelerine gitme konusunda daha hazırlıklı, rahat ve özgüvenli olurlar. Yüksekokul başvuru süreci hakkında daha bilgili olurlar ve hayal ettikleri okula başvurmak için gereken desteğe de sahiptirler. Örneğin Lake Mary Prep’te 2017 yılı mezunlarının yüzde 50’si, U.S. News and World Report’un sıralamasına göre en iyi 50 Amerikan üniversitesine kabul edildi.

Bir Sanat Programı mı Düşünüyorsunuz?

ABD’de sanat eğitimi sunan bir yatılı okul arıyorsanız göz önünde bulundurmanız gereken birkaç unsur vardır. Çoğu sanat programı bir ders veya aktivite olarak verilmektedir. Bir sanat tutkunu olabilir veya sadece deneyimlemek istiyor olabilirsiniz; bu nedenle okulda sunulanlarla yeteneklerinizin seviyesini karşılaştırmak önemlidir.

Güçlü akademik müfredata sahip ve harika sanat programları sunan birçok geleneksel yatılı okul bulunmaktadır. Dans, tiyatro, müzik gibi sahne sanatları dersleri ve resim, film, fotoğrafçılık ve moda tasarımı gibi görsel sanatlar dersleri oldukça yaygındır.

Eğer sanat okul kriterlerinizden biriyse, okulun tanıtım kitapçığını isteyin. Okulun web sayfasından okulun programları hakkında faydalı bilgiler edinebilirsiniz. Sanat programlarını yürüten öğretim üyelerini araştırmak da onların uzmanlık alanları hakkında bilgi sahibi olmak adına oldukça önemlidir. Aynı sebeplerle, mezun öğrencilerinin hangi sanat okullarına gittiğini bilmek de önemlidir.

Okul araştırmanızı daraltmak için bir diğer yol da okulun konumudur. Sanatsal açıdan zengin bir şehre yakın mı? Müzelere ve tiyatrolara erişiminiz olacak mı?
Sanatın Değiştirici Gücü ile Hayatları Değiştirmek

Idyllwild Arts Academy, ülkenin en iyisidir ve uluslararası çapta övgüler alan sanat lisesidir (Eylülden Mayısa eğitim verir). Yetenekli genç sanatçılardan oluşan çeşitlilik sahibi öğrenci nüfusuna kapsamlı üniversite hazırlık müfredatı ve sanat dalında meslek öncesi uygulamalı eğitim sunar. Idyllwild Arts Academy’nin 300 öğrencisi 30’dan fazla ülkeden akın eder ve Müzik, Tiyatro, Dans, Görsel Sanatlar, Yaratıcı Yazım, Film & Dijital Medya, Sanatlar Arası Program ve Moda Tasarımı alanlarında sanatsal başarıya ulaşırlar. Idyllwild Arts Academy mezunları Broadway tiyatroları, en çok izlenen TV programları, klasik ve jazz müziği, sinema, grafik tasarım, fotoğrafçılık gibi sanatın tüm mesleki alanlarında ilerlemişlerdir.

Iowa’da Lise Eğitimi

Rivermont Collegiate; seçkin üniversite hazırlık programı sunan, karma eğitimli bağımsız bir okuldur. Bettendorf, Iowa’da bulunan altı hektarlık kampüsü, Mississippi Nehri’ne yukarıdan bakan bir tepenin üstünde yer alır. 1884 yılında kurulan Rivermont, Orta Batı Amerika’nın Dörtlü Şehirleri bölgesindeki; 2 yaşından 12. sınıfa kadar eğitim veren tek üniversite hazırlık okuludur.

Rivermont Collegiate lisesi, öğrencileri üniversite ve küresel iş piyasasında başarılı olmak için gerekli kritik düşünme, sorun çözme ve yazma becerileriyle hazırlamaya odaklanmıştır. Üst ortaokul müfredatı, öğrenci geliştikçe artan seviyede seçenek ve zorluklar sunar. İngilizce, tarih, fen, matematik, yabancı diller ve sanat üzerine çok geniş çapta bilgi temeli; çeşitli onur, bağımsız eğitim ve İleri Yerleştirme (AP) kurslarıyla birleştirilir.

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.