A+ A A-

Uluslararası öğrenciler için doktora yapma olanakları

Öğeyi Oyla
(2 oy)

Sonsuz keşif ve macera fırsatları, açık fikirli insanlar ve saygın dereceleri ile eğitim için Kanada’dan daha iyi bir yer olabilir mi? James Donald, eğitime yapılan büyük yatırımların kaliteyi artırıp eğitim maliyetlerini düşürdüğü, geniş toprakların gelecek kariyerler için artan imkânlar sunduğu bu göz kamaştırıcı ülkede eğitim almanın artılarını düşünüyor.

Kanada eğitimi ile son derece gurur duyuyor. Uluslararası öğrencilerin karar vermesinde iki önemli faktör, eğitim kalitesi ve maliyeti. Montreal’deki McGill University Doktora Kayıtları Müdürü Laurens Verkade şöyle diyor: “G8 ülkeleri arasında Milli Gelirden eğitime ayrılan pay oranında Kanada ikinci sırada yer alıyor. Bu da eğitim kurumlarının iyi finanse edilmesini ve eğitim ücretlerinin düşük olmasını sağlıyor. Gerçekte de Kanada; İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda ve ABD ile kıyaslandığında yabancı öğrenciler için en düşük fiyatları sunan ülkedir. Bir Kanada üniversitesinden alınan bir derece, dünya çapında akademik kurumlarda, iş piyasalarında ve devlet kurumlarında yüksek saygınlığa sahip olacaktır.”

McMaster University’de DeGroote School of Business Kabul Müdürü Benoit Chapdelaine, yüksek seviye yatırımın uluslararası öğrenciler için yüksek standartlarda bir eğitim demek olduğunu söylüyor: “Ülkedeki hemen hemen tüm okulların devlet tarafından finanse edildiğini düşünecek olursak, tutturdukları ve sürdürdükleri standartlar son derece yüksek. Bir okuldan diğerine, kalitenin aynı oranda olması son derece önemli ve bunun sebebi de bu ülkede araştırmaya verilen değer. Kanadalılar araştırmacı insanlar ve hükümetler kadar kurumlar da gelişen bilginin faydalarını çok iyi biliyorlar.”

Kanada Kurumları uluslararası yüksek lisans öğrencilerine çeşitlilik sunabilmektedir. “Kanada üniversiteleri çok çeşitli yüksek lisans dereceleri sunmaktadır,” diyor Verkade. “Küçük bir araştırma ile ilgili öğrenciler kesinlikle kendi arzularına uyan bir program bulacaklardır. Ticaret, edebiyat, bilim ve güzel sanatlar gibi çok çeşitli disiplinler olduğu kadar; araştırma ve burs odaklı programlar veya mesleki kariyere adım atmanızı sağlayacak programlar bulmak da mümkün. Ve birçok alanda tezli ya da tezsiz sunulan Master dereceleri de bulunmaktadır. Ayrıca hem Master hem de Doktora seviyelerinde ve MBA ve MD programları gibi der tabanlı ya da mesleki programlarda araştırma yapma imkânları da var.”

Chapdelaine ayrıca Kanada’daki lisansüstü eğitim çeşitliliğinin de altını çiziyor: “Kanada’daki lisansüstü eğitimlerin güzel yanı, çok çeşitli alanlarda sunabiliyor olmamız: bilim ve mühendislikten tıp ve sağlık bilimlerine, birçok öğrenci kendi ihtiyaçlarına uyacak bir program bulabiliyor. Edebiyat, beşeri bilimler, sosyal bilimler, işletme ve diğer alanlar da Kanada üniversitelerinde bulabileceğiniz branşlar.” Her üniversitenin kendi lisansüstü departmanı ile görüşerek program seçeneklerinin tam listesinin edinilmesini tavsiye ediyor.

Chapdelaine’a göre Kanadalılar aynı zamanda son derece konuksever: “Kanada’da eğitimin harika avantajlarından biri de çok-kültürlü ve açık fikirli bir toplum olmamız. Kanadalılar bilir ki hepimiz çok çeşitli kültürel ve etnik kökenlerden geldik ve yeni fikirlere ve inançlara kucak açtık. Kanadalılar diğer insanların farklı dini ve kültürel inanışlarına saygı duyar ve kabullenir. Ziyaretçiler Kanada’da kaldıkları süre boyunca kendi kültürel ve etnik kimliklerini yansıtmaktan çekinmemelidir. Kanada hakkında değinmek istediğim bir başka konu da sunduğu sükûnet ve güvenliktir. Kanada’nın sosyo-politik yapısı vatandaşlarına ve ziyaretçilerine güvenli ve sakin bir ortamın tadını çıkarma fırsatı sunarken bir başkasının da eğitimine odaklanmasına izin vermektedir. Göçmenlik konusunda açık politikalar da bazı uluslararası öğrencilere eğitimlerini tamamladıktan sonra kalıcı ikamet ve başarılı kariyer için harika fırsatlar sunmaktadır.”

