TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
AnasayfaKonaklamaUluslararası Öğrencilere Konaklama Seçenekleri
Uluslararası Öğrencilere Konaklama Seçenekleri

Uluslararası Öğrencilere Konaklama Seçenekleri

Varsayalım ki yurt dışında öğrenim görmeye karar verdiniz. Kalmak için bir yere ihtiyacınız olacak. Bu yer sizin için önünüzdeki birkaç yıl ev olacak; zira burada yaşayacaksınız, yiyeceksiniz, uyuyacaksınız ve genel olarak sosyal hayatınız burada kurulacak. Bu yüzden karar vermeden önce biraz araştırma yapmaya ve keşfetmeye vakit ayırın.

Genel Bakış

Yurt dışında öğrenim görmek istiyorsanız düşünmeniz gereken şeylerin en başında konaklama gelmelidir ve son kararınız birkaç faktöre dayanmalıdır. Uluslararası öğrenci konaklaması konusunda birçok seçenek bulunmaktadır ve aynı zamanda kararınızı vermeden önce birçok düşünme ve denetim sürecinden geçeceksiniz zira bu bir kişisel tercih konusudur. Bütçeniz ne olursa olsun ve ister üniversite yurdu olsun ister özel sektörde bir yer olsun her zaman sizin için bir seçenek vardır.
Uluslararası bir öğrenci olarak ilk kez yalnız başınıza yaşıyor olabilirsiniz ya da belki ilk kez yurt dışında olacaksınız. İlk kez geçiminiz için çaba sarf ediyor olabilirsiniz ve ilk kez konaklama olanaklarıyla yüz yüze geliyor olabilirsiniz. Bu yüzden genel çerçevede vermeniz gereken kararın öneminin farkında olmanız gerekmektedir. Öğrenci konaklama yeriniz rahatlama, ders çalışma ve belki de en önemlisi arkadaşlarınızla, yerlilerle ve seyahat arkadaşlarınızla buluşacağınız tanışacağınız yer olacaktır.

Planlama, destek ve öneri

Aklınızda bulundurmanız gereken genel kural kalacağınız yeri kendinizin ayarlayacağıdır fakat genellikle kuruluşunuz, özellikle dil ve üniversite konaklaması konularında yardım ve destek sunmaktadır. Bu desteğin alanı onların size gerçekten kalacak bir yer bulmaktan (Bunu onların kararına bırakmak ister miydiniz?) seçenek yelpazesi sunmaya ya da sadece yapılması gerekenleri önermeye kadar genişleyebilir.

Üniversitenizin önerisi ve desteğinin yanı sıra birçok ülkede önerilerde bulunmayı ve sürecin tüm yükünü üstlenmeyi amaçlayan bazı özel organizasyonlar da bulunmaktadır. Bu organizasyonlar diğer birçok çeşitli organizasyonla ilişki içinde olabilmektedirler ve herhangi bir problem yaşamanız durumunda size bir yer bulabilirler. (Uluslararası öğrenci konaklama şirketleri hakkında daha fazla bilgi için uluslararası öğrenim kılavuzuna bakınız). Aynı zamanda öğrenci panolarına (özellikle ev paylaşımı konusunda) ve yerel gazetelere de bakacak olursanız oda, daire ya da ev kiralayanları bulabilirsiniz.

Tercihinize bağlı olarak ve aynı zamanda seçtiğiniz güzergahtaki öğrenci konaklama imkanlarına yönelik yaptığınız plan ve araştırmaya göre kendinizi yepyeni döşenmiş bir evde ya da harabe bir öğrenci yurdunda bulabilirsiniz.

Öğrenci konaklama türleri

Nerede öğrenim görmeye karar verdiğinize bağlı olarak konaklama imkanlarınız çok çeşitlilik gösterebilir ve birçok farklı tecrübe sağlayabilir. Aynı zamanda bazı ülkelerde kalacak bir yer bulmanın ne kadar kolay olduğunu fark edeceksiniz fakat bazılarında da çok önceden planlar yapmış olmanız gerekecek ve çoğu zaman düşündüğünüzden daha fazla masrafınız olacaktır.

Üniversite Konaklaması – Kampüs Konaklaması / Yurtlar

Kampüs yurtları üniversite tarafından işletilen ve genellikle üniversite sınırları ile sınırlanan yurtlardır. Bunun birçok avantajı vardır ve bu yüzden genellikle ilk tercih buralara yönelik olmaktadır. Üniversite içindeyseniz oldukça yakın olacaksınız ve dolayısıyla ulaşım gibi bir sorununuz olmayacak. Güvenlik konusunda da herhangi bir tereddüdünüz olmayacaktır çünkü özellikle İngiltere’de, örneğin, gece gündüz sürekli güvenlik personeli devriye halinde olacaktır.

