TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
MBA

MBA

Yönetim ünvanlarındaki ve idari eğitim seçeneklerindeki artışa rağmen, MBA’in uluslararası iş arenasında öncelikli niteliklerden olduğu yönündeki ünü artmaya devam ediyor. 1994’den beri dünya çapındaki MBA mezunlarının sayısı her yıl 25% artıyor.

Kayıt yaptırmak için üniversiteden mezun olmanız ve iş sektöründe yada yönetim alanında en az üç yıllık iş tecrübesine sahip olmanız gerekir. Bazı okullarda kayıt ön şartı olarak Lisansüstü Yöneticilik Kabul Sınavı da (GMAT) vardır ve kayıt için bu sınavdan alınması gereken minimum puanı bu okullar belirler. Bilgisayarda yapılan bu sınav sayısal ve yazılı yetenekleri ölçer, yani bu alanlarda kendinize güvenmiyorsanız, sınava hazırlanmak için mümkün olduğu kadar çabuk yardım alın.

MBA dersi olarak, özellikle Avrupa’da ve Amerika Birleşik Devletleri’nde,  binlerce mevcut program var, ancak Asya, Hindistan ve Güney Afrika’da ortaya çıkan pazar alanı da önem kazanıyor. Bu bağlamda, kariyerlerinin başındaki hırslı bireyler, profesyonel gelişimlerinin en önemli aşamalarından birini MBA olarak belirliyorlar. MBA yapanların sayısı arttıkça bu bireyler ve  kıdemli yönetici arayışındaki işverenler, bu eğitimin getirdiği faydalar ve hangi derslerin kendilerine uygun olduğu hakkında daha çok bilgi edinmek istiyorlar. Bu araştırma ders ücretleri, alternatif maliyet ve yapılması gereken   kişisel fedakarlıklar söz konusu olduğunda önem kazanıyor. Peki bunların karşılığında beklemeniz gereken ne? Maaş anlamında finansal getirinin  artması ve kariyer gelişimi üzerindeki etki belki de en belirgin faydalar. MBA Kariyer Araştırması Derneği’ninsunduğu kanıtlara göre MBA mezunları,  mezun olduklarında, maaşlarında %20, mezuniyet sonrası 3-5 yıl içinde %53 civarında bir artış bekleyebilirler. İşverenler MBA’i stratejik düzeydeki iş yetenek ve bilgisinin garantisi olarak  görmeye devam ediyorlar. Global reklam devi WPP’nin başkanı Sir Martin Sorrell, kıdemli mevkilere getirmek için, iş hususundaki önemli yetenekleri ve stratejik kabiliyetleri nedeniyle MBA yapmış adayları tercih ettiğini söylüyor.

MBA’in başarısının devam etmesinin önemli bir nedeni de, zaman içinde iş dünyasında ortaya çıkan yeniliklere ayak uydurması ve kıdemli mevkilerle baştaki yöneticilerde olması gereken  özelliklerin yansıtılmasıdır. Daha da önemlisi MBA’e iş deneyiminden sonra başlanmasıdır, bu da diğer özelliklerle  kıyaslandığında önemli ölçüde etki yaratıyor. MBA öğrencilerinden derse deneyimlerini aktarmaları beklenir ve öğrenciler bu yönde teşvik edilir, böylece  bu deneyimler paylaşılarak farklı iş alanlarına uygulanabilir. Ders oldukça planlıdır ve bilgi ve yeteneklerin pratik uygulamaları yapılır. MBA yapanların işverenleri için bu özellik en önemli niteliktir. MBA yapanların kariyer seçenekleri geniştir. En popüler kariyer alanlarıysa  finans, danışmanlık ve stratejik yönetim olmaya devam ediyor, ancak MBA her sektör çalışanına cazip geliyor ve daha pek çok alana yayılabilir. Tipik bir MBA sınıfında devlet sektöründen ve özel sektörden farklı altyapıya sahip  öğrenciler bulunur, bunların mevkileri ve deneyimleri birbirinden farklıdır. İş dünyasında gereklilikler karmaşık hale geldikçe, yönetim rolünün kapsamı da  artıyor. Özellikle küçük ve orta çaplı  şirketlerde, IT, HR, kurumsal yönetim, risk alımı konularını da içeren konularda daha fazla stratejik sorumluluk alabilecek kıdemli yönetici ihtiyacı var. Deneyim ve teknik yetenekler bu  noktada tek başlarına yeterli olamaz. İşverenler, yönetici grubundan işi her  yönüyle anlayıp katkı sağlamalarını ve iyi yöneticiler olmalarını beklerler. MBA programının amacı da stratejik seviyedeki bu yetenekleri geliştirmek, daha önceki deneyimleri zenginleştirmek ve bilgi eksikliklerini gidermektir.

