TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
Community College

Community College

Community College (Halk yüksekokulu), yüksek eğitim veren akademik bir kurumdur; ancak normal bir yüksekokul ya da üniversiteye göre daha küçük çapta, daha yerel boyuttadır. Çoğu “Community College”, yaklaşık iki yılda tamamlanan ön lisans dereceleri ve birbirini takip eden dersler şeklinde sunulan ilgi alanlarına yönelik genel kurslar sunmaktadır. Community College ‘ların büyük çoğunluğunun amacı iki yönlüdür. Birincisi, üniversite seviyesindeki eğitime daha uygun maliyetli erişim sunmaları ve ikincisi ise, yerel halka çeşitli eğitim fırsatları sunmalarıdır. Bu sayede, hem iş potansiyellerini artırır hem de sanat ve yabancı dil gibi konuların bilinirlilik oranını artırırlar.

Sunulan Akademik Programlar

Konu “Community College” sistemine geldiğinde karşınıza çok fazla tür çıkar. Bazıları büyüktür ve çok çeşitli kurslar sunarken, diğerleri belirli konular ve uzmanlık alanlarıyla sınırlıdır. Çoğu durumda, bir “Community College” dan öğrencinin kazanabileceği tek derece ön lisanstır. Ön lisans derecesi, birçok geleneksel dört yıllık üniversitede sunulan dört yıllık lisans programlarından daha düşük bir saygınlığa sahip iki yıllık bir derecedir.

Temel seviye talep eden birkaç meslek; ağırlıklı olarak ticaret, sanayi ve ofis yönetimi gibi meslekler ön lisans gerektirmektedir. Öğrenciler genellikle bu eğitimi, bir kariyer yoluna başlangıç için tercih ederler. Diğer öğrenciler ise; çoğu üniversitenin ön lisansta kazanılan kredileri eş değer sayması sebebiyle, daha güçlü bir yüksek eğitime geçiş yapmak için kullanır.

Eğitim Odaklı Kurslar

Çoğu “Community College”, akademik programlarının dışında sayılı miktarda çeşitli kurslar da sunmaktadır. Bu kursların amacı daha fazla öğrenmek isteyen ancak bir diplomaya ihtiyacı olmayan öğrenciler için sunulur. Bu tarz kurslar, çoğunlukla sıradandır ve yerel öğrencilere yeni bir şeyler keşfetme fırsatı sunmak için tasarlanmıştır. Çömlekçilik gibi el sanatları, dans ve yabancı dil kursları oldukça yaygındır. Muhasebe temeli ve bilgi işlem gibi bazı endüstri-odaklı kurslar da bunlar arasındadır. Başlangıç temel eğitimi arayan kişiler, “Community College” kurslarını hedeflerine ulaşmada uygun maliyetli ve etkili bir yol olarak görürler.

Giriş ve Süre Koşulları

Genellikle akademik veya eğitim odaklı kurslar için giriş koşulları daha düşüktür. Öğrenciler genel olarak lise diploması sahibi olmalıdır ve bazı istisnalar haricinde eğitim dilinde yeterlilikleri olmalıdır. Ön lisans dereceleri genellikle iki yılda bitse de okullar nadiren süre kısıtlamaları koyarlar. Bu da öğrencilere; derslerde yavaş yavaş ilerleme, mümkün olduğu zaman derslere katılma ve tüm akademik koşulları tamamlamak için gereken en fazla süreyi kazanmalarına olanak sağlar.

Lise Öğrencileri ve Yeni Mezunlar İçin Çekicidir

Lise öğrencilerinin çoğu, yüksek eğitim kredilerini düşündüklerinde “Community College” sistemini düşünmektedir. Bazı liseler, özellikle de ABD’dekiler, yerel “Community College” yüksekokullarıyla ortaklık kurarak öğrencilerinin bazı derslerini bu yüksekokul kampüslerinde almalarına olanak sağlar.

Bu senaryonun avantajlarından biri zorlanmadır; öğrenciler “Community College” kampüsünde lise sınıflarında olduğundan daha yüksek bir eğitim almaya zorlanırlar. Çoğu durumda hem lise hem de yüksekokul koşullarını yerine getirerek kazandıkları kredileri ikiye katlayabilirler. Böylece öğrenciler daha önceden kazandıkları kredilerle yüksekokula girebilirler; bu da hem zamandan hem de paradan tasarruf etmelerini sağlar.

Üniversitenin sosyal veya akademik hayatına geçiş yapma konusunda endişeleri olan öğrenciler de; bir geçiş adımı olarak “Community College” eğitimini düşünebilir. “Community College” kampüslerinde yurt konaklaması yoktur; bunun anlamı öğrencinin genellikle evinde yaşarken okula gidiş ve gelişlerde ulaşım aracı kullanmak zorunda olmasıdır. Çoğu öğrenci için, liseden sonra böyle “yumuşak” bir geçiş, daha hareketli üniversite kampüsülerine giden yolu kolaylaştırmada yardımcı olmaktadır.

