TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
AnasayfaÖğrenci İzlenimleriÇağla Şenel – Education Centre Durbe; Russian Language Academy
Çağla Şenel

Çağla Şenel – Education Centre Durbe; Russian Language Academy

Merhaba, benim adım Çağla, İstanbul Türkiye’den geliyorum. Riga’ya Durbe Russian Language Academy’de 6 aylık Rusça dil eğitimi almak amacıyla geldim.

 1. Rusça eğitimi almaya karar verirken gelecek kariyerimi göz önünde bulundurdum ve eğer uluslararası iletişim alanında bir işte çalışmak istiyorsam, benim için en iyi seçeneğin Rusça öğrenmek olduğuna karar verdim çünkü Türkiye ile Rusya arasındaki kültürel ve ekonomik bağlar her zaman çok güçlü. Burada birçok uluslararası ticaret fırsatı var, ayrıca faaliyette olan birçok şirket, çeşitli alanlarda Rusça bilgisine sahip uzmanlara ihtiyaç duyuyor. Ülkemle Rusya arasındaki ilişkiler gelecek vadediyor.
 2. Yarım yıllık eğitimim için Riga’yı seçtim çünkü Letonya vatandaşlarının büyük çoğunluğunun günlük hayatlarında aktif olarak Rusça konuştuğu bir ülke ve ayrıca Letonya Avrupa Birliği’nin bir parçası. Buraya seyahat etmek kolay, ayrıca yarım yıllık eğitimim için öğrenci vizesi alırken de hiç problem yaşamadım.
 3. İstanbul’daki hayatımı Riga’yla kıyasladığımda bu iki şehir bu kadar farklı olamazdı diyebilirim! İstanbul kalabalık bir şehir, nereye giderseniz gidin zamanın başka hiçbir yerde bu kadar hızlı akmadığını düşünürsünüz. Riga ise bunun tam zıttı, son derece sakin. Bir kafede bir fincan kahve söyleyip yanımdan geçen insanları izlediğim zamanlarda güvenlik ve huzur hissini yaşıyorum.

  Riga’da ayrıca doğaya daha yakın hissediyorum; neden böyle olduğunu açıklamak zor, belki de son derece “yeşil” olmasındandır. Başkente arabayla birkaç saat uzaklıkta, hayatımda gördüğüm en güzel yer olan Sigulda şehrini de gezme fırsatım oldu. Söylediğim gibi Riga “yeşil” bir yer ama Sigulda başka bir boyutta! O tepelerde yürüdükçe ve Sigulda’nın sahip olduğu tarihi gördükçe doğanın bir parçası haline geliyorsunuz.

  İstanbul’dayken hayatın hızlı temposundan dolayı kendimi stresli hissediyordum bu yüzden Riga günlük koşturmacadan kaçmak için harika bir seçenek, taze havayı teneffüs etmek gibi.

 4. Türkler ve Letonya’da yaşayan insanlar arasındaki gözle görülür benzerlikleri ve farklılıkları düşündüğümde, ilk izlenimim bizim biraz daha rahat kafada ve iletişime açık olduğumuzdu. Letonya’da insanlar çok daha ciddi. Türkiye’yle kıyasladığımda buranın, sürücülerin trafik kurallarına ve trafik güvenliğine uyduğu mükemmel bir örnek olduğunu gördüm.
 5. Durbe Russian Language Academy’deki eğitimim tüm beklentilerimi karşılıyor! Öğretmenlerim son derece profesyonel! Onları anlamak Rusçayı iyi derecede bilmiyorsanız bile oldukça kolay, ayrıca daima bir çözüm bulmaya ve güzel açıklamalar sunmaya çalışıyorlar. Derslerde kullanılan malzemeler ve konularsa pozitif anlamda beklediğimden farklı çünkü öğrendiğimiz bilgileri dersler bittikten hemen sonra günlük hayatta kullanabiliyoruz.
 6. En hoşuma giden şeyse, derslerin anlaşılabilir ve faydalı olması, özellikle de benim gibi tamamen yeni başlayanlar için. Öğretmenler iletişim kurucu bir yaklaşım benimsiyor, yani Rusça açıklamalar yapıyor. Böylece derslerin verimliliği en üst dereceye çıkıyor ve öğrenim sürecine tam odaklanabiliyorsunuz.
 7. Daha henüz bir ay geçmişken, önceleri TV’de veya sokakta duyduğum kelimeleri ve cümleleri anlamaya başladığım için çok mutluyum! Bu duygu çok hoşuma gidiyor. En az dil eğitiminden olduğu kadar Riga hakkında yeni şeyleri öğrenmekten ve burayı keşfetmekten de keyif alıyorum. Buraya Rusça eğitimi için gelen herkese rahatlamak için biraz zaman ayırmayı hatırlamalarını, güzel parklarda yürüyüş yapmalarını ve sakinliğin tadını çıkarmalarını tavsiye ediyorum.

Çağla Şenel

Education Centre Durbe; Russian Language Academy
www.durbe.edu.lv / www.russian-academy.com

Çağla Şenel - Education Centre Durbe; Russian Language Academy Durbe Logo

Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.