TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
AnasayfaProgramlarWork and TravelWork and Travel Nedir?
Work and Travel Nedir?

Work and Travel Nedir?

Work and Travel programı öğrencilerin sadece yaz tatilleri dönemlerinde, maksimum 4 ay süre ile ABD’de hem çalışıp hem de seyahat edebilecekleri bir öğrenci kültürel değişim programıdır. Bu sayede katılımcılar yaşam masraflarını kendileri karşılayarak farklı bir kültürle iç içe yaşayıp kendilerini geliştirme, yeni arkadaşlıklar kurma ve İngilizcelerini geliştirme imkanı bulmaktadırlar.

Bu programda öğrenci yaz tatili dönemlerinde 2, 3 veya 4 ay süre ile, Amerika’nın bazı bölgelerinde günde ortalama 8 saat çalışarak hem para kazanabilir, hem de İngilizce pratik yapabilir.

Amerika’da çok yaygın olan bu program sayesinde yılda yaklaşık 125,000 öğrenci Amerika’ya yaz tatillerinde giderek deneyim kazanmaktadır.

Öğrenciler; otel, restorant, eğlence parkları, fuarlar, ulusal parklar, kamplar ve tatil köyleri gibi yerlerde işe yerleştirilir.

Ayda yaklaşık 1000 – 2000 USD arası para kazanmak mümkündür.

Program sayesinde dünyanın pek çok farklı ülkesinden gelmiş olan öğrencilerle dostluklar kurmak, Amerika’yı tanımak ve İngilizce pratik yapmak öğrenci için büyük bir fırsattır.

Kimler Katılabilir?

 • 2 yıllık üniversitelerin hazırlık ve 1. sınıf öğrencileri, 4 yıllık üniversitelerin hazırlık, 1, 2,
 • 3. ve 4. sınıf öğrencileri ya da yüksek lisans hazırlık veya 1. sınıf öğrencileri.
 • En az orta seviye (İntermediate) İngilizce seviyesine sahip olmak.
 • 18 – 28 yaş arasında üniversite öğrencisi olmak.
 • Not ortalaması 2.00’ye çok yakın ve üzerinde olan öğrenciler.
 • Türkiye’de okumakta olan yabancı ülke vatandaşı üniversite öğrencileri.

WAT Seçenekleri

1. Premier Work and Travel Paketi

Work and Travel Programlarına katılmak isteyen öğrencilerin ilgileri, beklentileri, istekleri ve tercihleri doğrultusunda içerikleri hazırlanmış olan “Premier WAT” program türünde 3 farklı seçenek bulunmaktadır.

 • EduWAT: Work and Travel programına katılmak isteyen öğrenciler üniversite öğrencileridir. En büyük idealleri iyi bir eğitim almaktır. Bu nedenle, Edu WAT tercihi yapan öğrenciler Amerika’da veya başka bir ülkede yüksek lisans, sertifika, dil eğitimi ve staj gibi diğer seçenekler konusunda bilgilendirir. WAT programı öncesi ve sonrasıda öğrencilere Yurtdışı Eğitim Danışmanlığına devam eder. Dileyen öğrencilere WAT programı sonrası Amerika veya başka bir ülkede kısa dönem (2-3 hafta) dil eğitimi sağlar. Bu sayede öğrenci yaz dönemini en iyi şekilde değerlendirmiş olur.
 • Professional WAT: Pek çok WAT öğrencisi bu programda ilerideki kariyerine yönelik bir deneyim yapmak istemektedir. Bu nedenle özellikle Turizm, Otelcilik, İşletme, İktisat gibi bölümlerde eğitim yapan öğrenciler bazı işyerlerinde WAT programını staj olarak yapabilirler. Ayrıca, Üniversite sonrası Amerika veya başka bir ülkede maaşlı staj olanaklarından yararlanma için bir açılım yapmış olurlar.
 • Cultural WAT: Work and Travel programı genelde 3 ay çalışma 1 ay ise gezme üzerine kurulmuştur. Ancak pek çok öğrenci program sonrası Amerika’da gezi planı yapamamaktadır. Çok büyük ve ulaşımın pahalı olduğu Amerika’da en öğrencilere ve gençlere ekonomik geziler düzenleyen kurumlar ile özel anlaşma yapan kurumlar, WAT programı sonrası öğrencilerinin Amerika’da gezilerini planlamaktadır. “Cultural WAT” sadece Amerika’yı kapsamaz dileyen öğrenci program sonrası Avrupa’da 2-4 hafta arası süren ekonomik “Avrupa Turlarına” katılabilir.

