TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
AnasayfaGüncel MakalelerÖğrenciler için En Uygun Maliyetli Şehirler- 2014 yılı sıralaması
Öğrenciler için En Uygun Maliyetli Şehirler- 2014 yılı sıralaması

Öğrenciler için En Uygun Maliyetli Şehirler- 2014 yılı sıralaması

Kendinize en uygun şehri araştırırken, tüm kriterlerinize özellikle de bütçenize uygun bir yer bulmak imkansız gibi görünebilir. Ama gezmeyi sevenler için dünya çapında çok çeşitli öğrenci şehirleri bulunuyor – ayrıca daha az para harcamak; her zaman üniversitenin ya da yurt dışı eğitim deneyiminizin kalitesinden ödün vermek anlamına gelmez.

Aşağıda QS En İyi Öğrenci Şehirleri 2014 sıralamasına göre öğrenciler için en uygun maliyetli on şehir yer alıyor. Bu endeks ekonomik uygunluğu değerlendirmek için dört gösterge kullanıyor: Eğitim ücretleri, Mercer Yaşam Maliyetleri Anketi, Big Mac Endeksi ve iPad Endeksi. Tüm bu göstergeler (eğitim ücretleri diğer göstergelerden iki kat daha fazla ağırlıklandırılmıştır) bir araya getirilerek, öğrencilerin bu şehirlerde eğitim alırken ve yaşarken karşılaşmayı bekleyeceği masraflar hakkında genel bir bilgi sağlanmaktadır.

Tüm bu şehirler ayrıca, En İyi Öğrenci Şehirleri Listesi için değerlendirilmek üzere aranan genel kriterleri de karşılamaktadır: 250.000’den fazla nüfusa ve QS Dünya Üniversiteler Sıralaması’nda değerlendirilmiş en az iki üniversiteye sahip olmak. Böylece her şehir; uluslararası çapta tanınan bir üniversitede eğitim alma fırsatının yanında tüm eğlence ve meslek fırsatlarına sahip büyük bir metropolde yaşama fırsatını da sunar.

Bu en uygun maliyetli 10 şehirden bazıları düşük eğitim ücretleri ile genel anlamda düşük yaşam maliyetlerini birleştirirken; diğerleri biraz yüksek yaşam maliyetlerine sahip olsa da düşük eğitim ücretleri ile bu dengeyi sağlamaktadır. İlk 10 şehrin yarısı Avrupa’da, dördü Asya’da ve bir tanesi de Latin Amerika’dadır. ABD, İngiltere, Avustralya ya da Kanada’dan hiçbir üniversitenin bulunmaması şaşırtıcı olmasa gerek – hepsi uluslararası öğrenciler arasında oldukça popüler olsa da yüksek eğitim ücretleri ile tanınıyorlar.

1. Kuala Lumpur

Öğrenciler için En Uygun Maliyetli Şehirler- 2014 yılı sıralaması

Öğrenciler için bu yılın en uygun maliyetli şehri olan Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur, En İyi Öğrenci Şehirleri listesinde 43. sırada yer aldı. Uluslararası üniversiteler sıralamalarında sürekli bir gelişme gösteren Malezya’nın önde gelen üniversitelerinin çoğu başkentte yer alıyor. Bunlar arasında dünyanın en iyi 200 üniversitesi içinde gösterilen Universiti Malaya da bulunuyor. Genel yaşam maliyetleri nispeten düşük ve uluslararası öğrencilerin ödeyeceği yıllık eğitim ücreti ortalama $3,000 civarında.

En iyi üniversiteler: Universiti Malaya (UM); International Islamic University Malaysia (IIUM); Universiti Teknologi MARA (UiTM)
Ortalama eğitim ücreti: US$3,000
Bir Big Mac fiyatı: US$2.33
Bir iPad fiyatı: US$473.77

2. Mexico City

Mexico City

Bu senenin En İyi 50 Öğrenci Şehri sıralamasına giren üç Latin Amerika şehrinden biri, genel sıralamada 46. sırada gösterilen Meksika’nın başkentidir. Dünyanın en büyük metropollerinden biri olan bu devasa şehir; uluslararası sıralamalarda yer alan önemli üniversitelerden bazılarına ev sahipliği yapar. Bunların başında ise dünyanın en iyi 200’ü içinde yer alan ve QS Üniversite Sıralamaları: Latin Amerika listesinde ilk onda gösterilen Universidad Nacional Autónoma de México (UNAM) gelir.

