TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
AnasayfaProgramlarSertifika ProgramlarıABD’de Sertifika Programları
ABD’de Sertifika Programları

ABD’de Sertifika Programları

Uluslararası öğrencilere yönelik Sertifika Programı nedir?

Sertifika; tam zamanlı, yoğun ve tamamlayıcı bir lisansüstü eğitimdir. Ve uluslararası genç meslek sahiplerinin, en kısa sürede (genellikle üç ay) ilgili alanlarında uzmanlık kazanmalarını sağlar. Bir Sertifika Programını başarıyla tamamlamanın ardından öğrenci, dilerse gerçek bir çalışma ortamında iş deneyimi kazanmak için ABD’de maaşsız bir staj yapabilir.

Stajla birleşen bir sertifika eğitimi; genç meslek sahipleri için, Amerikan yüksek eğitim deneyimini yaşayarak akademik başarıya ulaşmada ve bir MBA ya da master programına girmeden önce pratik iş geçmişine sahip olmada bir basamak olarak kullanılabilir. Bu program, profesyonellerin kısa bir süre içinde bir ABD üniversitesinde bilgilerini ve becerilerini güncelleyerek, eğitimlerini ve özgeçmişlerini geliştirme imkanı sunar. Uluslararası Öğrenciler için Sertifikalar, çeşitli iş kollarından telekomünikasyona kadar birçok farklı alanda sunulmaktadır. Sertifika programları, mezun olan öğrencilerin günümüz rekabetçi iş piyasasında başarılı olmalarına yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır.

Diğer eğitimlerden farkı nedir?

Bir sertifika eğitimi, öğrencilere en kısa sürede (genellikle altı ay) uluslararası bir ortamda belirli bir alanda uzmanlaşma ve son güncel bilgiyi edinme fırsatını sunar. Ayrıca öğrenciler; belki de gelecekteki işverenleri olacak uluslararası Amerikan şirketlerinde stajyer olarak çalışarak çok değerli iş deneyimi edinirler.

Bununla birlikte öğrencilerin eğitimlerini toplamda dokuz ay olacak şekilde bir üç ay daha uzatma seçeneği vardır. Böylece bir başka sertifika programını tamamlayarak ikinci bir uzmanlık eğitimi alabilirler. İki sertifika programı ve üç aylık stajı kapsayan bu aralıksız dokuz aylık tam zamanlı eğitim, öğrencilerin Opsiyonel Uygulamalı Eğitime (Optional Practical Training) (OPT) hak kazanmasını sağlar. OPT, öğrencilerin ABD’nin herhangi bir yerinde maaşlı bir pozisyonda çalışmasına izin verir. Bu çalışma süresi eğer işletme alanında bir işe girildiyse en fazla 12 ay, eğer teknik bir alanda işe girildiyse en fazla 27 ay olabilmektedir.
Kimler için uygundur?

Sertifika eğitimi; belirli bir eğitim alanına odaklanmak isteyen ama uzun dönemli bir yüksek lisans programına gitmek istemeyen ya da henüz hazır olmayan yeni üniversite mezunları ve genç çalışanlar için tasarlanmıştır. Bu eğitim, öğrencilerin lisans derecesi programında edindikleri teorik bilgileri, iş ortamlarında uygulamalı deneyimler ile tamamlar ve öğrencilerin kendi alanlarında yeni beceriler kazanmasını sağlar. Ayrıca öğrencinin bir ABD üniversitesinde yüksek lisans seviyesi derslerini başarıyla tamamladığını gösterdiği için, yüksek lisans derece programına hazırlık için harika bir yoldur.
Bununla birlikte, iki sertifika ve staj ile 200 saatin üzerinde bir iş deneyimini içeren dokuz aylık OPT eğitimi, öğrencilerin en iyi MBA programlarına giriş koşulu olan iş deneyimi şartını da karşılamalarını da sağlar.

Başvurmak için hangi yeterliliklere sahip olmalısınız?

Genel olarak, bir Lisans derecesine ve ileri düzey İngilizce yeterliliğine sahip olmalısınız. UC Irvine’da, bir işletme sertifika programına (örneğin İşletme Yönetimi, Uluslararası İşletme Uygulama & Yönetimi, Uluslararası Turizm & Otel Yönetimi ve Pazarlama) kaydolmak için aranan yeterlilikler aşağıdakileri içerir:

  • Bir üniversite derecesi ve/veya benzeri yeterlilikte akademik ya da mesleki deneyim, ve
  • CBT TOEFL’dan en az 197, iBT’den 71, kağıt üzerindeki sınavdan 530; TOEIC’den 710; ya da ileri İngilizce yeterliliğini kanıtlayan başka bir belge
  • UCI’nin İletişim Sistemleri Tasarım Mühendisliği üzerine Hızlandırılmış Sertifika programına girmenin koşulları arasında ayrıca şunlar yer alır:
  • Elektrik ve bilgisayar mühendisliği, bilişim sistemleri, bilgisayar bilimi, telekomünikasyon veya ilgili teknolojiler üzerine temel bir bilgi sahibi olmak.

Eğitim Ücretleri

Sertifika programı eğitim ücretleri, üniversiteye bağlı olmak üzere, 6.900 – 16.500 USD arasındadır. UC Irvine’da, üç aylık Hızlandırılmış Sertifika ve üç Aylık Stajı içeren bir altı aylık eğitim, 8.150 ila 11.900 USD arasında değişmektedir.

İş imkanları ve ileri eğitim açısından nasıl ilerleyebilirim?

