TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
MBA

MBA

ABD’de İşletme Yüksek Lisansı (MBA) programından alınan bir işletme derecesi çoğu insan tarafından başarıya giden yolu açan bir anahtar olarak görülüyor. Bir program bulmak çok da zor değil; çünkü ABD’de bulunan binden fazla MBA programı uzman derecelerinden uluslararası öğrenciler için özel hazırlanmış programlara kadar farklı ihtiyaçların hepsine cevap verebilecek çeşitliliği gösteriyor. Size uygun programı seçmek ise zor olabilir. Aşağıda karşılaşabileceğiniz farklı programlar ve size uygun olan okulu seçmenize yardımcı olacak bazı tavsiyeler bulacaksınız.

MBA Programlarının Çeşitliliği

Yoğunlaştıkları alan ne olursa olsun, çoğu Amerikan Yüksek İşletme okulu, eğitimlerini muhasebe, ekonomi, finans, pazarlama, istatistik gibi farklı alanların oluşturduğu genel işletme yönetimi prensiplerine göre vermektedir. Amerikan üniversiteleri ayrıca daha belirli bir alana yoğunlaşmak isteyenler için çeşitli özel MBA programları da sunmakta. Gelecekteki kariyer planlarınıza göre ister genel bir işletme bilgisine sahip olacağınız bir program seçebilir ya da yönetim, finans, insan kaynakları, uluslararası işletme, pazarlama, kar gütmeyen işletme, vb. gibi belirli bir alana yoğunlaşan bir programa katılabilirsiniz.

Örnek olarak benim okulum Edward S. Ageno School of Business at Golden Gate University in San Francisco (Edward S.Ageno Yüksek İşletme Okulu, Golden Gate Üniversitesi, San Francisco)’da bilgi teknolojisi, uluslararası işletme, bütünleşmiş pazarlama iletişimleri ya da daha “geleneksel” olan muhasebe, yönetim, finans ya da insan kaynakları gibi dokuz farklı dalın birinde yoğunlaşmak mümkün.

Ayrıca uzak mesafeden eğitim için internet üzerinden de programlar bularak ABD diplomanızı Türkiye’den ayrılmadan da alabilirsiniz. Golden Gate Üniversitesi gibi bazı okullar hem sınıflarda hem de internet üzerinden eğitim seçenekleriyle daha fazla esneklik sağlıyorlar. İnternet üzerindeki programlar sayesinde uluslararası öğrenciler vize almak, ülke değiştirmek ve bambaşka bir eğitim düzeni ve hayat tarzına uyum sağlamak gibi birçok zorlukla karşılaşmadan diplomalarını ya da profesyonel sertifikalarını alabilirler.

Kendiniz İçin Uygun Bir MBA Programı Seçin

Bu kadar fazla seçenek varken, “ev ödevinizi” yapıp kendiniz için uygun programı bulmak önemli. Göz önünde bulundurulması gereken bazı faktörleri belirtmek gerekirse:

Kendiniz için hangi akademik alanın önemli olduğunu düşünün. Kişisel ve kariyer amaçlarınızı belirleyerek kendi ihtiyacınıza en uygun okulların listelenmesini sağlayabilirsiniz. Genel bir MBA programı mı yoksa kariyer amaçlarınızın doğrultusunda daha belirli bir program mı istiyorsunuz? Sizin gibi binlerce öğrencinin olduğu büyük bir üniversite mi istiyorsunuz yoksa daha küçük sınıfları olan ve öğretmenlerin size daha fazla kişisel ilgi gösterebileceği küçük bir okul mu? Programın ücretini, sadece okulun değil programın da itibarını ve müfredatın konusunu düşünün. Sizin ilgilerinize ve kariyer amaçlarınıza uyuyor mu?

Eğer belirli bir endüstride iş aramak istiyorsanız programın yerini de düşünün. Çoğu MBA programının yerel şirketler ve toplumun iş liderleriyle bağlantıları olması dolayısıyla belirli okulları seçmek size istediğiniz alanda daha geniş iş imkanları sağlayabilir. Örneğin New York City dünyanın en önemli bankacılık ve finans merkezlerinden biriyken, San Francisco Bay Area ise birçok önde gelen teknoloji ve biyoteknoloji şirketlerine ev sahipliği yapıyor.