En iyi üniversiteler: Universidad Nacional Autónoma de México (UNAM); Instituto Politécnico Nacional (IPN); Universidad Iberoamericana (UIA); Instituto Tecnológico Autonomo de México (ITAM); Universidad Autónoma del Estado de México; Universidad Autónoma Metropolitana (UAM); Universidad Anahuac
Ortalama eğitim ücreti: US$3,800
Bir Big Mac fiyatı: US$2.70
Bir iPad fiyatı: US$591.62

3. Taipei

Taipei

Lider üniversitelere sahip bir diğer şehir ise Tayvan’ın başkentidir. Taipei ülkenin en iyi eğitim kurumu olan ve dünyanın en iyi ilk 100’ü içinde gösterilen National Taiwan University’nin yanında birçok önemli kuruma da ev sahipliği yapar. Ortalama $2,500 civarında olan düşük eğitim ücretlerinin yanında genel yaşam maliyetleri de oldukça düşüktür. Hızlı hayata sahip 7/24 uyumayan şehir, Hong Kong ile kıyaslanabilecek kadar nüfusa sahiptir ve hem Tayvan hem de geleneksel Çin kültürlerini tüm yönleri ile yaşam fırsatları sunan modern bir şehir hayatı sunar.

En iyi üniversiteler: National Taiwan University (NTU); National Yang Ming University; Taipei Medical University; National Taiwan University of Science and Technology; National Taiwan Normal University; National Taipei University of Technology; National Chengchi University; Fu Jen Catholic University
Ortalama eğitim ücreti: US$2,500
Bir Big Mac fiyatı: US$2.48
Bir iPad fiyatı: US$538.34

4. Berlin

Berlin

QS En İyi Öğrenci Şehirleri listesinde ilk 10’dan hemen sonra gelen Berlin, öğrenciler için dünyanın en uygun maliyetli şehirleri arasında yer alır. Berlin bu konumunu; şehirdeki devlet üniversitelerinin Almanya’nın çoğu bölgesinde olduğu gibi yerli ya da yabancı öğrencilerden eğitim ücreti almamasına borçludur (bazı master programları hariç). Berlin; ülkedeki diğer şehirlere oranla daha düşük yaşam maliyetlerine sahiptir ve Londra ya da Paris gibi diğer Batı Avrupa şehirlerine oranla kesinlikle çok daha uygun maliyetlidir. En önde gelen üniversitesi Freie Universität Berlin, dünyanın en iyi 100 kurumundan hemen sonra gelir.

En iyi üniversiteler: Freie Universität Berlin; Humboldt-Universität zu Berlin; Technische Universität Berlin
Ortalama eğitim ücreti: US$0
Bir Big Mac fiyatı: US$4.34
Bir iPad fiyatı: US$618.34

5. Münih

Munih

Almanya’nın en büyük üçüncü şehri Münih, ülkenin en iyi ikinci ve üçüncü üniversitesine ev sahipliği yapar, Technische Universität München ve Ludwig-Maximilians-Universität München, güncel dünya sıralamasında 53. ve 65. sıradadır. Şehir Berlin’e oranla biraz daha yüksek yaşam maliyetlerine sahiptir ve Almanya’da eğitim ücreti uygulayan son birkaç bölgeden biri olan Bavaria’da yer alır ama ücretler oldukça düşüktür. Aslında bölge yönetimi, geçtiğimiz günlerde eğitim ücretlerinin bu akademik yıl sonunda iptal edileceğini duyurmuştur. Dolayısıyla Münih öğrenciler için daha da uygun maliyetli bir şehir olacak gibi görünüyor.

En iyi üniversiteler: Technische Universität München; Ludwig-Maximilians-Universität München
Ortalama eğitim ücreti: US$1,000
Bir Big Mac fiyatı: US$4.34
Bir iPad fiyatı: US$618.34

6. Şangay

Shangai

Nüfus açısından Çin’in en büyük şehri ve yüzölçümü açısından dünyanın en büyük şehri olan Şangay, esasta yaşam maliyetleri açısından Çin’in en pahalı şehri seçilmiştir. Ne var ki, her şeye rağmen en uygun maliyetli öğrenci şehirlerinden biridir; yaşam maliyetleri uluslararası çerçevede diğer seçeneklere oranla düşük kalmaktadır ve eğitim ücretleri ortalaması neredeyse Malezya ile aynıdır. Şangay, Çin’in lider üniversitelerinden bazılarına ev sahipliği yapar. Bunlar arasında Fudan University (günümüzde dünya sıralamasında 88.) ve Shanghai Jiao Tong University (123.) gelir. Şehir ayrıca işverenler tarafından en iyi mezun yetiştiren şehirler arasında gösterilmektedir.

