Hata
  • JERROR_LOADING_MENUS

KANADA / KISA BİLGİLER

Kanada

Kanada

Yüzölçümü: 9.984.670 km²

Nüfus:  33,212,696 ( 2008 tahmini)

Hükümet şekli: Federal Parlamenter Demokrasi  ( 10 Eyalet ve 3 bölgeden oluşur)

Para Birimi: Kanada Doları

Başkenti: Ottowa

Başlıca şehirleri: Toronto, Vancouver, Montreal, Halifax, Victoria, Calgary, Edmonton

Etnik gruplar: %35 İngiliz kökenli, %25 Fransız kökenli, %20 diğer Avrupa ülkesi kökenli,  % 3 Kanada yerlisi, %17 diğer milletler

Konuşulan Diller: İngilizce ve Fransızca (resmi dili), Çince, Hintçe, Almanca, İtalyanca, Kanada Yerli dili

Dini inançlar: % 45.2 Roman Katolik, %11.5 Birleşik Kilise,% 8 Anglikan( İngiliz Kilisesine bağlı), % 7.9 diğer protestan, % 27.3 başka dinler

Gayri safi milli hasıladan ( GSMH) eğitime ayrılan pay: % 5.5

Zorunlu  Eğitim Süresi:  11 sene

Ekonomisi: Tarım( buğday, meyve, sebze, patates, tütün, soya) Ormancılık, Balıkçılık, Madencilik ( doğal gaz, petrol, uranyum, çinko, potas, nikel) İmalatçılık (kimyasal madde, ulaşım araçları, metal ve metal ürünleri,elektrikli makinalar, yiyecek ürünleri, odun ve kağıt ürünleri, petrol ürünleri imalatı).

İklim: Ülkenin genelinde değişiklik gösteren iklim çeşitliliğine rağmen Kanada´nın bütününde özellikle nüfusun da daha yoğun olduğu Amerika sınırları boyunca 4 ayrı mevsim yaşanır. Yazın günlük sıcaklık +40 ve daha üstündeki derecelere kadar yükselir, buna rağmen kışın da  -30 ve daha  altındaki dereceler  olağandır. İlkbahar ve sonbaharda hava sıcaklıkları daha normaldir.

Türkiye ile saat farkı: Doğu kısmı 10 saat ve batı kısmı  6 saat geri

İstanbul’dan Uçuş Süresi: Şehirlere göre değişen ve yaklaşık olarak  doğu kısmına 15 saat , batı kısmına 11 saat .

Uluslararası Telefon kodu : + 1

Trafik Akışı : Sağ

Tarihçesi: Kanada’nın ilk yerleşenleri, binlerce yıl önce Sibirya ve Alaska arasındaki karayoluyla Asya´dan geldiğine inanılan Aborjinlerdi. 400 yıl önce, Fransa ve İngiltere´den ülkeye gelen gezginler ülkeyi keşfetmeye başladı. Yerleşik hayata geçişin başlangıcı ilk olarak 1600´lerin başlarında bu iki millet tarafından gerçekleştirilmiştir. Kanada bugün geniş arazileri ve doğal kaynakları ile tanınır. Kayak, bisiklete binme, yürüyüş, kamp yapma, çevre turları gibi eğlenceli aktivitelerin popüler olduğu oldukça etkileyici turizm alanlarına sahip bir ülkedir.

Copyright © 2005 - 2013 TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Dergisi.