TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
AnasayfaProgramlarMBAMBA Hakkında Bilgiler
MBA Hakkında Bilgiler

MBA Hakkında Bilgiler

Okulun ünü nasıldır? MBA işverenleri arasında tanınır mı?

Saygınlık, bir okul seçerken belki de en önemli etkenlerden biridir. İşverenler yalnızca MBA’nız olup olmadığını sormakla kalmıyor, nerede yaptığınızı da soruyorlar. azı programlar diğerlerinden daha ünlüdür ancak bunlar zaman içinde değişiyor. Ün gerekli bir nitelik, bu yüzden MBA programının resmen tanınmış olup olmadığını ir tercih yapmadan önce kontrol edin. Okulların ünü tam olarak anlaşılması gereken sıralama tablolarıyla bağlantılıdır. Avrupa’da tam zamanlı programlar çoğunlukla 0’e 20 oranında uluslararası / yerel öğrenciye sahipler. Avrupa dışında yerel öğrenciler çok daha fazla olabilir. Yarı zamanlı programlarda ise öğrenciler, her zaman öyle olmasa da, genelde öğrenim gördükleri ülkede yaşıyor olacaklardır.

Uluslararası kadrosu ve öğrencisi olan bir programda eğitim görmeniz ne kadar önemlidir? ğrenciler kaç yaşlarında olacaklardır?

Tam zamanlı bir programda öğrenciler genelde 26-27 yaş civarında olacaklardır. İdari ve diğer yarı zamanlı programlarda öğrenciler 30’larında 40’larında ve daha st düzey yönetim konumlarında olacaklardır. 

Yerel mi yoksa denizaşırı mı eğitim görmek istiyorsunuz?

Tam zamanlı öğrenciler eğer uluslararası eğitim arıyorlarsa başka bir ülkede öğrenim görmeyi göz önünde bulundurmalılar. Bu, özellikle dil yeteneği olanlara çekici elecektir. Eğer yarı zamanlı öğrenim görüyorsanız seçtiğiniz program evinize veya işinize yakın olmalıdır. Uzaktan öğrenim görenler için coğrafya çok önemli lmayabilir çünkü program posta ve görsel teknolojilerin bir karışımı yoluyla iletilecektir. Okulun iş ve endüstriyle olan bağlantıları nelerdir? Okulun yerel ve/veya luslararası şirketlerle iyi bağlantıları olup olmadığını kontrol edin. İş detayları ve mezun derneklerinin yerini bilmenin faydasını göreceksiniz. Ek olarak okulun boyutu e kültürü, program içeriği, kadroların niteliği, tesisleri ve yerini de içeren birçok etmeni birlikte değerlendirmelisiniz. Okul kadar sundukları MBA program(lar)ı da nemlidir: 

MBA programı nasıl yapılanmıştır?

MBA yaygın olarak bir seri öğretim dersleri ve ek olarak tez ya da projeden oluşur. Genelde üç aşamada verilir:

  • Birinci aşama – Esas program
  • İkinci aşama – Seçmeliler
  • Üçüncü aşama – Tez yada proje

Birinci aşama zorunludur ve herhangi bir organizasyonun işleyişini anlamak için gerekli olan belirli sayıda öğretim dersi içerir: ekonomi, finans, muhasebe, pazarlama, lçüm teknikleri, insan kaynakları yönetimi, işletme yönetimi, bilgi teknolojileri ve iş stratejileri. İkinci aşama genelde kendi ilgi alanlarınıza göre seçebileceğiniz birçok eçmeli dersi içerir. Bunlar: pazarlama stratejileri, şirket sorumluluğu, uluslararası işletme, iş etiği istihdam ilişkileri, yenilikçilik ve girişimcilik ve bir çok başka konu labilir. Üçüncü aşama proje ya da tez aşamasıdır ve temel seçmelilerden elde edilen bilgiyi entegre etme olanağı sağlar. Bu sıklıkla şirket bazlı bir projedir. Örnekler: bunları içerir: 

  • Soysal ecza ürünlerinin uluslararası pazarlanmasında stratejik seçenekler
  • Pazarlama avantajı elde etmek için hizmet niteliğini yönetimi
  • Şirket devirlerinde sinerji yaratmak Bunlar basit gibi gelebilir ama konu detaylarında birçok farklılık vardır ve bazı okullar farklı konularda özellikle iyidir. 

Belirli bir alanda uzmanlaşmak mı istiyorsunuz yoksa daha genel bir niteliğe sahip olmak mı? İyi bir MBA programı temel yönetim konularını ve geniş alanlara uzanan eçmeli dersleri kapsar. 

Tam zamanlı mı, yarı zamanlı mı öğrenim görmek istiyorsunuz? Uzaktan öğrenim mi görmek istiyorsunuz? Yoksa başka yöntemlerle mi?

MBA eğitimi birçok farklı yolla verilir. Hangi tarzın size en uygun olduğuna karar vermelisiniz. Herkes MBA eğitimi için işten bir yıl veya daha fazla ayrı alamayabilir. ğrencilerin büyük çoğunluğunun işi ve öğrenimi birlikte götürmesi gerekmektedir. Eğer uzaktan eğitim yoluyla öğrenim görmek istiyorsanız; eğitmen grupları ve iyi dari destek çok önemlidir. Çoğu uzaktan öğrenim programı atölyelere ve yatılı haftasonlarına katılımı gerektirir ve tamamlanmaları 3-5 yıl sürebilir. Diğer öğrenim tarzları; oklu-tarz, idari MBA, ortaklı MBA ve tek şirket MBA’ı. 

MBA’nın maliyeti nedir?

Maliyet kaliteyi otomatik olarak garantilemez. MBA hizmeti veren kurum tipi, yerel ekonomi, öğretim üyeleri (guruların önünde oturmak çin daha fazla ödemelisiniz) ve eğitim tarzının da dahil olduğu birçok etmen; ücreti etkiler. Bir karar vermeden önce işletme okuluna MBA ücretlerini sorun. Maaşlar ve kariyerler üzerinde yapılan araştırmalar MBA’nın özellikle vadede mükemmel bir yatırım olduğunu gösteriyor. 

MBA programı eğitimi ne kadar esnektir?

Bazı insanlar diğerlerinden daha çok esnekliğe gereksinim duyarlar. Eğer birkaç yıl içinde öğrenim görmeyi düşünüyorsanız, bu süre içinde koşullarınız değişebileceği için eğitim tarzınızı değiştirmeniz gerekebilir. Buna izin veren bir okul seçin. Tam zamanlı öğrenim görmek isteyen insanlar bir arkadaşlarını veya ailelerini birlikte etirmek isteyebilirler. Listenizdeki okullara bunun mümkün olup olmadığını sorun. Kendinizin ve arkadaşınızın vize gereksinimlerini veya istihdam olanaklarını, yetkili rakamlarla bağlantı kurarak öğrenin.

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.