En iyi üniversiteler: Fudan University; Shanghai Jiao Tong University; Shanghai University; Tongji University
Ortalama eğitim ücreti: US$3,000
Bir Big Mac fiyatı: US$2.45
Bir iPad fiyatı: US$602.52

7. Lyon

Lyon

QS En İyi Öğrenci Şehirleri genel sıralamasında üst üste ikinci yıl Paris ilk sırayı alırken, ülkenin ikinci en önemli temsilcisi Lyon, uygun maliyet konusunda ilk sırayı almıştır. Lyon; Fransa’nın düşük eğitim ücretlerinin avantajını yaşarken, başkentin katlandığı yüksek yaşam maliyetlerine sahip değildir. En iyi üniversitesi Ecole Normale Supérieure de Lyon, Fransa çapında dördüncü sırada, QS Dünya Üniversiteler Sıralaması’nda ise 158. sırada yer almıştır ve Paris dışında yer alan Fransız üniversitelerinin en iyisidir. Uygun maliyet konusunda yüksek puanının yanında Lyon; geniş ve uluslararası öğrenci nüfusu sayesinde ‘öğrenci çeşitliliği’ kategorisinde de oldukça yüksek puan almıştır.

En iyi üniversiteler: Ecole Normale Supérieure de Lyon; Université Claude Bernard Lyon 1; Université Lumière Lyon 2; Université Jean Moulin Lyon 3
Ortalama eğitim ücreti: US$1,000
Bir Big Mac fiyatı: US$4.34
Bir iPad fiyatı: US$688.49

8. Brüksel

Brüksel

Belçika’nın başkenti ve Avrupa Birliği’nin fiili başkenti Brüksel, En İyi Öğrenci Şehirleri genel sıralamasında 32. sırada yer almaktadır. En yüksek puanı yaşam kalitesinden almıştır ve Lyon gibi, öğrenci çeşitliliği kategorisinde de oldukça yüksek puana sahiptir. Genel yaşam maliyetleri konusunda çok aşırı olmamakla birlikte, yıllık US$1000 tutarındaki düşük eğitim ücretleri sayesinde öğrencilere uygun maliyetler sunabilmektedir. Önde gelen üniversitelerinden Université Libre de Bruxelles ve Vrije Universiteit Brussel, dünyanın en iyi ilk 200’ü içinde yer almaktadır.

En iyi üniversiteler: Université Libre de Bruxelles (ULB); Vrije Universiteit Brussel (VUB)
Ortalama eğitim ücreti: US$1,000
Bir Big Mac fiyatı: US$4.34
Bir iPad fiyatı: US$618.34

9. Helsinki

Helsinki

Finlandiya’nın başkenti en uygun maliyetli şehirler arasında genellikle yer almaz; Avrupa’nın kuzey bölgesi yüksek yaşam maliyetleri ile ünlüdür. Ne var ki; Mercer Yaşam Maliyetleri Anketi’ne göre Helsinki, Kuzey Avrupa başkentleri arasında en uygun maliyetli şehir olarak gösterilmiştir. Ayrıca Finlandiya’daki lisans ve doktora programları her ulustan öğrenciye bedava sunulmaktadır. (Ayrıca ülke, bazı master programları için AB üyesi olmayan ülke vatandaşlarına uygulanan eğitim ücreti uygulamasının da sonuna gelmektedir). Helsinki, Finlandiya’nın en iyi iki üniversitesine ev sahipliği yapmaktadır ve bu her iki üniversite de dünyanın en iyi ilk 200’ü içinde yer almaktadır.

En iyi üniversiteler: University of Helsinki; Aalto University
Ortalama eğitim ücreti: US$0
Bir Big Mac fiyatı: US$4.34
Bir iPad fiyatı: US$695.25

10. Hong Kong

Hong Kong

Hong Kong bu en iyi 10 şehir arasında en yüksek ortalama eğitim ücretine sahip şehirdir ve Mercer Yaşam Maliyetleri Anketi’ne göre de dünyanın en pahalı şehirleri arasındadır. Ancak, konut ile ilgili masraflar gibi harcamalar bu kalabalık şehirde oldukça yüksek iken; yiyecek gibi günlük harcamalar ise oldukça ucuzdur. Ve tabi ki eğitim ücretleri ABD’de uygulananlara göre son derece uygundur. Hong Kong; dünyanın en etkileyici üniversitelerinden bazılarına sahiptir ve bunlardan üçü dünyanın en iyi ilk 50 üniversitesi içinde yer almaktadır.

En iyi üniversiteler: University of Hong Kong (HKU); The Hong Kong University of Science and Technology (HKUST); The Chinese University of Hong Kong (CUHK); City University of Hong Kong; Hong Kong Polytechnic University; Hong Kong Baptist University (HKBU); Lingnan University (Hong Kong)
Ortalama eğitim ücreti: US$12,100
Bir Big Mac fiyatı: US$2.13
Bir iPad fiyatı: US$501.52

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.