Her sertifika programı, öğrenciye rekabetçi bir avantaj kazandırır ve mesleki, akademik ve kişisel gelişim imkanlarını önünüze serdiği için öğrencilerin kariyerlerinde ya da eğitimlerinde ilerlemelerine olanak sağlar. Altı aylık sertifika eğitimi ile kişi teoriyi uygulamayı öğrenir, yüksek eğitim ve mesleki seviyede iş deneyimi kazanır ve muhtemel işverenlerinden oluşan bir iletişim ağı kurar; dolayısıyla bu eğitim kişiye uzun dönemli bir kazanım sağlar.

Bu yeterlilikler işverenler tarafından ne kadar iyi biliniyor?

Bu yeterlilikler muhtemel işgücünün; rekabetçi global iş piyasası hakkında en güncel bilgileri edinmek ve uzmanlaşmak için ABD’de çok-kültürlü bir akademik programa girme inisiyatiflerini kendi ellerinde bulundurduklarını göstermektedir.

İşverenler ile iletişim ne kadar fazla?

İşverenler ile iletişimin büyük çoğunluğu, sertifika programı mezunlarına opsiyonel olarak sunulan üç aylık staj döneminde gerçekleşir. UC Irvine’ın da dahil olduğu birkaç ABD üniversitesinde ise öğrenciler çalışmak istedikleri işverenlerini seçebilmekte ve okul da onlara mülakatta başarılı olmaları için yardımcı olmaktadır.

Kendi alanlarında uzman olan ve hali hazırda mesleklerinde çalışan sertifika programı eğitmenleri de aynı zamanda birer potansiyel işverendir. Ayrıca öğrencilerini, kendi mesleki ağlarında staj yapması veya OPT pozisyonlarına yerleştirilmesi için tavsiye edebilmektedir.

Çeşitli Sertifikalar sunuyorsunuz – her birinden biraz bahseder misiniz?

İşletme:

İşletme fonksiyonları ve analizi hakkında güçlü bir temel edinerek bir MBA programına girmeye hazırlanır, etkili takımlar kurmayı ve etkili bir yönetici olmayı öğrenirsiniz. Amerikan ya da çok uluslu bir şirkette staj yaparak, global iş piyasasında rekabetçi bir konuma gelirsiniz.

Uluslararası İşletme Davranışları ve Yönetimi:

Uluslararası pazarlama, yönetim, finans, kültürler arası ilişkiler ve ticari görüşmeler gibi alanlarda becerilerinizi geliştirir, uluslararası ticaret yapmak için gerekli olan stratejileri, politikaları ve kuralları öğrenirsiniz. Bu dinamik alandaki kariyer fırsatlarını keşfedersiniz.

Pazarlama:

Tüketici araştırması, marka yaratma, sunum becerileri, yaratıcılık ve stratejik planlama gibi pazarlamanın çeşitli kollarında bilginizi ve becerilerinizi geliştirir, kendi alanlarında önde gelen eğitmenlerden pratik ve teorik bilgiler edinirsiniz.

Uluslararası Turizm & Otel Yönetimi:

Turizm ve otel sektöründe global yöneticiliğin temellerini inceler, müşterileri yakalama/elinde tutmak için gereken pazarlama ve marka yaratma tekniklerini kullanmayı öğrenir ve müşteri memnuniyetini sağlarsınız. Önemli kararlar almaya yardımcı olan gelir, gider ve kaynak analizini yapar, ağırlama sektöründe bir şart olan etkinlik ve proje yönetimi becerilerinizi geliştirirsiniz.

İletişim ve Tasarım Mühendisliği:

İletişim tabanlı ağlar ve sistemlerin tasarım ve gelişiminde kullanılan güncel ve gelişen teknolojiler hakkında kapsamlı bilgi edinirsiniz. Bu program; elektronik, bilgisayar, ağ kurma ve kablosuz teknolojilerdeki gelişmeler üzerine yoğunlaşır.

Uluslararası Finans:

Uluslararası finansın temelini, uluslararası finansal piyasanın tarihini ve yapısını öğrenin. Uluslararası yatırım akışının arkasında yatan temel gücü keşfedecek ve çok-uluslu şirketlerin kullandığı finansal yönetim teknikleri hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Yabancı döviz anlık ticaretinin, sermaye piyasası türev araçlarının fonksiyonlarını keşfeder ve alternatif finans ve ödeme yöntemlerini öğrenirsiniz.

Microsoft.NET

Windows ve Web ortamlarında ileriye dönük yazılımlar geliştirir, yazılım geliştirme teknolojisi için, güvenli ve sağlam yazılım yaratma, sınama ve uygulama gereçleri sunan Microsoft .NET programından faydalanırsınız. Microsoft onaylı kurs programı kullanırsınız. Microsoft Lisanslı Eğitmenlerden (MCT) eğitim alır, Microsoft IT Akademi Programı Üyesinden faydalanır, laboratuvarda uygulamalı deneyim kazanırsınız.

Oracle Veri Tabanı Yönetimi

California’daki bir numaralı Oracle eğitimi sunucusundan faydalanırsınız. Doğrudan Oracle’ın kendisinden Oracle lisanslı ders materyallerini kullanırsınız. Oracle lisanslı laboratuvarda uygulamalı deneyim kazanırsınız. Veri yönetimi üzerine Oracle lisans sınavlarına hazırlanırsınız.

Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi:

TEFL ve ilgili alanlarda ileri yüksek lisans eğitiminde başarılı olmak için gereken becerilerinizi geliştirerek kariyerinizi ilerletmeye hazırlanırsınız: bir İngilizce öğretmeni olur, yetenekli öğretmen eğitmenlerinden en son yöntemleri öğrenirsiniz. En yeni trendleri ve gelişmeleri keşfetmek için yerel ve/veya bölgesel mesleki konferanslara katılırsınız. Ayrıca bir Amerikan okuluna giderek dersleri gözlemler ve yönetirsiniz.

 

Angela Volkman
University of California, Irvine

Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.