Sosyal hayat konusunda da diğer yerler kadar güzel bir yer olacaktır. Kendinizi sizin gibi tercihte bulunan diğer uluslararası öğrencilerin ve üniversite hayatının sosyal boyutu için yurtta kalan diğer yerli öğrencilerin kültürlerinin içinde bulacaksınız. Birçok yurt bunu daha da teşvik etmek için birçok faaliyet düzenlemektedir.

Yurtta kalmanın bazı negatif yönleri de bulunabilir fakat kesinlikle bazı feragatlerde bulunulması gerekmektedir. Mutfaklar ve sosyal alanlar paylaşılmaktadır. Banyolar oda içindedir fakat çoğunlukla paylaşılmaktadır. Konaklama olanaklarının kalitesi de çok çeşitlilik göstermektedir dolayısıyla karar vermeden önce mutlaka kontrol ediniz.

Hiç üniversite konaklaması olmayabilir mi?

Bazı ülkeler, özellikle Orta ve Batı Avrupa’da, hiç bir üniversite konaklaması bulunmamaktadır. Almanya ve Hollanda’da neredeyse hiç yokken Fransa’da sadece devletten burs alanlara ayrılmıştır.

Bu tür ülkelerde özel konaklama imkanları bazen ağır bir maliyetle de olsa halihazırda mevcuttur. Yaşadığınız yerin sosyal ortamı normal olarak üniversite yurdundaki gibi olmayacaktır fakat öğrencilerin de bir parçasını oluşturduğu şehir hayatı ile telafi edilecektir.

Aile yanında konaklama

Özellikle ABD, Kanada ve Avustralya’da diğer bir seçenek de yerli ailelerin yanında konaklama seçeneğidir. Aile yanında konaklama özellikle Kampüs hayatının koşuşturmasından uzak huzurlu ve sessiz ortam tercih edenler için mükemmel bir deneyim olacaktır. İlgi alanlarınızla ailenin eşleştirmesini yaparak üniversiteniz en iyi ve eğlenceli konaklamayı sağlamak için genellikle yardımcı olacaktır. Buradaki ücretlere tüm yemekleriniz dahil olacaktır. Dil öğrenmenin günlük yaşamın bir parçası olacağı bu seçenek, diğer türlü kaçıracağınız kültürü yaşamak için muhteşem bir fırsat olacaktır.

Bazı ülkeler ve kuruluşlar siz ayrılmadan önce geçici konaklama olanakları ayarlamaktadır böylece siz gelince araştırarak ve bilgilendirilmiş bir şekilde karar verebilirsiniz.

Dikkat!

Kalacağınız yere karar vermeden önce ve kaldıktan sonra düşünmeniz gereken birkaç faktör bulunmaktadır. Aşağıdaki kontrol listesi doğru karar vermenizde ve yabancı bir ülkede unutulmaz maceralar yaşamanız için size yardımcı olacaktır.

Kontrol Listesi:

  • Konaklamada ihtiyacınız olan tüm eşyalar mevcut mu? Bunlar kabul edilebilir standartlarda mı? Veya kendi ihtiyaçlarınızı kendiniz mi sağlayacaksınız? Aşağıdakileri düşünmeyi unutmayın.
  • Çalışmanız için bir masa ve bilgisayarınız için yeterince yer var mı?
  • Mutfakta gerekli mutfak takımları mevcut mu?
  • Yatak çarşafları ve masa örtüleri mevcut mu? Çamaşır yıkama imkanları mevcut mu?

Ayrıca:

  • Bazı hizmetler, örneğin çamaşır yıkama için ilave ücret var mı?
  • Bir telefon hattı verildi mi? Yoksa bunu kendiniz mi halletmeniz gerekiyor? Bu hizmeti ücreti ne kadar? Size atanmış bir internet hattı mevcut mu?

Kirada kalma sürenizin dolmasının ardından muhtemelen depozitonun geri alınması konusuyla karşı karşıya kalacaksınız. Ev sahibi ya da kuruluş genellikle evi aldığınız gibi devretmeniz konusunda oldukça titizlik göstermektedirler ve en ufak bir fırsatta bile depozitonuzun bir kısmını ya da tamamını alabilirler.

Envanterinizde bulunan her şeyin orada olduğundan emin olun. Değilse, kendinizin değiştirip değiştiremeyeceğinize bakın aksi taktirde muhtemelen normalden fazlasına mal olacaktır. Aşağıdakileri de unutmayınız:

  • Her şey temiz mi? Halılar, duvarlar…
  • Herhangi bir hasar var mı?
  • Esas olarak daireden ayrıldığınızda bulmak istediğiniz şekilde bırakmaya özen göstermelisiniz

Nerede kalırsanız kalın, o mekanı eviniz gibi benimseyin.

 

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.