Maliyet Konusu

“Community College” eğitim ücreti söz konusu olduğunda, hemen her zaman, kredi saati başına ödenen para açısından geleneksel üniversitelerden daha uygundur. Normal okullarda genellikle daha yüksek eğitim masraflarından kısmayı düşünen kişiler, tasarruf etmek için “Community College” larda eğitim almaya başlarlar.

Daha sıradan eğitim alanlar için de maliyet konusu önemlidir. Stüdyolardan veya özel eğitmenlerden sanat ya da bilgisayar dersi almak son derece pahalı olabilmektedir. Yerel bir “Community College” a kaydolmak nispeten daha ucuzdur ve birçokları sınıfların yeterince bire bir ilgi görebilecek kadar küçük olduğunu düşünmektedir. Bu da yine güzel bir avantaj sağlar.

Toplumun Gelişimi ve Kalkınması

Çoğu bölgede “Community College” , belirli bir bölgenin ekonomik potansiyelini yükselten bir etmen olarak görülmektedir. Hükümetler çoğunlukla okullara maddi destek sağlayarak ve sigortalayarak, onları halka eğitim fırsatları sunmaya teşvik eder. Bölgenin kalkınması ve büyümesi için çok önemli bir yol sağlar.

“COMMUNITY COLLEGE” EĞİTİMİNİN AVANTAJLARI NELERDİR?

Bir “Community College” eğitimini seçmek, çoğu öğrenci için akıllıca bir harekettir. İstisnalar olsa da, bu yüksekokul türüyle bağlantılı faydalar, kurumların diğer yüksekokullardan ayrılmasını sağlar; ve bazı öğrenciler için bu okulları ideal bir seçenek haline getirir. “Community College”a katılmanın avantajları arasında; eğitim ve diğer harcama maliyetleri, sınıfların büyüklüğü ve sunulan derece ve sertifika programlarının çeşitliliği yer alır. Buna ek olarak, giriş koşulları diğer kurumlara oranla daha az katıdır, böylece daha düşük lise akademik not ortalamasına sahip öğrenciler için ideal hale gelir.

Farklı türlerdeki yüksekokulları göz önünde bulundurduğunuzda maliyet önemli bir faktördür. Öğrenciler burs veya bir takım maddi destekler almış olsalar bile, ceplerinden yaptıkları harcamalar önemli boyutlarda olabilmektedir. Eğitim, konaklama ve diğer harcamalar genellikle “Community College” sisteminde daha düşük olduğu için, kısıtlı bir bütçe ile eğitim almak isteyen kişilerin bu yüksek eğitim seçeneğini tercih etmeleri son derece muhtemeldir. Büyük okullarda olduğu gibi “Community College” larda da burslar, ödüller ve diğer çeşitli maddi yardımların bulunması, eğitim masraflarını en düşük seviyede tutulabilmektedir.

Maliyetlerin yanında; özellikle daha düşük akademik not ortalamasına sahip öğrenciler için okula kabul edilmek “Community College” sisteminde daha kolaydır. Ancak bu; kurumun belirlediği ders ve eğitmen standartlarının düşük tutulduğu anlamına gelmez. Bunun anlamı; “Community College” sistemine giren öğrencilere, akademik performanslarını geliştirerek ileri bir tarihte başka yüksekokul ya da üniversitelere giriş imkanı sunmaktır. Bu bakış açısıyla yüksekokul; lise yıllarında alınan düşük not ortalamalarının kötü etkisini azaltarak, daha yüksek giriş koşullarına sahip başka bir okula geçmek için bir ara basamak olarak görülebilir.

“Community College” a girmenin bir diğer avantajı ise, herhangi bir derse giren öğrenci sayısı bakımından sınıfların daha küçük olmasıdır. Bu da eğitmenler ile daha fazla iletişim içine girerek yakın ilişkiler kurmaya ve bu sayede öğrenim sürecini geliştirmeye olanak sunar. Bununla birlikte bu ortam, ders sırasında öğrenilen bilginin akılda kalmasını sağlamak için uygulanan bir strateji olan sınıf içi tartışmalara aktif katılım potansiyelini artırır. Yeni bilgileri öğrenme biçimi olarak sözelden çok görsel yolu tercih eden öğrenciler; ders anlatımı yöntemini daha çok benimseyen büyük okullardaki sınıflar ile kıyasladıklarında küçük sınıfları daha etkili bulabilirler.

Kariyer hedeflerini yakalamak adına bir “Community College”a girmek harika bir deneyim olabilir. Çoğu okul, belirli kariyerler için ideal olan ön lisans ve sertifika programları sunar. Böylece öğrenciler daha hızlı şekilde eğitimlerini tamamlar ve kariyerlerine daha erken başlarlar. Bu da; daha geniş toplumlarda bulunan kariyer fırsatlarından faydalanmaya başlamak ve yol almak için sabırsızlanan kişiler için çok önemli bir faktördür.

Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.