TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
AnasayfaProgramlarMBAMBA Uzmanlıkları
MBA Uzmanlıkları

MBA Uzmanlıkları

MBA uzmanlıklarına – genellikle bir yıl süren ve belirli profesyonel gruplara yönelik tasarlanmış programlar – olan eğilimin Avrupa ve ABD’de artmakta olduğu görünüyor. 2007’de, yalnızca Avrupa Birliği’nde, 10 yıl öncesindeki  200 kişiye oranla 2500’ün üzerinde aday uzman MBA  derecesi yapmaktaydı. Bugün, İsviçre’de Kurumsal Sosyal Sorumluluk’tan İtalya’da Şarap Yönetimine ve Birleşik Krallıkta bulunan Liverpool University’de Futbol Yönetimine kadar çeşitli MBA uzmanlıklarından birini seçebilirsiniz.

Nitekim bu uygun MBA programlarının ortaya çıkışı tartışmasız kalmıyor.  ESSEC School of Management da hem Lüks Markaların Yönetimi hem de Otel Yönetimi alanında MBA eğitimi veren profesör Alain Lempereur’a göre; “  Bu programlar daha az bilinen okulların sıralamalarda en üst sıralara yerleşen okullar ile rekabet ortamına girmesine sebebiyet veriyor. Başvuru yapacak olan kişilerin hangi okulların gerçekten güvenilir, hangilerinin sadece bu MBA furyasına katılmaya çalıştıklarını tespit etmelerini oldukça zorlaştırabilir.” The University of Liverpool’un MBA  programı (Futbol Endüstrisi) 10 yıldırbaşarıyla ilerliyor. Mezunlarının çoğu,  futbol endüstrisinin kale direklerinin pazarlanması alanında yönetici konumuna geldiler. Üniversiteye göre, finans, hukuk, medya, pazarlama, perakende satış veya IT alanında öğrenim görmüş kişiler mezun olduktan sonra en çok futbol endüstrisinde kariyer yaparlarsa başarılı olabilirler. Bir çok işletme okulu, uzman MBA programları fikrinden hoşlanmıyor. Londra’daki Tanaka Business School tam zamanlı MBA programı dekanı Simon Stockley şöyle diyor: “İnanıyoruz ki, MBA genel bir niteliktir ve bu anlamda ‘MBA’i özelleştirme’ tabiri çelişkilidir. Bizler Tanaka’da insanların özelleştirilmiş MBA hakkında daha çok düşünmeleri  gerektiğinde hem fikiriz; çünkü bu programların iş verenler tarafından hala sorgulandığını düşünüyoruz. Bizce iş verenler belirli bir şey üzerine yapılan MBA derecesini değil genel anlamda yapılmış olan MBA derecesini değerlendiriyor.” ABD’deki okullar tarafından Kabul edilen  iki yıllık program formatına göre, MBA öğrencileri ilk yıl genel eğitim görürken, ikinci yıllarında uzmanlaşıyorlar. ‘Ivy League’ okulları, her ne kadar muhteşem profesörlerin az olmasının, bu amaçlarını imkansız hale getirdiklerini bilmelerine rağmen, bütün ana departmanlarını güçlendirerek dünya çapında en iyi olmaya  çalışıyor. “ Belirli şartlarda sadece bir kaç okulun diğerlerinden daha iyi olmaya yetecek kaynağı var.” diyor University of  ennsylvania, The Wharton School eski dekanı Patrick Harker. Stanford University School of Business  dekanı Bob Joss buna katılıyor: “Esas olan fakülteler. Sadece öğretmekle kalmıyorlar, aynı zamanda yönetim  teorisini, düşünceyi ve pratiği ön plana çıkarabilmek için kitap yazıyorlar.” QS tarafından Ocak 2008’de çıkartılan  bir raporda, QS World MBA Tour’u düzenleyenler insan kaynakları yöneticileri ve danışmanların görüşlerine göre  dünyanın en iyi 50 okulunu sıralıyor. 35 ülkeden 480’in üzerinde iş veren QS TopMBA Global Recruiters Top 100  Business Schools Report’da dünya çapındaki en iyi uzmanlık programlarına derin bir bakış kazandırmak için görev aldı. Raporun sonuçlarının gösterdiği gibi son on yılda, uluslararası yönetim en popüler MBA uzmanlığı olmuştur.  Bu programı okuyabileceğiniz en iyi beş okul:

  1. INSEAD
  2. Thunderbird, The Garvin School of International  Management
  3. Harvard Business School
  4. The Wharton School, University of Pennsylvania
  5. IE Business School Finans da

MBA’e başvuranlar tarafından  aranan en popüler uzmanlıklar arasında. Dünya genelindeki çoğu yatırım bankalarında finans alanında güçlü itibara  sahip okullardan mezun olan MBA adayları çalışmaktadır. Buna rağmen, finansal uzmanlık alanına ait uzmanlık programları daha yeni yeni ortaya çıkmaktadır. The QS TopMBA Global Recruiters Top  100 Business Schools Report uzmanlık alanı olarak finans okuyabileceğiniz ilk 5  okulu sıraladı:

  1. The Wharton School, University of Pennsylvania
  2. The University of Chicago, Graduate School of Business
  3. Columbia Business School
  4. Harvard Business School
  5. London Business School

Bu rapor, daha küçük bazı uzmanlık programlarının araya girmesine rağmen, ABD ‘Ivy League’ okullarının ve Avrupa’daki en iyi okulların çoğu alanda liderliklerini sürdürdüklerini kanıtlıyor. TopMBA.com/Scorecard, adayların okulları kişisel kriterlerine  göre sıralayabilmelerini sağlayan bir araçtır, bütün bilgileri rapordan alır ve aynı zamanda şu uzmanlıkları kapsar: Pazarlama, Girişimcilik, E- işletme, Bilgi Yönetimi, İşletme Yönetimi, Strateji, Kurumsal Yönetim ve Liderlik.  Uygun ve esnek olması MBA’de uzmanlaşmak isteyenler için önemli bir başka noktadır. İnsanların işlerine devam etmelerini engellemeyen internet üzerinden ve uzaktan eğitim programları oldukça başarılı olmuştur ve özellikle Avrupa’daki okullar bu modele adapte olabilmede ilk sıralarda yer almışlardır. Örneğin, Madrid’deki IE Business School, girişimcilik alanında uzmanlaşmış, 30’Dan fazla ülkede verilen derslerle internet üzerinden eğitimi ve ağ oluşumunu birleştiren bir MBA programı geliştirmiştir. Hangi MBA’in – genel veya uzman – en iyi olduğu tartışması süre dursun, uzman seçeneği hep kalacağa benziyor. İtalya’daki MIB School profesörlerinden Prof Naut’a göre “ Her endüstride mevcut olan alanlarında ilerlemek isteyen vasıflı insanlar bulunur ve uzmanlaşmış MBA onlara MBA derecesini ve kariyerlerinde yardım eli uzatır.”

TopMBA Recruiter Research The QS TopMBA Global Recruiters Top 100 Business Schools işletme okulu sıralamalarına alternatif olarak 1990lı yılların başlarında ortaya çıkmıştır. 2007 de yapılan araştırmalar çoğu uluslararsı iş veren tarafından tercih edilen işletme okullarının tam listesini vermektedir. Bu araştırma iş verenlerin tercihlerini yansıtmaktadır ve bir sıralama değildir. The QS TopMBA.com Recruiter Survey, the QS World MBA Tour ve the QS TopMBA Career Guide uluslar arası kariyer ve eğitim firması QS’in ürünleridir. (www.qsnetwork.com)

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.