2. Standart Work and Travel Paketi

Full Placement WAT at Job Fair: En çok tercih edilen programda Work and Travel için en önemli iki koşul olan “İş ve Konaklama” nın garanti edildiği programdır. Bu programda öğrenci nerede ve ne tür bir işte çalışacağını ve nerede konaklayacağını, ne kadar para kazanacağını Amerika’ya gitmeden çok önce bilir. Job Fairs öğrencinin kendisine en uygun işi seçmesinde büyük bir önem taşır.

3. Economical WAT Paketi

 • Kredili WAT: WAT programına daha ekonomik katılmak isteyen öğrencilerimizin “özel kredi” imkanları ile katılmasının hedeflendiği WAT program türü. Bazı bankalar WAT programına katılacak öğrencilere düşük oranlarda kredi açmaktadır.
 • Group Bonus WAT: WAT programına ekonomik katılmak isteyen öğrenciler, gruplar halinde başvuru yaparlarsa “özel bir indirim” sağlanmaktadır. Group Bonus WAT avantajından yararlanmak için en az 5 kişilik bir gurup olması gerekir.
 • Self Placement WAT: Kendi işini ve konaklamasını bulmak isteyen öğrencilerimizin yönlendirildiği WAT programıdır. Özellikle daha önce WAT programına katılmış öğrenciler kendi işlerini ve konaklamalarını bulursa program çok ekonomik olmaktadır.

Program Süresi

WAT Program Süresi
Work and Travel programı çok özel bir programdır. Öğrenciler 2, 3 ve 4 aylık süreler halinde bu programa katılabilirler. J-1 vizesi sadece bu program süresi boyunca verilir ve Amerika’da iken kesinlikle uzatılamaz. Bu süre maksimum 4 aydır.

Öğrenciler, Work and Travel programı ile Amerika’da 15 Mayıs – 30 Eylül tarihleri arasında çalışabilir, bu tarihten sonra da 1 ay süreyle tatil yapabilir ya da seyahat edip gezebilirler.

Program Başlangıç Tarihleri
Work and Travel işlerine başlama tarihleri işe göre değişir. Bazı işyerleri Mayıs ortasından itibaren personel alımı yaparken bazıları Haziran sonuna kadar alım yapabilir.

Program Maliyetleri

Full Placement ücreti; 1200-1500 USD arası

Danışmanlık Ücretine Dahil Hizmetler

Tüm Katılımcılara verilen Standart ve Ek Hizmetler (Self Placement hariç)

 • Tüm Paketlerde İş ve Konaklama Garantisi, DS2019 getirilmesi
 • İş ve konaklamalar 4 farklı “Job Fair”de veya “Online” seçeneklerle sunulur
 • Vize Danışmanlığı

Self Placement –SP1 Ücreti; 850-1000 USD arasi

Self Placement Danışmanlık Ücretine Dahil Hizmetler

Self Placement programında verilen hizmetler

 • Öğrencinin DS 2019 belgesinin getirilmesi
 • Vize Danışmanlığı

Öğrencinin Ekstra Harcamaları

 • Uçak bileti 600 – 1000 EURO,
 • Vize ücreti 140 dolar,
 • Sevis (Student Exchange Visitors Information System) ücreti 35 dolar ve pin ücreti 20 dolar
 • Pasaport masrafları
 • Ayrıca öğrenciler ilk maaşlarını alıncaya kadar gerekebilecek olan cep harçlığını da (800 – 1500 USD) yanlarında götürmelidirler.

Ödemeler ve Koşullar

Başvurusu kabul edilen öğrenci programa katılım bedeli olarak 250 USD deposito ödemelidir. Kalan bakiyeler öğrencinin DS – 2019 formuna Amerika’daki partner şirket tarafından onay verildikten sonra ödenir ve buna istinaden DS – 2019 formu Amerika’dan getirtilir.

WAT programının avantajları?

 • İngilizce’nizi geliştirme imkanı.
 • Başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere hem yeni kültürleri tanıma hem de kendi kültürünüzü tanıtma imkanı.
 • Dünyanın değişik ülkelerinden Amerika’ya gelerek programa katılan öğrencilerle tanışma ve ömür boyu sürebilecek yeni dostluklar kurma imkanı.
 • Kazandıklarınızla kendi masraflarınızı çok kolay karşılama imkanı.
 • İleriye yönelik eğitim kariyeriniz için belli bir birikim elde etme imkanı.
 • Amerika’da bir üniversiteye transfer olmak, master veya doktora programına katılmak isteyen öğrenciler için üniversite araştırma imkanı (Geçmiş yıllarda WAT programına katılan pek çok öğrencimiz daha sonraki dönemlerde burslu veya burssuz olarak Amerika’daki üniversitelerde yüksek lisans programlarına katılmıştır.)
 • CV’ nizi zenginleştirecek iş deneyimleri ve referanslar ekleme imkanı.
 • Ekonomik bir yolla Amerika’ya gitme, orada çalışma ve gezme imkanı sağlar.
Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.