MBA çalışması size çok şey katan bir deneyimdir. Entelektüel açıdan zorlanacak, en üst seviyedeki akademisyenler ve öğrencilerle çalışacaksınız. Saygın bir MBA programında öğrenciler genellikle 25’in üstünde farklı ülkeden olur. Yeni iş bağlantıları kurma  olanağınız olacak: MBA öğrencileri okullarda ve MBA Birliği aracılığıyla gerçekleştirdikleri bağlantıların MBA deneyiminin en önemli yönlerinden olduğunu söylüyorlar. Ayrıca kendinize güveniniz artacak ve yeni bir çevrede öğrenimle gelen heyecanı ve teşviği  hissedeceksiniz. Öyleyse nerden başlamalı? Size en yakın okula başvurmak için acele etmeden önce, üstlendiğiniz sorumluluğun  farkına varın ve arkadaşlarınızla ailenizin arkanızda olduğundan emin olunanların program boyunca sağlayacakları destek çok önemli. Sonra bu programa katılma nedenlerinizi belirleyin ve  mümkünse bunları işvereninizle konuşun. Kendi şirketinizde terfi mi olmak istiyorsunuz, yoksa kariyer değişikliği mi? Belli bir alanda uzmanlaşmak mı istiyorsunuz, yoksa kendi işinizi kurmak mı? Mali gücünüz ne kadar, işvereniniz size destek olacak mı? Bu soruların cevapları size en  uygun MBA programının belirlenmesine yardımcı olacaktır. www.mbaworld. com’da çokça bilgi ve rehberlik hizmeti bulacaksınız.

Dünya çapında MBA programı olan  binlerce işletme okulu var. Bu okulları incelerken düşündüğünüz okulun MBABirliği tarafından resmen tanınmış olup olmadığına da dikkat edin. MBA Birliği global bağımsız kalite standardı olarak tanınır ve dünya çapında 121 okulu tanır. Bir yada iki yıllık tam zamanlı MBA programları hala popüler ama yarı zamanlı veya uzaktan eğitim veren programları da, MBA Birliği tarafından  tanınmış olması şartıyla, tercih edebilirsiniz, bu programlardan da aynı yararı sağlar ve okurken çalışabilirsiniz. Kayıt yaptırmak için üniversiteden  mezun olmanız ve iş sektöründe yada yönetim alanında en az üç yıllık iş tecrübesine sahip olmanız gerekir. Bazı okullarda kayıt ön şartı olarak Lisansüstü Yöneticilik Kabul Sınavı da (GMAT) vardır ve kayıt için bu sınavdan alınması gereken minimum puanı bu okullar belirler. Bilgisayarda yapılan bu  sınav sayısal ve yazılı yetenekleri ölçer, yani bu alanlarda kendinize güvenmiyorsanız, sınava hazırlanmak için mümkün olduğu kadar çabuk yardım alın. Bütün kanıtlar gösteriyor ki, MBA’e yatırım yapmak hem bireylere hem kurumlara önemli katkı sağlıyor. İş piyasasındaki yerinizi değiştirmek, bakış açınızı genişletip işinizi geliştirmek için daha iyi bir nitelik yok.

 

Jeanette Purcell,
MBA için uluslararası kalite standardı belirleyen, öğrencilere, mezunlara, işletme okullarına ve işverenlere üyelik hizmeti sağlayan, MBA Birliği’nin yöneticisidir.  

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.