Kanada 1994’ten beri Birleşmiş Milletler’in yaşanabilecek en iyi yerler arasında ilk 10 sırada yer almaktadır. “Bu Kanada şehirlerinin güvenli olması, evrensel sağlık sistemimiz ve eğitimin erişilebilir olmasının bir sonucudur,” diyor Verkade. “Kanada üniversitelerinde üretilen teknolojik ilerlemeler sayesinde Kanada’daki lisansüstü eğitim, en ileri teknolojiler ile sunulmaktadır.”

Ve tabi ki Kanada’nın doğal güzellikleri ile isim yapmasına değinen Verkade şöyle devam ediyor: “Öğrenciler için bir başka önemli kaynak da Kanada coğrafyasının çeşitliliğidir. Şehirden uzaklaşabilir, keşfedebilir, araştırma yapabilir ve rahatlayabilirsiniz. Burada üç okyanus hattı bulunur; Rocky Dağları, bozkırlar, Great Lakes bölgesi ve Great White North. Kanada’nın güvenli şehirleri, doğal güzelliği ve teknolojik üstünlüğü, eğitim için zengin bir ortam sunuyor.” Chapdelaine Kanada’nın keşfetmek için muhteşem bir yer olduğunu söylüyor: “Kanada inanılmaz sayıda aktivite sunuyor. Rocky Dağları’nda kar yürüyüşü ve kayaktan buz dağı kovalamaya, deniz kanosu gezilerinden kutup dairesinde Aurora gösterisi izlemeye kadar. Ülkenin büyüklüğünün dört mevsim ve farklı iklimler ile birleşmesi Kanada’yı hiç bitmeyen keşif ve macera fırsatları dünyasına çevirirken, herkesin ihtiyacına uygun bir şey mutlaka bulunuyor.”

James Donald
www.topuniversities.com

Son Düzenlenme

KANADA / KISA BİLGİLER

Kanada

Kanada

Yüzölçümü: 9.984.670 km²

Nüfus:  33,212,696 ( 2008 tahmini)

Hükümet şekli: Federal Parlamenter Demokrasi  ( 10 Eyalet ve 3 bölgeden oluşur)

Para Birimi: Kanada Doları

Başkenti: Ottowa

Başlıca şehirleri: Toronto, Vancouver, Montreal, Halifax, Victoria, Calgary, Edmonton

Etnik gruplar: %35 İngiliz kökenli, %25 Fransız kökenli, %20 diğer Avrupa ülkesi kökenli,  % 3 Kanada yerlisi, %17 diğer milletler

Konuşulan Diller: İngilizce ve Fransızca (resmi dili), Çince, Hintçe, Almanca, İtalyanca, Kanada Yerli dili

Dini inançlar: % 45.2 Roman Katolik, %11.5 Birleşik Kilise,% 8 Anglikan( İngiliz Kilisesine bağlı), % 7.9 diğer protestan, % 27.3 başka dinler

Gayri safi milli hasıladan ( GSMH) eğitime ayrılan pay: % 5.5

Zorunlu  Eğitim Süresi:  11 sene

Ekonomisi: Tarım( buğday, meyve, sebze, patates, tütün, soya) Ormancılık, Balıkçılık, Madencilik ( doğal gaz, petrol, uranyum, çinko, potas, nikel) İmalatçılık (kimyasal madde, ulaşım araçları, metal ve metal ürünleri,elektrikli makinalar, yiyecek ürünleri, odun ve kağıt ürünleri, petrol ürünleri imalatı).

İklim: Ülkenin genelinde değişiklik gösteren iklim çeşitliliğine rağmen Kanada´nın bütününde özellikle nüfusun da daha yoğun olduğu Amerika sınırları boyunca 4 ayrı mevsim yaşanır. Yazın günlük sıcaklık +40 ve daha üstündeki derecelere kadar yükselir, buna rağmen kışın da  -30 ve daha  altındaki dereceler  olağandır. İlkbahar ve sonbaharda hava sıcaklıkları daha normaldir.

Türkiye ile saat farkı: Doğu kısmı 10 saat ve batı kısmı  6 saat geri

İstanbul’dan Uçuş Süresi: Şehirlere göre değişen ve yaklaşık olarak  doğu kısmına 15 saat , batı kısmına 11 saat .

Uluslararası Telefon kodu : + 1

Trafik Akışı : Sağ

Tarihçesi: Kanada’nın ilk yerleşenleri, binlerce yıl önce Sibirya ve Alaska arasındaki karayoluyla Asya´dan geldiğine inanılan Aborjinlerdi. 400 yıl önce, Fransa ve İngiltere´den ülkeye gelen gezginler ülkeyi keşfetmeye başladı. Yerleşik hayata geçişin başlangıcı ilk olarak 1600´lerin başlarında bu iki millet tarafından gerçekleştirilmiştir. Kanada bugün geniş arazileri ve doğal kaynakları ile tanınır. Kayak, bisiklete binme, yürüyüş, kamp yapma, çevre turları gibi eğlenceli aktivitelerin popüler olduğu oldukça etkileyici turizm alanlarına sahip bir ülkedir.

Copyright © 2005 - 2013 TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Dergisi.