Hayat tarzınıza uygun olan programlara bakın. ABD’deki çoğu uluslararası öğrenci MBA diplomalarını alırken zamanlarını ülkenin kültürünü de tecrübe ederek kullanıyor. Bir MBA programı ararken, okulun bulunduğu yeri araştırarak dinlence etkinlikleri, sanat ve eğlence programları ve gezip görülebilecek tarihi yerleri gibi çevre ile ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Okulun kendinizi rahat ve güvende hissedeceğiniz bir toplumda olduğundan emin olun.

Belli okullara başvurmanızın gerçekçi olup olmadığını düşünün. Onların istediği koşullara uyuyor musunuz? Hangi başka özellikleriniz sizi diğer adaylardan ayırıyor? Üst düzey okullar her boş kontenjan için yüzlerce başvuru aldığından başvuracağınız okulları iyi düşünerek seçin.

Uluslararası Öğrencilere Özel Olarak Hazırlanmış Program ve Hizmetleri Olan Okulları Belirleyin

Başvuru sürecinize başlamadan önce hangi okulların uluslararası öğrencilere özel programlar sunduğunu belirleyin. Amerika’daki birçok MBA programı ABD’deki herhangi bir dört yıllık üniversiteden diploması olan veya başka bir ülkeden buna denk bir derece almış olan öğrencilere kapılarını açıyor.

Eğer üç yıllık bir üniversiteye gittiyseniz, bir MBA programına kayıt olabilmek için bir hazırlık programını tamamlamanız, hatta kendi ülkenizde bir ileri lisans derecesi almanız gerekebilir. Golden Gate Üniversitesi gibi bazı okullarda ise üç yıllık diplomanız programa katılabilmeniz için yeterli olabiliyor.

Ne kadar zaman (ve para) harcayabilirsiniz? Bazı okullar sadece bir senede tamamlanabilen hızlandırılmış MBA programları sunuyor. Bir programın sizin için doğru olup olmadığına karar verirken düşünülmesi gereken başka faktörler arasında okulun stajyerlik programı, uluslararası iş gezileri ya da gerçek profesyonellerin çalıştığı ve size en güncel bilgilerin verileceği eğitim fakülteleri gibi imkanlar sunup sunmadığını sayabiliriz.

Birçok okul uluslararası öğrencilerin yeni akademik çevrelerine uyum sağlamalarını kolaylaştırmak için özel hizmetler veriyor. Uluslararası öğrenciler ve ailelerine verilen kabul ve danışmanlık hizmetleri yerel halkla kaynaşmanıza destek verebilir. Bazı okullar uluslararası öğrenciler için esnek kabul politikaları uyguluyor. Örneğin Golden Gate Üniversitesi’nin PLUS Programı (Preparation and Language for University Studies/ Üniversite Çalışmaları için Hazırlık ve Dil Eğitimi) TOEFL gibi dil sınavlarında gereken puanı almaya yaklaşan öğrencilerin tam zamanlı akademik hazırlık programına alınmalarına olanak sağlıyor. PLUS, dil bilgisi ve eğitim desteğini üniversiteye kabul dersleriyle birleştiriyor ve “ABD’de Sınıfların Kültürü” ve “Akademik İletişim Becerileri” gibi dersler içeriyor.

Okulun uluslararası öğrencilere birbirleriyle irtibata geçerek oda arkadaşı bulmak, vize ve göçmenlik problemlerinde yardım edecek hizmet ve program sunduğundan emin olun. Akademik ve kariyer konularında ve yeni çevreye uyum sağlamanız konusunda ne kadar yardım alacağınızı bilin.

Rüyanızın Peşinden Gidin!

Uluslararası öğrenciler ABD’li öğrencilere önemli bir kaynak oluşturuyor ve gittikçe küçülen dünyada her geçen gün daha önemli hale gelen global bakış açısını sağlamaya yardımcı oluyor. O yüzden, kariyer planlarınıza uyan programa karar verebilmek için dilediğiniz okuldan bilgi istemekten çekinmeyin. Bu kadar fazla seçenek varken, size uyan ve amaçlarınıza ulaşmanız için gerekli eğitimi ve profesyonel bağlantıları sağlayacak programı bulmanız kaçınılmaz.

Stephen H. Thewlis
Associate Director, International
Recruitment
Golden Gate University
www.ggu.edu

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.