TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
AnasayfaSınavlarTELCtelc – The European Language Certificates
telc – The European Language Certificates

telc – The European Language Certificates

AVRUPA DiL SERTiFiKALARI

Genel Bilgi

telc – language tests, Almanya Halk Eğitim Merkezleri Birliği’nin (DVV) bir kuruluşudur. Kamu yararına çalışan ticari kuruluş statüsünde olduğu için elde ettiği tüm kârları eğitim alanına yatırmakla yükümlüdür.

40 yılı aşkın bir zamandan bu yana sınav geliştiren telc – language tests, ilk sertifika sınavını İngilizce olarak 1968 yılında hazırlamıştır. O günden bu yana Avrupa’da üç milyonu aşkın kişi bu sertifika programı içerisinde yer alan sınavlara katılmıştır.

ALTE üyeliği

telc – language tests 1995 yılından beri ALTE (Association of Language Testers in Europe) üyesi olarak birliğin koymuş olduğu kalite standartlarına uyar, diğer üyeler gibi sürekli denetlenir ve diğerlerini denetler.

telc – language tests Avrupa Dil Testleri Sunucuları Birliği (ALTE) üyesi diğer sınav geliştirici kurumların aksine, sadece kendi ülkesinin dilinde değil,  halen 20 değişik ülkede, İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Türkçe, Arapça, Rusça, Çekçe, Lehçe ve Portekizce dillerinde olmak üzere 11 ayrı dilde sınav hazırlayan ve yıllık olarak ortalama 250.000 Avrupa Dil Sertifikası vermekte olan bir kurumdur.

Türkiye’de telc – language tests

Uluslararası tanınırlığı olan telc dil sertifikalarını Türkiye’de yaygınlaştırmak ve öğretmenleri yabancı dil eğitimindeki modern yaklaşımlar konusunda çeşitli eğitim seminerleri ile desteklemek amacıyla 2009 yılında İstanbul’da bir irtibat bürosu açılmıştır.

Bu kapsamda ağırlıklı olarak dil okulları, özel okullar ve üniversiteler olmak üzere Türkiye geneline yayılmış yaklaşık 30 lisans partneri ile telc sınavları uygulanmaya başlanmıştır.

Nisan 2011’de T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile imzalanmış olan işbirliği protokolü kapsamında lisanslandırılan altı halk eğitimi merkezinde Aralık 2011 itibariyle A1, A2, B1 ve B2 seviyelerindeki İngilizce ve Almanca telc sınavları gerçekleştirilmeye başlanmıştır.

Avrupa’da telc – language tests

Avrupa Konseyi’nin belirlemiş olduğu standartlar doğrultusunda (CEFR) 11 ayrı dilde ve 6 seviyede 70’in üzerinde sınav uygulanan telc – language tests tüm Avrupa’da 3.000‘ den fazla sınav merkezi ve 12.000’ı aşkın sınav yetkilisi olan bir test sunucusudur.

Ayrıca telc – language tests, Alman ve Avusturya hükümetleri tarafından görevlendirilerek vatandaşlığa geçiş sürecinde talep edilen dil sınav belgesi olarak kabul görmektedir.

Yorum yok

Yorum Yap